varsinkin siis hoitoalan opiskelijat kiinnostaa eli terveydenhoitajat, fysioterapeutit, kätilöt, sairaanhoitajat, ensihoitajat ja sellaset =) hain nyt ensimmäistä kertaa shksi ja tuntui että ainakin ensikertalaiseksi kokeet meni hyvin mutta kun on suosittu linja niin en vaan jotenkin usko ensimmäisellä kerralla pääseväni sisään kun tuntuu ettei kukaan muu kuin kympin ilopilleri pääse heti :D pääsykokeisiin en edes keväällä päässyt, kyllä masensi, mutta nyt pääsin haastatteluun asti ja kyllä on jo voittaja olo siitä =)
sitten vielä että mihin kouluun haitte a siis montako kertaa haitte ko linjalle ja yo vai muilla papereilla? =) kiitos =)
sitten vielä että mihin kouluun haitte a siis montako kertaa haitte ko linjalle ja yo vai muilla papereilla? =) kiitos =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mä hain viime keväänä suoraan lukiosta ja pääsin samantien sisään fysioterapiaa lukemaan :-) Hain Yo papruilla mitkä oli M tasoo ja keskiarvo oli 8,6. Eniten ne kattoo sitä onko motivatiota (kaikilla ei ehkä ole heti lukion jälkeen) ja sitä millanen ylipäätään on ihmisenä ja sopiiko sinne alalle ym. Ja fysioterapiaa aatellen kantsii myös olla skarppina siellä liikuntatesteissä.
Diak Hki, aikuisten ryhmään hain ekaa kertaa. Lukion päättötodistuksella ja täysillä työkokemuksilla hain. Hakijoita oli noin 200 ja minusta valintakoe meni hyvin. Saas nähdä miten käy :)
Oamkiin hain ekaa kertaa ja ylipäätänsä ekaa kertaa koko hoitoalalle. Lukion keskiarvo oli himpun alle 8 ja muuten n. M:n paperit. Pääsin suht hyvillä pisteillä sisälle :) Tsemppiä sullekin! :D
Mä hain aikoinani lukemaan sosionomiksi suoraan lukiosta. Ekalla pääsin sisään. valmistumisen jälkeen olin pari vuotta töissä ja sitten hain viime vuonna sairaanhoitajaksi. Sillonkin pääsin ekalla sisään. Yo-papereilla hain molempiin ja Turun AMK siis kyseessä.
Pääsin suoraan sisään ekalla yrittämällä sairaanhoitajaksi lukemaan, lukiosta C:n paperit ja 7,6 ka. Helsinkiin. :)