Divien korkeus korkeimman mukaan

ptmeks

9

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos haluat vain vierekkäiset elementit samankorkuisiksi, käytä taulukkoa. Se hoitaa asian ilman JavaScriptiä (ja CSS:ääkin). Alkuperäisessä skriptissä, johon viittaat, kyse oli leveyksistä, jolloin tilanne on aivan toinen.

      Jos kuitenkin pitää tehdä vaikeasti, niin ota huomioon, että div-elementin kaikki lapset eivät ole elementtejä. Kuten konsolista voi katsoa, koodisi aiheuttaa nyt virheitä, koska divi.childNodes[i].style ei ole kaikissa tapauksissa määritelty. Raaka tapa hoitaa asia on lisätä lauseen

      divi.childNodes[i].style.height = suurinKorkeus "px"

      eteen ehto

      if('style' in divi.childNodes[i])

      • ptmeks

        Kiitos, nyt toimii :)

        Scripti saattaa kyllä olla jäljiltäni vähän niin ja näin kun nuo ohjelmointitaidot perustuu pääosin yrityksiin ja erehdyksiin, joten korjausehdotukset on vähintäänkin suotavia.

        Laitan päivitetyn sivu näkyville, josta selviää myös perusidea: http://koti.mbnet.fi/ptmeks/v03_js.html


    • CSS, ei taulukkoa

      Miksi taulukkoa pitäisi käyttää?
      Ihan diveilläkin ja css:lläkin tuon saa aikaan.

      Seuraavat tulevat tarpeeseen:
      – display: table;
      – display: table-row;
      – display: table-cell;

      • Realistinen

        Niin, miksi tehdä asia taulukolla, jolloin se toimii kaikissa selaimissa, kun yksinkertaisen asian voi tehdä mutkikkaasti ja tavalla, joka ei toimi lainkaan vanhoissa selaimissa? Kyllähän tuo viisaus kannatti kirjoittaa yli puoli vuotta sen jälkeen, kun asia oli jkäsitelty.


      • Ranne erkki
        Realistinen kirjoitti:

        Niin, miksi tehdä asia taulukolla, jolloin se toimii kaikissa selaimissa, kun yksinkertaisen asian voi tehdä mutkikkaasti ja tavalla, joka ei toimi lainkaan vanhoissa selaimissa? Kyllähän tuo viisaus kannatti kirjoittaa yli puoli vuotta sen jälkeen, kun asia oli jkäsitelty.

        No koska jos haluat olla katu uskottava css html pro, niin et tietenkää voi käyttää varmoja ja helppoja ratkaisuja jotka toimii kaikissa selaimissa jne, vaan on käytettävä kaikenlaisia kikkoja ym joilla toimivuus on epävarmaa.. eikä pidä unohdaa etä miltä sivu näyttää marginaalikäyttö laitteissa ja laitteissa joilla hyvin epäteden näköisesti kukaan sivullasi vierailee.. rannekellosta pölynimuriin :D .. niin ja pitää muistaa valitoida sikana vaikka sivut toimisikin erinomaisesti kaikissa laitteissa, niin validointi löytää kyllä virheitä sivustostasi ja sitämyöten sivustosi pilaa ja tuhoaa koko maailman


    • ptmeks

      Vanha juttu mutta laitan nyt vielä vähän selvitystä...

      Tuo "taulukko" on tehty diveillä ihan siitä syystä, että cms:llä "solujen jotka ovat divejä" lisääminen onnistuu mutkattomasti mihin väliin hyvänsä. Javascripti ainoastaan määrittää kaikkien divien korkeuden korkeimman divin mukaan.

    • CSS, ei taulukkoa

      Taulukot on tarkoitettu taulukkomuotoisen datan esittämiseen, ei sisällön asemointiin. Siksi tuo ratkaisu.

      • Heretic

        Tuollainen kommentti vuosi sitten esitettyyn kysymykseen oli varmaankin uskontosi vaatima rituaali, joten sitä ei sovi kritisoida. Ymmärrämme, että sinulle annettuun missioon kuuluu kaikkien ”taulukkotaittojen” kantaminen roviolle, ja inkvisitiosi erottelee taittotaulukot muista kuulustelemalla jokaista taulukkoa, kunnes se tunnustaa olevansa taittosellainen.

        Mutta luulenpa, että täällä evankelioimisesta et paljoa pisteitä saa.


    • CSS, ei taulukkoa

      Tuleveisuudessa ratkaisu ongelmaan on CSS:n flex-box.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe