MB 240D -85 500€ kannattaako ostaa?

Eräs liike myy täällä pääkaupunkiseudulla -85 vuoden mersu 240D 500 euroon. Autolla on ajettu reippaat 500.000km. Mitä autosta kannattaa katsoa? Voisiko olla vielä ajokuntoinen?

Pelleistään hyvä ja sisältä kuin uusi (mitä nyt koirankarvoja). Millainen on dieselvero tälläisessä pelissä? Entä kulutus?

Hjälppa mei!
2771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei!

Kyseisen mallisen (W123 230E, ajettu 368.000 km) Mersun omistajana voinen valottaa muutaman tarkistuskohdan. Olen myös ajanut kaverini 800.000 km ajettua vanhaa taksia (W123 300D), joka kaikesta ruosteestaan huolimatta antoi vielä mukavaa kyytiä!

Perustekniikka on sinänsä erittäin luotettava (Täysin mekaaninen syöttöpumppu, esim. laturivika ei voi jättää tielle!), mitään pikkuvikoja tai sähköhäiriöitä ei kyllä yleensä muutenkaan esiinny.

Puoli miljoonaa ajokilometriä kuitenkin kuluttaa paikkoja, akilleen kantapäänä vanhoissa Mersuissa on nykyisestä valtatyypistä (hammastanko-ohjauksesta) poikkeava kiertokuula-typpinen ohjausvaihde (eli "simpukka"), joka kuluu käytössä, ja oireena esiintyy "väljyyttä" eli tyhjä alue (pyörät eivät reagoi ratin kääntämiseen) ohjauksen keskikohdassa, joka voi olla hyvin suurikin. Simpukka on säädettävä (yksinkertainen kiristysruuvi), mutta säätövara VOI olla loppuun käytetty (kiristäminen muuttaa ohjauksen tällöin ajokelvottoman jäykäksi). Auto on väljällä ohjaussimpukalla pahimmillaan pirullinen ajettava maantienopeuksissa, eli suosittelen moottoritie-koeajoa ohjauksen testaamiseksi, jos et kykene välystä kaupunkiajossa tunnustelemaan. Jos simpukka on vain jonkun verran väljä (eli ei merkittävästi häiritse ajamista, pieni välys on itse asiassa ominaisuus), se ei menoa haittaa, eikä säätövaran riittävyydestä kannata kantaa huolta noin halvassa autossa (menee varmasti 50.000 km ennen seuraavaa säätötarvetta).

Toinen ongelmakohta voi olla kytkin/vaihteisto. Periatteessa vaihteistö kestää ainakin miljoona kilometriä, mutta synkronoinnit voivat olla KOVASSA käytössä kärsineet, jolloin laatikko saattaa rusahdella (nopeasti) vaihdettaessa (ei kyllä tällöin kestä enää toistaa 500.000 km, mutta äänien voimakkuudesta ja ajotyylistä riippuen vuosia kuitenkin). Kytkinkin on kestävää tekoa, normaaliajossa helposti 500.000 km, mutta saattaakin olla siis juuri lopussa. Kytkintä voi testata esim. 80 km/h vauhdissa vaihde nelosella
kytkin alas, kaasu pohjaan eli koneelle PALJON kierroksia, ja kytkin nopeasti ylös kaasu edelleen pohjassa. Jos koneen kierrokset ei tasaannu nopeasti vauhtia vastaaviksi (kytkin jää luistamaan), remontti on lähellä.

Kuuntele myös erit. maantiellä kuuluuko autosta mitään hälyääniä (eivät kuulu Mersuun!). Kaikki kolinat ja vihellykset kannattaa ottaa tosissaan. Noilla kilsoilla auton peräkin (tasauspyörästö) on varmasti väljä eli kolahtaa liikkeellelähdössä (ei niin vaarallista), mutta sen ujellus maantiellä kertoo laakereiden leipovan kiinni kohtapuoliin. Voimakas tärinä (joka ei tunnu tulevan renkaista) voi esim. olla merkki kardaanin keskilaakerin hajoamisesta (kestää luokkaa 300.000 km), ei ihan halpa homma sekään.

Moottori ei ole noista kilsoista mennyt miksikään, jos öljyt on vaihdettu ajallaan. Käyntiääni/käynnistyvyys kertovat varmasti, onko moottori riittävän terve, pienestä savutuksestakaan (väljä kone polttaa öljyä eli sinistä savua pössäyttelee putkesta) ei kannata välttämättä olla huolissaan, jos muuten tuntuu olevan voimissaan, ei nyi jne. (voimaahan tossa ei oo uutenakaan kuin 72 hp, sillä ei 1400 kg terästä liiku mitenkään ripeästi...)

Tekniikasta en osaa muuta sanoa kuin että testaile että kaikki varusteet toimii niinku pitää, mut pelleistä sen verran, et jos haluat tietää mistä ruostuminen alkaa, niin katso takalokasuojien kaaret ja helmoista tunkin reikien ympärykset, niin eiköhän viimeistään ala kukkaa löytyä. Dieselvero on jotain 450 e/vuosi ja kulutus vanhoissa dieseleissä isohko (tehtaan arvot löydät vaikka autotalli.com:ista, mut maantiellä varmaan n. 9 l/100km. Ei siis ihan nykyisten turbodieseleiden teho/kulutussuhteisiin yllä :)

Äänestä
  • siinäpä se oli, itse maksoin männä viikolla 300D verot luokkaa 145 €/4 kpl vuosi

    Katso ympärillesi liikenteessä. Mitä muita vastaavan ikäisiä diisel autoja likkuu vielä liikenteessä 77-85, aivan ei yhtään mitään. Eiks se kerro jo laadusta

    ps jo et osta sitä laita sen liikkeen tiedot mulle niin kaveri käy hakee sen

    [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne kirjoitti:

Eräs liike myy täällä pääkaupunkiseudulla -85 vuoden mersu 240D 500 euroon. Autolla on ajettu reippaat 500.000km. Mitä autosta kannattaa katsoa? Voisiko olla vielä ajokuntoinen?

Pelleistään hyvä ja sisältä kuin uusi (mitä nyt koirankarvoja). Millainen on dieselvero tälläisessä pelissä? Entä kulutus?

Hjälppa mei!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu