Lastenlapsille joululahjat.

Kyllä mummukin osaa!

Tänä vuonna ratkaisin joululahjaongelman näin. Meillä on paljon valokuvia tiettokoneen kuvatiedostoissa lapsista ja lastenlapsista. Kuvia ei ole koskaan tehty valokuviksi, joten he eivät ole niitä kaikkia edes ikinä nähneetkään. Nyt olen tilannut niistä kuvakirjoja, jokaiselle omansa ja juuri hänestä kertovan. Näitä kirjoja oli kivaa tehdä, vaikkakin aikaahan se kyllä vei, mutta luulen että ovat mieluisia lahjoja. Kirjojen tekeminen ei ollut vaikeaa ja näin joulun alla on myöskin tosi hyviä tarjouksia, joten eivät tulleet edes kalliiksi! Onko kenelläkään kokemusta , oletko antanut tällaisia joululahjoja, ja ja pidettiinkö niistä? Ainakin ne säilyvät kivana muistona läpi koko elämän :)

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiphiåp

      Olen antanut (tosin itse albumiin teksteineen laittanut) ja on olleet tykättyjähiph. Nämä ihmiset eivät itse välitä teettää kuvia, joten olivat tyytyväisiä että joku oli sellaista tehnyt :)

    • Hei, Kyllä mummukin osaa!

      Hyvä idea! Luultavasti tällaisen kuvakirjan saava, jokainen, tulee kovasti ilahtumaan lahjastaan, joka tosiaan säilyy ja tuo iloa vuosia :) On paljon lapsia ja myös aikuisia, joilla on jo paljon kaikkea, niin paljon, että on vaikea edes keksiä mitään ilahduttavaa lahjaa. Tuo on mainio juttu.

      Ystävällisesti,
      Pirkko-pappi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      85
      1505
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1179
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      170
      1034
    4. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      848
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      841
    6. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      838
    7. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      782
    8. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      51
      774
    9. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      759
    10. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      753
    Aihe