Seinäkatkaisijan keskimmäinen nappi on ruvennut reistaileen ja haluaisin korjata sen, mutta en saa katkaisijan kuoria irti. Kuorien yläreuna nousee repimällä hieman mutta vaikuttaa siltä, että muovi ennemmin antaa periksi kuin reuna irtoaa. Kuinka siis irroittaa tällaisen katkaisijan suojareunat:
http://imgur.com/hmVBX
http://imgur.com/hmVBX
Vastaukset 8
Vanhimmat
Väännä ensin kytkimien liikkuva laatta irti ruuvarilla ja sit lähtee ulompi muovi pois.
Miten pääsen tuohon laattaan käsiksi kun vääntämääni rakoon tuskin ruuvimeisseli mahtuu eikä se ole kuin yhdestä nurkasta? Pitäisikö kytkimien kuorien irrota?
Tuossa mallissa irroitetaan ensin se "nappi", kuvassa näkyy juurikin keskimmäisen vivun yläreunassa kolo, josta ruuvarilla vääntämällä saa sen vivun irti. Sen jälkeen näkyy ruuvit joilla peitelevy ja kehys ovat kiinni. Siis ei "suojareunoja" van ensin se keinuvipu.
Korjata noita ei juurikaan voi, van pitää vaihtaa uusi kytkin.
Tuo on Schneider Artic -sarjan kytkin. Ainoat ruuvit mitä siinä on, ovat ruuvit joilla kytkin on kiinnitetty kojerasiaan. Peitelevyä ei ole kiinnitetty ruuveilla kytkimen runkoon mistään kohtaa.
No et sitten kuitenkaan osannut tai viitsinyt vastata miten se avataan. Keinuvipu ensin pois??
Keinuvipu kammetaan ruuvarilla irti jonka jälkeen kehys voidaan vääntää irti. Kehys on keskeltä kiinni sellaisella muovi/metallikiinnikkeellä joka on kytkimen rungossa metalliklipseillä kiinni. Vääntämällä lähtee tai itkee ja lähtee. Jos kytkimen saa rikottua niin mitä väliä kun se ollaan kuitenkin uusimassa. Noitahan ei korjata vaan vaihdetaan ehjään jos alkaa renkkaamaan.
Tuostahan joutuu irrottamaan kaikkien noihen kytkimien vipuosat ensin?
""Tuostahan joutuu irrottamaan kaikkien noihen kytkimien vipuosat ensin?""
Niin ne 3 "neliön"muotoista irti ja sitten näetkin ne pienet klipsit...