Onko maksalaatikko hyvä auto?
Vai onko edelleen huono ajettava?
Vai onko edelleen huono ajettava?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ajoltaan Mazda ei ole ollut koskaan huono,
mistä olet moista päähäsi saanut???????????
Ajettavuus on normaalia japanilaista teollisuustasoa. Mazdoissa istutaan lattialla.
No, penkillä minä ainakin istun. Voihan sen penkin poiskin ottaa jos tykkää
lattialla istuskella............
Aivan paska,on ohjaus ongelmia,ruosteet,vaihteet,vebasto,ovien lukot,niveliä menee,laakereita,ja mikään korjaus ei maksa satasia,vaan tuhansia..
en suosittele,edes pahimmalle vihamiehellekkään.
Juu oon minäkin jo kuutoseen vm 95 vaihtanut jarrupalat pariin otteeseen, jarrulevyt eteenja etupyörien laakerit kerran. Ja normaali huollot teettänyt eli öljyjä on vaihdettu, polttimoita ja suodattimia.. Seuraavana 300 000 km huolto, pari tonnia kilometrejä puuttuu siitä vielä. On se paska, ei puutu tuosta edellisen kirjoittajan vikalistasta kuin ruoste, vebasto, ovien lukkot nivelongelmat joita ei ole vielä ilmaantunut,ja korjaukset (normaali huoltoihin kuulumattomat) on tähän asti maksaneet satasia, ei tuhansia. Yhteensä. Koko ajalta ja matkalta.
Sorry vuosimalli 05 ei 95, näppishärö tuli edelliseen
Montako olet omistanut?????
On se kumma kun ei minulle oo koskaan tuollaista Mazdaa
kohalle sattunut, viides jo menossa..............
Mikä teitä vaivaa kun ette voi tosiasioita tunnustaa,
Mazda on yks vähävikaisimmista autoista mitä markkinoilla on,
ainakin aidoista Japanilaisista....Vai voiko joku oikeesti väittää vastaan?
Mazda-pisnestä läheltä seuranneena en voi päätyä muuhun tulokseen kuin että on niitä vikoja vaan Mazdoissakin. Eräs tyyppivika on ajonestolaite. Tyyppivikaa on ollut ainakin kymmenen vuoden ajan. Nopea ruostuminen oli ongelma, jota ei hoidettu asiakkaiden kannalta moitteettomasti kuntoon. Pintaruosteiden hiominen ja osittainen uudelleen maalaus ei poista ruostumisongelmaa. Asiallista ongelna hoitoa olisi ollut esim ruostesuojauttaa maahantuodut uudet autot, mutta onhan se toki halvempaa kun korjataan kukkia vain vakavammasti valittaneille.
Mazdat kiinnostavat silti. Uuden kuutosen hinnat näyttävät olevan kipurajalla. Jään odottelemana Jenin arvon alenemista ja katsotaan 2-3 vuoden päästä uudelleen miten kuutosen hinta kehittyy. Toki jos sitä ennen tulee vastustamatonta pakettia muilta merkeiltä, niin seuraava kulkine voi olla melkein ihan mitä merkkiä tahansa väliltä hybridi - bensaturbo.
Hyvä ajettavahannse on. Tm:n autoluokan vertailussakin kehuttiin ohjausta.
Mutta meluinen on, tästäkin oli muuten selkeä maininta tm:ssä, luokkansa meluisin.
Tämän takia taidan siirtyä avensikseen tai fokukseen seuraavaksi.
Ei foocukseen vaan mondeoon tietysti.
Aina voi vaihdella autoja ja saada uusia kokemuksia, mutta varo että en saa sellaista aivokuumetta että sortuisit volkkariin.
Musta Mondeo , jonka ruostesuojautan ja laitatan briliant-maalipinnankäsittelyn
ja istuinten lianestokäsittelyn.
Ajoltaan parempaa autoa, ette löydä.
Mondeossa on Mazdan moottori ja alusta.............
Mutta ohjaus on Mondeossa parempi.
Eikös se ollut toisin päin Mazdassa on Fordin moottori ja alusta?
Mikä vika Mazdan ohjauksessa on, ite en oo huomannut.
Minulla on vm 2011 kuutonen??????????????
Meille on ostettu kaksi uutta Mazdaa, 2007 ja 2010 . Molemmilla ajelu on ollut täysin huoletonta.
Nyt on jälleen vaihto edessä ja eipä sitä merkkiä tarvi vaihtaa. Ei Mazda mitään elämystä ajettavuudellaan ja hiljaisuudellaan tarjoa, mutta iha kelpo laite ja meille luotettavuus on se numero yksi ja siinä Mazda on meidän kohdalla onnistunut.