Sinivalkoinen verenpisara

Verenpisara 1

Sain keväällä sinivalkoisen verenpisaran taimia. Nyt ne ovat aikamukavan kokoisia, ehtivät kukkiakin syksykesällä. En ole koskaan ko kukkaa kasvattanut, kysyn kuinka saan ne hoidettua talven yli?
Harmi jos pitää taas aloittaa alusta. Kiitos neuvosta.

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näillä menestyy

      Myöhäistä nyt, mutta vastaisen varalle käytännössä testattu ohje.

      Nosta sisään ennen pakkasia mahdollisimman viileään tilaan vanhassa purkissaan tai maasta nostettuna istuta ahtaasti köyhään multaan . Kastele tosi niukasti pimeän ajan (esim. kerran viikossa kupillinen), mitä lämpimämpi ja valoisampi, sen enempi vettä.

      Yleensä kaikki lehdet tippuu, ennen kuin uusi kasvukausi alkaa. Kun ensimmäiset silmut pullistuu, lisää kastelua varovasti. Uusien lehtien puhkeamisen jälkeen aletaan lannoittaa tai vaihdetaan uuteen multaan.

      Kuivaneita oksia voi leikata pois, siitä vain innostuu. Tällä konstin on jo monta talvea selvinneet ja komistuvat vuosi vuodelta. Mulla on punainen perusversio ja vaaleanlila isokukkainen, molemmat toimii. Sinistä en ole kokeillut, mutta miksei sekin mene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3794
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3189
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2395
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2159
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      28
      1656
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1520
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe