tietoa te-toimistosta
älä ihmeessä!
499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minkähän takia lääkäriliitto ov aina vastustanut ja nykyäänkin vastustaa ankarasti lääkärikoulutuksen aloituspaikkojen lisäämistä? Kyä kansa tietää?
Lääkäriliitto on kokoomuslainen ja lääkärien määrää rajoittamalla nostavat palkkoja, ts. eivät nostaa enää palkkaa vaan osinkoja.
On aivan luonnollista, että ns. veroparatiisilääkräifirmat tarjoavat korkeaa palkkaa ja siten myös korkeaa veroa maksaville lääkäreilleen apua asianosaisen oman veraoparatiisifirman perustamisessa. Näin lasketaan näet säästettävän kuuden - kahdeksan tuhannen verot muutaman vuoden sisällä. Kotitalousvähennyksen supistaminen puoleen on tietenkin jotenkin saatava kompensoitua!
Onkin enää ajan kysymys koska suurin osa palkanansaitsijoista perustaa oman veroparatiisifirmansa. Kuka silloin jää Suomen ainoaksi veronmaksajaksi eläkeläisten lisäksi? Työttömät,ja muut suoraan valtiolta saaduin veronalaisin avustuksin elämään joutuvat? Netistä löytyy hyvät linkit helppoon firmanperustamiseen ja oiva apu sen rekisteröintiin vaikkapa Chaymanneille! Lykkyä tykö!
Mielenkiintoista että porukka kiinnitti huomiota lääkäreiden paikkoihin.
Mutta tässä herää sitten kysymys, että miten ne avoimet työpaikat lasketaan. Kun kunnathan ilmoittavat virkansa julkisesti auki ja haettaviksi, talossa on sisällä sijaisia ja määräaikaisia, joista aika useasti se paikka täyttyy. No, sitten voi tietysti ajatella vapautuuko se määräaikaisuus sitten jollekin - no jaa, voi olla että vapautuu, onko näillä akateemisilla jotain koulutuspaikkoja, joissa he ovat määräaikaisina tms, joskus taas se määräaikaisuus on juuri sen haettavana olleen viran hoitoa.
No jaa. Sinänsä tässä ammattibarometrissa voi olla vääristynyttä tietoa, ainakin kunnan toiden osalta.
Kivimiehistä on huutava pula! Ja turun akk vissiin kouluttaa kivimiehiä. Niin kuin kouluttaa paljon muutakin, ihan omaehtoisella koulutuksella paljon, mutta olkaa varovaisia jos akk:hon menette kyseisiin omaehtoisiin ja työvoimatoimiston myöntämällä tuella, sillä sitä tukea saa vain kerran työkkäristä, mutta akk voi tehdä temput!