Kuolinpesä myy vainajan ja lesken yhteisen kodin, josta vainaja omistanut puolet ja leski puolet. Leski pistää puolet rahoista omalle tililleen ja puolet kuolinpesän tilille. Ositusta ei ole tehty. Eikö kaikkien rahojen olisi pitänyt mennä kuolinpesän tilille?
minne rahat kuuluu?
mikä oikein?
5222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä tuossa ovat olleet myyjinä kuolinpesä JA leski. Ei kuolinpesä ole yksin voinut eikä saanut asuntoa myydä. Kauppahinta on siis talletettu ihan oikein eli omistusosuuksien mukaisessa suhteessa omistajien tileille.
Jos asunnon omistaa kaksi eri henkilöä, niin ei toisen osapuolen kuolema lakkauta toisen omistajan omistusta. Jos esim. puolisot A ja B asuisivatkin A:n ja C:n yhteisesti omistamassa asunnossa, ja A kuolisi, niin aivan samalla tavalla kauppahinta talletettaisiin omistajien tileille: puolet A:n kuolinpesän tilille ja puolet C:n tilille.
Jos puolisoiden koti olisikin ollut lesken yksin omistama, niin silloin kauppahinta olisi talletettu kokonaan lesken omalle tilille. Ja jos kummallakin olisi ollut omistuksessaan useita asuntoja, niin kauppahinnat olisi talletettu jokaisen osalta vastaavasti sen tilille, joka asunnon omisti. Samoin toimitaan kaiken muun omaisuuden myyntihintojen kanssa. Jos esim. vainajalla tai leskellä oli pörssiosakkeita ja ne myydään, niin myyntihinta talletetaan omistajan tilille.
Oma lukunsa on sitten tuo osituksen toimittaminen eli toki se täytyy hoitaa. Siinä otetaan huomioon ne varat, jotka puolisoilla oli ositusperusteen syntyessä eli toisen puolison kuollessa. Jos tuota omaisuutta ei ole enää olemassa, otetaan osituksessa huomioon alkuperäisen omaisuuden sijaan tullut omaisuus eli tässä tapauksessa asunnon kauppahinta. Leskihän voi vaikka käyttää oman osuutensa kauppahinnasta ennen osituksen toimittamista ja siihen hänellä on täysi oikeuskin, nehän ovat hänen rahojaan. Silti kauppahinta otetaan laskennallisesti huomioon osituksessa eli sen lopputulos on samanlainen, oli kauppahinta sitten tallella tai ei. Leski ei siis voi esimerkiksi lisätä saamansa tasingon määrää niin, että hävittää omaa omaisuuttaan.
Aivan vastaavasti toimitaan puolisoiden avioeron yhteydessä. Jos asunto myydään ennen osituksen toimittamista, niin kauppahinta talletetaan omistusosuuksien mukaisessa suhteessa puolisoiden tileille (eikä yksin toisen tilille). Ja tämän jälkeen toimitetaan ositus ja maksetaan mahdollinen tasinko.
Ai että ihminen menettäisi kaiken omaisuutensa, kun puoliso kuolee? Ehdotatko, että suorittaisi vielä satin? Mitäpä virkaa elämällä, leskenä?
Rahat kuuluu tietenkin leskelle. Kyse vaan siitä mikä kuuluu kuolinpesään ja mkä ei ositukseen saakka. Ei sitä aina tarvitse vääntääasioita niin että halutaan jotenkin leskeltä jotain riistää! Vastaus tulikin jo kysymykseen, kiitos siitä.
Jos asunto oli velaton ja kuolinpesän ainoa omaisuus niin sitten se menee noin.
Miten niin "kuolinpesän ainoa omaisuus"?