Teen gradua ja yksi asia mietityttää. Olen kaksikielinen ja teen gradua ruotsiksi. Tekstinkirjoittaminen ei ole ihan sujuvimmasta päästä ja mietin, voisikohan gradun antaa korjattavaksi jollekin ammattilaiselle? Hän korjaisi kieliopilliset vihreet ja ehkä vähän muokkaisi lauseita, jos on kovin kömpelön kuuloisia. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Haluaisin saada hyvän arvosanan ja uskon, että siihen hieman kyllä vaikuttaa sisällön lisäksi tekstin sujuvuus.... vai vaikuttaako?
Kielioppivihreet gradussa
5
292
Vastaukset
- übermaisteri
"Haluaisin saada hyvän arvosanan ja uskon, että siihen hieman kyllä vaikuttaa sisällön lisäksi tekstin sujuvuus.... vai vaikuttaako? "
Ei vaikuta! Parhaat ja ytimekkäät gradut koostuvat vain joukosta ranskalaisia viivoja. - Subdoctor
Olet ymmärtänyt arvosteluasteikon väärin. Arvosana 1/5 ei tarkoita parasta viisiportaisella asteikolla.
- Fil.maist.
Kyllä kielenkäyttö vaikuttaa arvosanaan. Tein aikoinani gradun ruotsiksi, ja se kävi myös kielentarkastuksessa ennen lopullista tarkastusta.
Sain kiitosta kehittyneestä esitystavasta ja hyvästä kielestä. - Kokemusta on
Totta kai kannattaa huolehtia oikeinkirjoituksesta ja antaa gradu ammattilaisen tai ruotsalaisen filologian opiskelijan tarkastettavaksi.
- Kypsyysnäyte
Sinulle saattaa tulla ongelmia kypsyysnäytteen kanssa. Siinä sisällön lisäksi toisena merkittävänä läpipääsytekijänä on kielioppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t545561Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo953448Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel463340Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762537SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592413Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi761918Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3091755Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71216Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal261150- 1391099