Mistä maisemakuvaa keittiön välitilaa varten?

Se minun juttu

Miten hyvällä kameralla kuva pitäisi ottaa, että kestää suurentaa n. 50 cm korkeaksi laadun kärsimättä pahemmin? Itsellä ei ole muuta kuin pokkari ja se ei riitä ja sitä paitsi idea tuli nyt keittiöremontin kynnyksellä ja haluaisin kesäkuvan/kuvia. Onko sinulla luontokuvaa, esim. mäntykankaasta , jonka takaa pilkottaa vesistö tms. jota voisi käyttää korvausta vastaan? Mietin voisiko leveyssuunnassa liittää kuvia yhteen siten, että tulisi leveimmillään n. 170 cm maisemaa. Mikä tahansa ei käy, koska mitat ovat haastavat: korkeutta vähän mutta leveyttä siitäkin edestä. Toiselle seinälle kuva tulisi nurkkaan eli kahdelle lyhyelle pätkälle. Päälle tulee lasi.

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kuva katsomalla..

      Kamera pystyasentoon ja sitten tarpeeksi kuvia joista muodostetaan panoraama. Toinen juttu sitten missä tulostetaan ja mitä maksaa. Joka tapauksessa tiedostosta tulee iso. Itsellä oli joku vuosi sitten samanlainen "ongelma". Projekti ei tosin toteutunut koska muutin toiselle paikkakunnalle mutta tässä muutama ajatus ja kysymys aiheesta omien pohdintojen pohjalta.

      1) Onko pakko olla vain yksi kuva vai esim 3 erikokoista (esim laaja maisema pari yksityiskohtaa)?

      2) Tee lasitukseta sellainen että kuvat/kuvan voi helposti vaihtaa. Hyvää kuvaa ei ehkä tarvitse vaihtaa ikinä mutta jätä mahdollisuus. Mielen piristykseksi tai elämäntilanteen muuttuessa uudesta kuvasta voi olla apua tai hupia.

      3) Voit myös lisätä muuta graafista aineistoa kuvien seuraksi. Ruokalistat matkoilta,postikortit,viinipullojen etiketit ja vaikka lehdestä leikattu sarjakuva voi olla hyvä lisä. Taustana voi käyttää vaikka paperia tai tapettia.

      4) On olemassa myös valokuvatapetti. En tunne tämän päivän tarjontaa mutta uskon että se on varmasti aika kattava.

      -http://www.photowall.fi/

      Myyjiä ja valmistajia on varmasti muitakin. Joku tekee varmasti myös omasta kuvasta. Lisäksi nykyään saa myös kaakeleita tai pikemminkin kaakelisarjoja jolle on painettu asiakkaan tuoma kuva.

      Ps. Käy kyselemässä joltain sisustus ja remonttipalstalta. Kuvaajat ei ole aina kuvan loppukäyttäjiä eivätkä tunne tätä puolta.

      • Se minun juttu

        Kiitos asiallisesta ja hyvästä vastauksesta. Poikkeanpa katsomaan antamiasi vinkkejä.


    • J©B

      Miten hyvällä kameralla kuva pitäisi ottaa, että kestää suurentaa n. 50 cm korkeaksi laadun kärsimättä pahemmin? … Mietin voisiko leveyssuunnassa liittää kuvia yhteen siten, että tulisi leveimmillään n. 170 cm maisemaa.
      – oikein hyvä pokkari riittää. Toisaalta mikä tahansa järjestelmäkamera jossa on tuollaiseen maisemakuvaukseen sopiva objektiivi (esim 24mm/35).

      Kuvia on helppo liittää yhteen (ns. panoraamaksi). Esim. 170x50cm kuvaan riittää n. 12000x3500 pikseliä. Joten esim. Canon S100 pokkarin kuvia 4000x3000 pix kuvia pitäisi kuvata pystykuvina panoraamaan n 5–6 kpl vierekkäin. Tai irrallisina kuvina n. 4 kpl.

      Onko sinulla luontokuvaa …korvausta vastaan?
      – onhan noita, mutta itse kuvaamaasi verrattuna niiden tunnearvo on mitätön.

    • fireXman
    • Mene Bauhausiin Tammisttoon Vantaalle. Löydät seinäkuvia valmiina tappettina. Sitten leikkaat ja liimaat. Tai teetä Vallila Oy:llä haluamasi kuva.
      T. Ritva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1747
    2. 210
      1557
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1030
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      885
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      814
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      60
      756
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      755
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      742
    Aihe