Onko sopeutumattomuus jonkinasteinen mielentila vai mikä? Tänään tapasin tuttaviani päiväkaffeilla, tuli tunnelma olenko aivan "outsider" vielä vuosienkin asumisen jälkeen näillä kulmilla.
Pisti oikein miettimään ketä ja keitä puhuja tarkoitti sanomalla meikäläiset ovat sitä mieltä....., sitten kajahti eivätkö teikäläiset olekin samaa mieltä. Tämä on tätä Karjalan murretta, samoin kauhistuneena höristän korviani kuullessani sanoja, niinkuin "miuta tuilaa, tai siuta varmaan ei kiinnosta tämä juttu!
Sitten tuli ihan naurettava yleinen kysymys "mihin sie oot menoss, mistä sie oot tuloss ja mitä siul on kassissais?" Hiljaiseksi tulee kuunnellessa aitoa murretta. Miksi ei voida puhua kirjakielellä tai ainakin sinnepäin.
Vielä enemmän tunnen itseni outsideriksi kuunnellessa Turun-, Porin- tai Rauman murteita, savolaisten kielkeäryleistä puhumattakaan.
Ovatko kuulijoiden johdoissa vikaa vai mikä mättää?
Pisti oikein miettimään ketä ja keitä puhuja tarkoitti sanomalla meikäläiset ovat sitä mieltä....., sitten kajahti eivätkö teikäläiset olekin samaa mieltä. Tämä on tätä Karjalan murretta, samoin kauhistuneena höristän korviani kuullessani sanoja, niinkuin "miuta tuilaa, tai siuta varmaan ei kiinnosta tämä juttu!
Sitten tuli ihan naurettava yleinen kysymys "mihin sie oot menoss, mistä sie oot tuloss ja mitä siul on kassissais?" Hiljaiseksi tulee kuunnellessa aitoa murretta. Miksi ei voida puhua kirjakielellä tai ainakin sinnepäin.
Vielä enemmän tunnen itseni outsideriksi kuunnellessa Turun-, Porin- tai Rauman murteita, savolaisten kielkeäryleistä puhumattakaan.
Ovatko kuulijoiden johdoissa vikaa vai mikä mättää?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitä tuilaaminen tarkoittaa -- huilaaminen, onko sama asia?
Tuilauksesta ei hajuakaan, mutta murretta puhuvia ihmisiä, alkuperäisiä, on riemullista kuunnella.
Ihan kuin kuulisi aarrearkusta tulevia kaikuja, joita itse ei aina edes ymmärrä.
Jos nyt yhtään ymmärsin, mistä aloituksessa on kyse?
Kirjakielihän on kirjoitettua kieltä, yleensä yleisesti puhutaan yleiskieltä, puhekieltä.
Juuri kukaan ei puhu kirjakieltä. Yleiskieli riittäisi.
Murteiden käyttämisestä olen samaa mieltä. En viitsi lukea murrejuttuja, en edes likimain karjalan murteella kirjoitettuja vaikka olenkin karjalalainen.
Vanhempani ovat evakkoja.
Ymmärrän kyllä vaikeutesi. Ehä mie mut hää hä hää! = enhän minä mutta hän. Yms.
Tuo tuilaa on kuulohäiriö. Tarkoittanee tullaa = saapua.
Savon murteesta ja heidän pakkovitsikkyydestään sain tarpeekseni 6:ssa vuodessa.
A kustanna uotte poiissa?
Paljonko on matkaa Kerimäelle? Ka yhtä palajo ku silt tännekii! Kyllä on hauskaa!
Mielestäni peruskohteliaisuuteen kuuluu puhua siten, että seurueen kaikki henkilöt ymmärtävät.
Koskee myös vieraita kieliä.
Vielä ensimmäisestä persoonasta.
Siirryttäessä esimerkiksi Lappeenrannasta Savon suuntaan muuttuui miuta miuksi.
Miuta = minnuu.
Eepäs viännellä Savon kieltä viärin ymmärrettäväks Lorena! Kualjkiäryle = Kaalikääryle.
No ei viännellä ennee. Pitäne tässä hankkiutua savon kielen yksityisopetukseen, ei kait muu auta! Jos tuo viänteleminen sujuis paremmin.
