Ja tarvitsette apua! Pian! Ettekö tiedä, että oksentaminen voi aiheuttaa:
- aivoinfarktin
- sydänkohtauksen
- hammaseroosion
- verisuonten katkeamista silmistä
- imeytmishäiriön
- hormonihäiriön
- aineenvaihduntahäiriön
ym.
Nyt te olette sillain, että "joojoo, mutta tuo ei voi tapahtua mulle, kun oksennan VAIN jokatoinen päivä, tai korkeintaan jokapäivä" - dorkat, sekin on ihan liikaa.
Itse sairastin kolme vuotta, ja koin tuosta edellä mainitusta listasta kolme pahaa enteileviä sydänoireita. Sitten päätin lopettaa!
Nykyään on vaikka millaisia mielialalääkkeitä, jotka hillitsee ahmimista. Lisäksi on vertaistukiryhmiä, sh-osastoja, terapiaa ja vaikka ja mitä! Teitä sairastavia suorastaan hemmotellaan erilaisilla hoitomuodoilla, mutta te ette tajua ottaa niitä edes vastaan!
Nyt unohdatte se narsistisen häpeänne ja varatkaa aika lääkärille, yths:lle tai terv.keskukseen! Voitte ottaa yhteyttä myös Syli ry:n tai auttaviin puhelimiin. Tehkää jotain konkreettista, älkääkä itkekö täällä paskaa elämäänne.
Te olette kaikki ihan sairaita
7
239
Vastaukset
- 4+18
Helpommin sanottu kun tehty...
- bulimikko
luuletko oikeesti että kovinkaan moni sitä oksentaessaan noita ajattelee? en minä ainakaan. Sillä hetkellä tärkeintä on saada se kirottu ruoka ulos.
Hienoa että itse hait apua ja olet parantunut. Mutta kuten yllä oleva totesi, helpommin sanottu kuin tehty.. - hs7dkd7sk
tiedän kyllä sen olevan vaikeaa, mutta just siksi sitä apua pitää hakea. yksin ei onnistu. miksi te muut ette ole hakeneet apua?
- 10s
minkälaista apua sinä sait? minkä koet auttaneen? onko sinulla antaa neuvoja meille sairastaville, kuinka pääsee eroon ahmimis-oksentamiskierteestä`?
- 49797
Muuten totta, mutta oksentaminen ei todellakaan voi aiheuttaa aivoinfarktia.
- bulimikko
^tiedä aivoinfarktista mutta verisuoni saattaa hyvinkin napsahtaa päässä, sillä oskentaessa päähän kohdistuu valtava paine.
- ....................
Bulimiassa on kyse riippuvuudesta, addiktiosta. Tutustu aiheeseen kunnolla. Sanot, että olet itse sairastanut bulimiaa.. hieman vaikea uskoa, ymmärryksesi taso on liian matalalla siihen nähden. Jos nyt kuitenkin olet sairastanut bulimiaa, onnittelut parantumisesta, mutta ymmärrä kuitenkin, että riippuvuuden syvyydellä on erilaisia tasoja. Pitkälle edennyt riippuvuus muuttaa aivoja ja ajatuksia, joten "järjen" äänen kuuntelu on vaikeaa, jos ei mahdotonta.
Itsellä koko elämä on pyörinyt aina ruuan ympärillä. Lapsena olin sairaalloisen ylipainoinen. Murrosiässä alkoi anoreksia, bmi oli alimmillaan 13. Bmi pysyi alle 16 yhteensä 3,5 vuotta. Anoreksia muuttui bulimiaksi, josta nyt olen kärsinyt 7 vuotta. Luuletko, etten koskaan ole tehnyt mitään konkreettista parantuakseni? Luuletko, etten ole yrittänyt? Jos vain päättämällä pääsisi riippuvuudesta eroon, olisi maailma paljon parempi paikka. Minä ja monet, monet, monet muut olemme esimerkkejä siitä, että joskus riippuvuus ottaa niin suuren vallan ihmisesta, ettei siitä ole helppo pyristellä irti. Piste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis471478Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999