miten voin kääntyä helluntailaiseksi?

Olen VL, mutta alan kyllästyä tähän lapsuuden uskomukseeni. Haluaisin helluntailaiseksi, koska tykkään telttakokouksiaan pitävistä seurakuntalaisista. Myös upotuskastajaisissa haluaisin olla ns. läsnä.
13177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei upotus kaste ole mikä näytösriduali . Muta juuri sinä voitti tehdä mutoksen elmäsdösi . Kun liityt vapaa suunta , niin sinuun pitä osata peustella vöueesi Ramatuilla . Lisäksi Sinu pitää osata pisitää paikka väieesi tueksi .

Tere tuloa !

Kes

Äänestä
  • Kuulostaa vaikealta, isotöiseltä ja kamelin neulansilmältä. Eikö ole oikotietä?

    Äänestä

  • Hei, nyt ei sitten enää ryyppyäkään. On jo maanantai!!

    Äänestä

Ainakin tämä palstan perustella pitää varoa ainakin kun Heinolan Hellarin käytöstä ja hedelmiä katsoo.

Kes sentään yrittää Raamatulla perustella kantansa.

Äänestä

Siinä vaan on suuri ongelma miten voisi kääntyä helluntailaiseksi.
Helluntaiherätys ja seurakunnat ovat eräs uskonliike ja seurakunta jossa uskoontulleella on mahdollisuus olla jäsenenä ja kokea uskovien yhteyttä.
Ei siihen mitenkään voi kääntyä.

Äänestä

Paras kaveri on Jeesus. Ei tarvitse olettaa eikä olla muuta kuin mitä itse luonnostaan on. Nuo uskonnot ovat kaikki asenteellisia ja vallanhimoisia susia. Pysykää niistä erossa.

Äänestä
  • Kuten jehovantodistajista - eikö niin Lappix ?

    Äänestä

  • Reinikainen.. kirjoitti:

    Kuten jehovantodistajista - eikö niin Lappix ?

    Kyllä Reinikainen. Jokainen ihmisten perustama uskonto on suorastaan vaarallinen, koska siellä hallitaan ihmistä aivopesulla ja äärimmäisellä kontrollilla.
    Niihin ei pidä kenenkään sortua.

    Äänestä

Jos on srk touhu sieltä jostakin niin samanlaisia raiskausjuttuja hellariliikkeestä (lue kotimaa)

Taitaa molemmat ääriliikkeet olla hunginnolla.

Kokeile vapaakirkollista tai luthersäätiötä.

Äänestä
  • Totta . Isekin ehdotan küther Säätiö!

    Liittymällä säätiön, on verovapaus rahasa , muta myös syntissä. Riittää ku olet vapa ja opetelet Peustelemaan Raamatuita väieien . Voit myös pisitää paikan väieiden tueksi.


    Kes

    Äänestä

Jeesuksen kansa on eriseuraista ja yhä synnintekijöitä. Näinhän raamattukin asiat kertoo. Toisia ei hyväksytä ja heidän suurista synneistä mässäillään julkisesti.

Kene kohdalla Jeesus sitten sanoo, että menkää pois te väärintekijät minä en tunne teitä.

Äänestä

Muista kuitenkin, että Suomen suurin sirkusteltta on joka vuosi suviseuroissa.

Äänestä

Varoittava esimerkki hellarista on Mellu.

Kuulemma ovat Heinolassa paikalliset hellarit harmissaan pesän likaajasta.

Kaikki kuulemma tietää siitä pahasti traumatisoineesta pihkahemmosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


VL- nuorimies kirjoitti:

Olen VL, mutta alan kyllästyä tähän lapsuuden uskomukseeni. Haluaisin helluntailaiseksi, koska tykkään telttakokouksiaan pitävistä seurakuntalaisista. Myös upotuskastajaisissa haluaisin olla ns. läsnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu