Ostin kirjan kannen perusteella. Ja onneksi ostin, sillä teos on sanalla sanoen timanttinen! Kyseessä on Toni Juhanteen kirjoittama lastenkirja, joka jaksoi viihdyttää aikuistakin aina viimeiseen sananparteen. Kirjailija on onnistunut luomaan kaksi rinnakkain kulkevaa tarinaa, jotka nivoutuvat yhteen tapahtumien edetessä. Toinen tarina kertoo Aapelin ja kumppaneiden seikkailuista Nauruvaaran kaduilla ja koulussa. Toisessa puolestaan kerrotaan Nauruvaaran kaupungin perustamisesta. Ja juuri tarina Nauruvaaran synnystä on enemmän kuin nerokas!
Teos on pullollaan huumoria ja hölmöläismäistä hassuttelua, mutta samalla otetaan esille vakaviakin asioita kuten koulukiusaaminen, lapsen yksinäisyys ja isättömyys. Kustantajan nettisivuilla mainitaan, että Juhanne opiskelee opettajaksi, ja ainakin kirjan aiheiden perusteella hän tuntuu tietävän mistä nykylapset ovat kiinnostuneet.
Kirjan kuvitus on todella silmiä hivelevän hienoa! Antti Venetpalon tyyli on jotain sellaista, mitä suomalaisessa lastenkirjallisuudessa ei ennen ole nähty. Kuvissa on jotain videopelimäistä, mikä viehättää ainakin minua.
Suosittelen kirjaa kaikille lastenkirjallisuudesta kiinnostuneille. Veikkaan, että Tervetuloa Nauruvaaraan on seuraava lasten suursuosikki!
Tervetuloa Nauruvaaraan
9
418
Vastaukset
- Maalari90
Kansi näyttää kyllä hienolta..hmm... Ja miespuolinen kirjoittaja... Taidanpa käydä ostamassa, koska pikkuveljen synttärit lähestyvät.
- Tummaihoinen
Olen huomannut, että useissa suomalaisissa aikuisten ja lastenkirjoissa olevat tummaihoiset ihmiset nostetaan esiin ihonvärinsä vuoksi. Oli ilo huomata, että Juhanteen kirjassa on tummaihoisia henkilöhahmoja, mutta ihonväriä ei nosteta jalustalle, eikä tekstissä mainita asiasta. Tarkkasilmäinen huomaa tummaihoiset ainoastaan kuvituksesta.
Kirjassa ihonväri on normitila. Ja tummaihoisen tytön nimeäminen Irina Irvilärveksi ilman pienintäkään rasismin virettä osoittaa Juhanteelta hienoa ajattelua!
T: Tummaihoinen suomalainen - Mitä ihmettä
Helsingin Sanomien arvostelija ei pitänyt kuvista, mikä on käsittämätön juttu! Kuvathan on älyttömän siistejä! Katsokaa vaikka kantta! Sisäsivuilla kuvat ovat mustavalkoisia, mutta eivät todellakaan "harmaita", vaan tunnelmallisia.
- Haisuli86
Itse en oo kirjaa lukenut, mutta lapset tykkää kovasti!
- NewYork90
Kuva "haavoittuneesta Ollista" oli huippu! Repesin:)
- maija1995
Hehee! Huippu kirja! Kantsii lukea!!
- Lassiitteri
Toni Juhanteen esikoiskirja tuo aivan uudenlaista otetta suomalaisiin lastenkirjoihin. En malta odottaa seuraavaa teosta!
- Yksinhuoltaja
Meilläkin lapset hullaantuivat kirjaan! Sitten piti mennä kirjastoon ja etsiä jatkoa Tervetuloa Nauruvaaraan -kirjalle, mutta muita Juhanteen kirjoja ei saatavilla ollutkaan. Ja lapset pettyivät.
Tietääkö joku onko Juhanne kirjoittanut muita kirjoja? - Hannis22
Kirjan takakannessa lukee, että Juhanne on esikoiskirjailija. Ensimmäinen kirja taitaa olla kysesssä. Mutta ensimmäiseksi todella hyvä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel405470Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1602783Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1062272Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.801834Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen261807Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from101794Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276411787- 971692
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma671515- 751509