Olen ymmärtänyt, tuilaaminen on harmittamista - näin kait.
Savolaisten kanssa keskustellessa usein teki mieli sanoa, älä nyt viitsi pelleillä. Esimerkkinä kysyttäessä onko teillä kuumetta vastaus tulee kun apteekin hyllyltä - ei tässä ole kylymäkään.
Samoin LPR:ssa sanotaan ruoka on tuimaa -liian vähän suolaa, kun taas muilla murrealueilla tuimaa tarkoittaa liian suolaista, kovaa,
Esim. tuuli on tuima ja pimeä on taivo, kuten laulusssa sanotaan.
Meikäläiset ja teikäläiset, tavataan kulmilla, vei aikaa kun tajusin sanojen todellisen merkityksen.
lorenalta. Hesassakin yli puolet Savosta lähteneitä, ihan normaalisti puhuvat kotiseudullaankin. Jossain vanhassa Suomi filomissä tuota venkoilua, itsesi nolaat vain kun höliset perättömiä.
Eläkäähä työ savolaisii mollatka.
Ku myö kysellää et mist päi työ ootta kotosi, ni het teit tuilaa ja suutuksissaa vastaatta-perseest.
No siihe mie kyl vastaan jot myöhä ollaaki vanhoi tuttui, ka ku mie oon siint naapurist.
Heh heh heeeee.Kyllhä myö suhaa vaekka minkä laenen riita aekaseks nuista murteista,vua haetanneeko tuo mittää. huastellaa taekka kirjotellaa nii ku ite kukkii tykkee;)))))ja ossoo.
ei niitä ole pakko lukea,hyppää ylj:)
Miulta tuili jo tuiliko siulta?
Samaa mieltä kuin tuossa ylempänä, turhaa yleistämistä, no kuha jottai tuilaa!
en tykkää muteista enkä murrekielellä puhumisesta yleisillä paikoilla, yleis-sivistykseen kuluu kunnioittaa paikkakunnan kieltä
tykkään että puhutaan yleiskieltä, joka on lähellä kirjakieltä.
Miten joku mökkihöperö nurkkakuntalainen voi olettaa, että joku hänen kummallisia äännähdykdiään jaksaisi sanakirjan kanssa alkaa tulkitsemaan.
Jos puhuu käsittämätöntä kieltä, ei voi sitä PAKKO-opettaa koko kansalle.
Liikaa itsekkyyttä.
Haluan minäkin puhua hyvää yleiskieltä, joka, kuten sanoit,
on lähellä kirjakieltä.
.
Kun on ketjun aloittanut, on hyvä mös olla loppukirjoitus.
Olen liian nopeaa liikkeissäni joten tämän runon sain elämälleni ohjeeksi erään ikäihmisten kurssin päätyttyä. Kelpaisko muillekin?
"Elä kiireellä immeinen ihteäs pilloo
hermot jos männöö onko siitä illoo.
Elä pikajunan vaahtia hyssätä aena
vuan päevälläi joskus piäs pehkuun paena.
Toppuuta joskus tuo tulinen tahti
kokkeile mitä on ruokalevon mahti.
Kohta jo huomoot kuin on sommoo
katkaesta virtoo, antoo hermoille lommoo."
Kuten sanottua on sitä täälläkin....
http://www.martat.fi/keskustelu/keskustelunurkka/?x33061=2079458
kopioitte kaikkea
Nii kovast käkeää, sano Vehkalahden aikuinen tyttö.
Erkki Liikasen isä oli luovutetun Karjalan alueen miehiä. Poika teki Evakkorekensä karjalanmurteella.
http://www.youtube.com/watch?v=CD1dlJjegig
Lisää Erkki Liikasta:
http://www.youtube.com/watch?v=qfARGONr2go&feature=related
Niin tai Jope Ruonansuuta. Irvaili väännöksen kappaleesta Iskelmäprinssi laulaa.
http://www.youtube.com/watch?v=E-2kVGOmrps
Ja portti piti pystyssä harmaata aitaa ja silmäänsä iski että terve vaan...
http://www.youtube.com/watch?v=EdrkNzeu-Pw