Tervetuloa Nauruvaaraan

Isoin isoisä ikinä

Ostin kirjan kannen perusteella. Ja onneksi ostin, sillä teos on sanalla sanoen timanttinen! Kyseessä on Toni Juhanteen kirjoittama lastenkirja, joka jaksoi viihdyttää aikuistakin aina viimeiseen sananparteen. Kirjailija on onnistunut luomaan kaksi rinnakkain kulkevaa tarinaa, jotka nivoutuvat yhteen tapahtumien edetessä. Toinen tarina kertoo Aapelin ja kumppaneiden seikkailuista Nauruvaaran kaduilla ja koulussa. Toisessa puolestaan kerrotaan Nauruvaaran kaupungin perustamisesta. Ja juuri tarina Nauruvaaran synnystä on enemmän kuin nerokas!

Teos on pullollaan huumoria ja hölmöläismäistä hassuttelua, mutta samalla otetaan esille vakaviakin asioita kuten koulukiusaaminen, lapsen yksinäisyys ja isättömyys. Kustantajan nettisivuilla mainitaan, että Juhanne opiskelee opettajaksi, ja ainakin kirjan aiheiden perusteella hän tuntuu tietävän mistä nykylapset ovat kiinnostuneet.

Kirjan kuvitus on todella silmiä hivelevän hienoa! Antti Venetpalon tyyli on jotain sellaista, mitä suomalaisessa lastenkirjallisuudessa ei ennen ole nähty. Kuvissa on jotain videopelimäistä, mikä viehättää ainakin minua.

Suosittelen kirjaa kaikille lastenkirjallisuudesta kiinnostuneille. Veikkaan, että Tervetuloa Nauruvaaraan on seuraava lasten suursuosikki!

9

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalari90

      Kansi näyttää kyllä hienolta..hmm... Ja miespuolinen kirjoittaja... Taidanpa käydä ostamassa, koska pikkuveljen synttärit lähestyvät.

    • Tummaihoinen

      Olen huomannut, että useissa suomalaisissa aikuisten ja lastenkirjoissa olevat tummaihoiset ihmiset nostetaan esiin ihonvärinsä vuoksi. Oli ilo huomata, että Juhanteen kirjassa on tummaihoisia henkilöhahmoja, mutta ihonväriä ei nosteta jalustalle, eikä tekstissä mainita asiasta. Tarkkasilmäinen huomaa tummaihoiset ainoastaan kuvituksesta.

      Kirjassa ihonväri on normitila. Ja tummaihoisen tytön nimeäminen Irina Irvilärveksi ilman pienintäkään rasismin virettä osoittaa Juhanteelta hienoa ajattelua!

      T: Tummaihoinen suomalainen

    • Mitä ihmettä

      Helsingin Sanomien arvostelija ei pitänyt kuvista, mikä on käsittämätön juttu! Kuvathan on älyttömän siistejä! Katsokaa vaikka kantta! Sisäsivuilla kuvat ovat mustavalkoisia, mutta eivät todellakaan "harmaita", vaan tunnelmallisia.

    • Haisuli86

      Itse en oo kirjaa lukenut, mutta lapset tykkää kovasti!

    • NewYork90

      Kuva "haavoittuneesta Ollista" oli huippu! Repesin:)

    • maija1995

      Hehee! Huippu kirja! Kantsii lukea!!

    • Lassiitteri

      Toni Juhanteen esikoiskirja tuo aivan uudenlaista otetta suomalaisiin lastenkirjoihin. En malta odottaa seuraavaa teosta!

    • Yksinhuoltaja

      Meilläkin lapset hullaantuivat kirjaan! Sitten piti mennä kirjastoon ja etsiä jatkoa Tervetuloa Nauruvaaraan -kirjalle, mutta muita Juhanteen kirjoja ei saatavilla ollutkaan. Ja lapset pettyivät.

      Tietääkö joku onko Juhanne kirjoittanut muita kirjoja?

    • Hannis22

      Kirjan takakannessa lukee, että Juhanne on esikoiskirjailija. Ensimmäinen kirja taitaa olla kysesssä. Mutta ensimmäiseksi todella hyvä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1517
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1380
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      75
      1146
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      115
      1109
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      67
      1078
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      75
      971
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      68
      905
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      255
      890
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      12
      831
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      33
      813
    Aihe