Kysymys juolahti mieleen lukiessani sivua http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288517535133.html . Eli miksi palvelimet eivät tunnista, että nyt alkaa tulemaan liikaa pyyntöjä, jolloin kaikki sivulle yrittävät blokataan? He pääsisivät taas sivuille, kun pyynnöt vähenevät.
Vai onko sivujen kaatuminen ylipäätään seurausta liian monesta yhtäaikaisesta sivupyynnöstä?
Ja jos sivu kaatuu, niin miten sellaisen saa uudelleen pystyyn? Tarkoittaako sivun kaatuminen sitä, että palvelimelta tuhoutuu kaikki HTML- yms. tiedostot?
Miksi nettisivuja voi kaataa?
5
1398
Vastaukset
- Häxöripro59366
Palvelimen kaatuminen tarkoittaa sitä että se palvelin kirjaimellisesti kaatuu eli sammuu :P tai sitten palvelimen yhteys menee niin tukkoon että se ei pysty enään vastaanottamaan tai lähettämään dataa.
- tietämätön
Ahaa. Eli siis jos joku pyytää joskus mua tekemään sivut, teen ne johonkin hostingiin ja sivut kaatuvat, niin ainoa asia, mitä voin tehdä, on lähettää hostingiin meili, että palvelin olisi syytä saada kuntoon nopeasti? Siis olettaen, että tein sivut sen verran fiksusti, ettei ne kuormita palvelinta mitenkään turhan paljon.
- 8+1=?
Jokaista pyyntöä varten tarvittavat käyttöjärjestelmän socket-handlet loppuu, jos uusia pyyntöjä tulee aina vaan läpi, jolloin palveluprosessi jää lopulta jumiin. Samasta osoitteesta tulevia pyyntöjä voidaan rajoittaa palomuurissa/proxyssa/frontendissä, mutta jos liikaa pyyntöjä pääsee läpi palveluprosessiin eri osoitteista (bottiverkko), se ei vaan lopulta enää pysty käsittelemään niitä.
Backlog-asetuksella voi yrittää pistää niitä mitä ei voida vielä käsitellä jonoon (rajallinen määrä), mutta ylivoimainen kuorma johtaa lopulta palveluprosessin jumiutumiseen yllä mainitusta syystä. Siksi järjestelmässä pitäisi olla vahtikoira-prosessi, mikä automaattisesti tappaa ja uudelleenkäynnistää palveluprosessin jos se jää jumiin, tietysti tarvittavan tcp-timeoutin jälkeen (koska jumitilanne on ensin purettava timeoutilla tcp-tasolla). Sen jälkeen vahtikoira automaattisesti uudelleenkäynnistää palveluprosessin puhtaalta pöydältä.
Huom: Peruspalvelinasennus ei yleensä sisällä tätä vahtikoiraprosessia vaan se pitää erikseen lisätä/koodata siihen (tämä vaatii jonkin verran osaamista).- 8+1=?
Vielä lisäys, että normaali-hostingpalvelut ei yleensä sisällä vahtikoiraprosessia, vaan ne ovat vain peruspalvelinasennuksia. Ne vaatii siis manuaalisen uudelleen käynnistyksen, että palvelu toimii taas.
- Darrakas
Jos alat nettisivuja tekemään, suosittelen ostamaan sen OVH-hostingilta. Heillä on maailman parhaimmat ja laajimmat yhteydet, ja on muuten maailman suurin dedikoitujen palvelimien myyjä.
Jos sivut laitat pystyyn, opettele linuxia ->(Enemmänkin linuxin terminaalin komentoja) ja tee /www/ tiedostoon nettisivusi. Tällöoin voit itse päättää mitä sivusi tekevät milloinkin, minkä jälkeen ja mitä ennen.
OVH ei tarjoa pelkästään nettisivutilaa, se tarjoaa palvelimia. Ostat sieltä 2.50€ vps palvelimen ja laitat sinne nettisivut pystyyn.
OVH pohjautuu anti-DDoS-infrastruktuuriin, joka takaa palvelimen päälläolon. Jos palvelin kaatu, voi toki kyse olla virheestä palvelimessa tai palvelin ei ole päivitetty. Yleensä takana on nuori/nuoriso porukka joka alkaa sitten koittamaan ja käyttämään taitojansa, mikä ei ole viisasta, kun ei ymmärrrä mitä siitä seuraa.
Voin vain sanoa, jos et ole itse ikinä Dossinut eli kaatanut muiden palvelimia, et osaa myöskään suojautua niiltä. DDoS suojauksien myyvä henkilö on yleensä itse kokenut kaatamisen "ilon".
Ei voi ostata suojautua, ellei ole itse tehnyt samaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532464Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖312114Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt821723Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3071594Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle181426- 1411329
- 701147
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231028Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111013Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.131000