Minusta tuntuu siltä,

että eroperheen lapet ovat paketteja, joita heitetään paikasta toiseen.

Se on vanhempien mielestä hyvä asia, että lapsi saa olla isän ja äidin kanssa.

Se on hyvä asia, mutta tapa jolla lapsi on isän ja äidin kanssa on kamala.
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On käynyt mielessäni ihan sama, vierestä seuranneena.
Mutta olen onnellinen, että lapsilla on sekä äiti että isä, jotka enemmän kuin mielellään haluavat lapsensa luokseen.

Äänestä

Joillakin on molemmat vanhemmat joiden kanssa on hyvä olla. Omilla jo murkkuikäisllä lapsillani isä oli väkivaltainen ja käytti runsaasti alkoholia, vaikka oli ns. hyvätuloinen. Lapsillani ei ole ollut isää koskaan arjessa heitä varten, vaan pelko vihaisesta isästä joka satuttaa äitiä ja sisäruksia.

Turvakodin kautta muutimme uuteen kotiin. Lapset alkoivat käydä terapioissa saadakseen väkivaltaisen isäsuhteen käsiteltyä.

Ex nosti huoltajuuskiistan ja vaati lapsia itselleen kaiken maailman keksityillä jutuilla, syytöksillä ja diagnooseilla.
Väkivaltainen isä jota lapset pelkäsivät joutuivat kamalaan pyöritykseen, joka kesti vuoden. Olisikohan syy huoltajuuskiistaan ollut se ettei hän halunnut enään maksaa elatusmaksuja. Vieläkään en ymmärrä miksi lapsia näin julmasti kohdeltiin ja testailtiin.
Onneksi totuus voitti ja olemme edelleen perhe.

Joillekin rikkaus on kaksi vanhempaa, mutta joillekin se ei näin ole. Vanhempia ei voi valita. Huonoja vanhempia ei tarvitse ymmärtää tai rakastaa.

Jokaisella tulee olla hyvä ja onnellinen koti jossa riittää kun on edes yksi vanhempi, joka on siellä lasta varten.

Meillä lasten isä ei ole synttärilahjoja tai joululahjoja eron jälkeen lapsille antanut ja siitäkn useampi vuosi jo kulunut.
Ei ole ex soitellut lapsilleen vaikka näin sovimme.

Meillä joulua vietetään kotosalla sukulaisten kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulu tulee mut tulk kirjoitti:

että eroperheen lapet ovat paketteja, joita heitetään paikasta toiseen.

Se on vanhempien mielestä hyvä asia, että lapsi saa olla isän ja äidin kanssa.

Se on hyvä asia, mutta tapa jolla lapsi on isän ja äidin kanssa on kamala.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu