Olen 25-vuotias naisen alku vaikka tunnen itseni aivan tyttöseksi ongelmieni kanssa..
Olen normaali kokoinen ainakin muiden mielestä (169/56)Kun katson itseäni näen LIHAVAN pömppövatsaisen tytön... käyn vaassa noin 1-2 kertaa päivässä ja lenkkeilen joka aamu tunnin verran, jumpassa käyn aina kun vain töiltä ehdin ja lasken jokaisen suullisen minkä suuhuni laitan.
Olen sairastanut bulimiaa muutaman vuoden nyt tosin oksentelu on helpottunut uuden terveemmän syömisen ansiosta joka on HYVÄ..
Nyt vain pelkään olenko pikkuhiljaa sairastumassa anoreksiaan??? Tuntuu että vain laihuus on tavoiteltava asia ja että kaikki pyörii vaan ympärillä? Mitä tämä on? En tosiaan ole luuranko vaan mittani ovat ns.normaalit: vyötärö66/lantio90/rinnanympärys95!!!!
Pitäsikö olla huolissaan ja hakea apua????
Kiitos kaikille jo etukäteen!!
Mikä vaivaa...
4
893
Vastaukset
- Krisse
En ole varmaan paras ihminen kertomaan, koska en ole koskaan sairauden kanssa kamppaillu, mutta sen haluan vain sanoa, että puhumisesta esim. ammattiauttajan kanssa ei ainakaan haittaa voi olla!!Parempi se, kuin sairastua tosissaan tautiin!!
Huom! Sä oot aivan ihannepainoinen!!Tuntuu, että sulla on terveelliset elämäntavat:liikut, syöt...on vaan tärkeää, että syöt terveellisesti, koska liikut noin paljon..ja sit jos vielä nukut hyvin, niin tuohan kuulostaa hyvältä=) Mutta jos susta tuntuu pahalta, niin ehdottomasti käy puhumassa jonkun kanssa!!
Erittäin paljon voimia jatkossa...ja stressittömämpää elämää=)- Zezza
Jos sulla on anorektia ei sitä itse huomaa. Muta käy ammttilaiselle puhumaan. Ne varmaankin suunnileen nauraa sut ulos.
- elämme (ehkä)vain kerran
Hei rakas Iida. En missään nimessä tarkoita loukata sinua, mutta mielestäni ongelmaasi voisi parhaiten auttaa se, että keskittyisit välillä itsesi sijasta muihin kanssaihmisiin. Auta muita, kuuntele muita, niin ehkä unohdat hetkeksi itsesi. Elämä ei pyöri sinun eikä kenenkään muunkaan läskien/läskittömyyden ympärillä. Usko pois, ketään ei oikeasti kiinnosta miltä näytät, vaan millainen ihminen olet. Oletko ystävällinen? Sympaattinen? Ehditkö ollenkaan ajattelemaan muuta kuin itseäsi? Hanki jotain tekemistä, jotta saisit ajatukset kuriin. Ehdotan, että pakkaat rinkan ja lähdet interreilaamaan! Keskity ELÄMÄÄN ja NAUTTIMAAN elämästä! On niin paljon ihania asioita mitä voi tehdä ja kauniita paikkoja missä käydä!! Sillä ethän tosissasi halua hukata arvokasta aikaa vain ulkonäkösi murehtimiseen...?
Elämä lipuu ohi pkkuhiljaa... Voimme itse päättää miten tämän ajan vietämme! Positiivisuutta!!- candy
hymyilin kun luin ton:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2785819Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki373396Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432627"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2212102Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol781635- 641057
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9855Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni124847Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10798