Eli olen 17v poika oulusta täytän ensi vuonna 18. Käyn Kempeleen ammattikoulua (ajoneuvoasentaja), mutta nyt tämä koko yksikkö on muuttamassa Haukiputaalle. Matkaa tulisi sellainen 30km per suunta (moottoritietä pitkin). Mopolla sinne olisi vaikea kulkea, busseista puhumattakaan ja autollakin menisi se n. puoli tuntia yhteen suuntaan. Eli kysynkin nyt olisiko järkevää muutta Haukiputaalle jhk vuokrakämppään?
Saan opintotukea 23e/kk ja käyn viikonlopputöissä.
Paljonko kelalta ja minkälaista tukea saisin/kannattaisi hakea?
Oma asunto, vuokra?
7
341
Vastaukset
Miten ihmeessä autolla menisi 30 minuuttia 30 km matkaan? Edes mopoautolla ei mene niin pitkään. Lisäksi kannattaa muistaa, että alle tunnin työmatka on suurimalle osalle kansakunnastamme luksusta. Näin ollen sinulla ei voi olla mitään ongelmaa asua kotona vaikka koulusi muuttaisikin.
- kusettaja_JVL
Aika rivakoita mopoautoja teilläpäin. 30 km vajaassa puolessa tunnissa tarkoittaa yli 60 km/h keskinopeutta, mikä taas vaatii, että moottoritiellä päästellään väh. 80 km/h, koska matkan alku- ja loppupäässä kuitenkin tuhraantuu helposti 10 min risteyksissä seisoskeluun sekä 30/40/50 alueilla köröttelyyn.
- kaikki ei asu
jossain Pelkosenniemellä niinkuin sinä. Vain poro voi hidastaa sinun matkaasi.
- hy2wqwqd
Helposti.
Itselläni menee ruuhka-aikaan töihin meno ja -lähtö noin 25min suuntaansa ja matkaa on vain 10km. Eli päivässä 20km matkan taittoon menee 50min. Duunipaikan ja himan välissä on arviolta 15 liikennevalot..
Ja kyse ei ole edes ns. korttelikeskuksesta kuten Helsingin keskusta, vaan taajamaa jossa aika voimakasta liikennettä edestakas juurikin ruuhka-aikoina.
Kesällä ajoin saman matkan yöllä vailla liikennettä ja kaikki valot melkein vilkutti keltaista, meni 15min yhteen suuntaan. Taajamassa kun ei paljoa yli 60km/h viitsi ajella ja sekin on jo ylinopeutta. - 15min pitkä aika
hy2wqwqd kirjoitti:
Helposti.
Itselläni menee ruuhka-aikaan töihin meno ja -lähtö noin 25min suuntaansa ja matkaa on vain 10km. Eli päivässä 20km matkan taittoon menee 50min. Duunipaikan ja himan välissä on arviolta 15 liikennevalot..
Ja kyse ei ole edes ns. korttelikeskuksesta kuten Helsingin keskusta, vaan taajamaa jossa aika voimakasta liikennettä edestakas juurikin ruuhka-aikoina.
Kesällä ajoin saman matkan yöllä vailla liikennettä ja kaikki valot melkein vilkutti keltaista, meni 15min yhteen suuntaan. Taajamassa kun ei paljoa yli 60km/h viitsi ajella ja sekin on jo ylinopeutta.Kannattaa vähän miettiä missä asuu ja käy töissä.
Oma työmatkani on 11km ja siihen menee omalla autolla 12 minuuttia, talvella 13 minuuttia.
Ajan aamulla eri suuntaan kuin muut :) - 12min pitkä aika
15min pitkä aika kirjoitti:
Kannattaa vähän miettiä missä asuu ja käy töissä.
Oma työmatkani on 11km ja siihen menee omalla autolla 12 minuuttia, talvella 13 minuuttia.
Ajan aamulla eri suuntaan kuin muut :)Minulla menee työmatkaan noin 2 min autolla. Siiten toiset 2 min takaisin. Mielestäni aika ideaalimatka. Molemmissa päissä lämmin autohalli. Ei paha.
12min pitkä aika kirjoitti:
Minulla menee työmatkaan noin 2 min autolla. Siiten toiset 2 min takaisin. Mielestäni aika ideaalimatka. Molemmissa päissä lämmin autohalli. Ei paha.
Kukaan ei ole niin laiska, että jättäisi kävelemättä sen 5 minuutin kävelymatkan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1742517Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562060Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276601981- 1041977
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen321966Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621297- 1221146
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei201003- 55948
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110887