Windows installer ei toimi, kyseessä Windows 7 64bit

Elikkäs windows installer ei toimi tälläsessä windows 7 64bittisessä.

Lukee seuraavasti kun yrittää jotain asentaa:

Windows Installer -palvelun käyttäminen ei onnistu. Windows Installerin viallinen asennus saattaa estää käyttämisen. Ota yhteys tukihenkilöön tarvittaessa.

[OK]


Mitään ei saa siis asennettua, en oikein löytänyt mistään netistä katselemalla mitään tähän windows 7 64bittiseen neuvoja.

Nyt te älykkäät auttakaa!
5972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuttu juttu. Oli joskus aiemmin sama ongelma :/

Ongelma on, että et voi ehkä asentaa mitään mikä käyttää windows installeria...et edes päivityksiä siihen....

Oman kokemukseni mukaan on ehkä asennettava käyttöjärjestelmä uudelleen, jos seuraavat juttu ei auta:

A) Tämä vaatii pääkäyttäjän oikeudet (/salasanan):
1) klikkaa Tietokonetta (joko alhaalla vasemmalla oleva windows lippupallukka --> Tietokone TAI jos sulla on työpöydällä Tietokone kuvake, niin sitä) hiiren oikealla napilla
2) valitse "Hallitse"
3) Alimpana on "Palvelut ja sovellukset", klikkaa se auki
4) klikkaa "Palvelut"
5) etsi listasta "Windows installer -ohjelma"
6) katso, että sen kohdalla lukee Tila sarakkeessa "Käynnistetty". Jos ei ole niin, klikkaa Windows installer -ohjelma -riviä hiiren oikealla napilla ja klikkaa listasta "Käynnistä" tai "Käynnistä uudelleen" (varmuuden vuoksi jos on jo Käynnissä...)

TAI

B) kokeile palata viimeisimpään palautuspisteeseen:
1) ohjauspaneeli ->
2) Järjestelmä ja suojaus->
3) Järjestelmä ->
4) ja vasemmasta valikosta "Järjestelmän lisäasetukset" ->
5) välilehti "Järjestelmän suojaus" ->
6) Järjestelmän palauttaminen -painike
7) noudata windowsin antamia ohjeita :)

Äänestä
  • Ja kaikki viat edelleen w10:ssä se täydellinen vakoilu!
    Kyllä windows on paska.

    Äänestä

Microsoftilta löytyi tuollainen linkin artikkeli & ohjeet:

http://support.microsoft.com/kb/2642495

Method 1: Reset the Windows Installer Service Registry settings
Method 2: Start the Windows Installer Service
Method 3: Check the status of the Windows Installer Service
Method 4: uninstall any previous versions of applications that you may be trying to update

PS. Method 5: Vapunen huudetaan apuun! :D

Äänestä

Kannattaa tosiaan kokeilla noita ohjeita. Valitettavasti itse en osaa tarkemmin neuvoa, että miten tämä ongelma ratkaistaan. ( varmaan tiedättekin en ole kaikkitietävä). Yleensä en vastaa sellaisiin kysymyksiin joihin en tiedä vastausta mutta tämä on poikkeus.

Äänestä

Kiitos vastauksista, vaik tää keskustelu on käyty monta vuotta sitten, sain avun ongelmaani tänään! Thanks,mulla oli sama ongelma kaikkien päivitysten kanssa, ja tosiaan tila oli pois käytöstä. Luulenpa että nyt alkoi lyyti kirjoittaa....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joukolle apua!! kirjoitti:

Elikkäs windows installer ei toimi tälläsessä windows 7 64bittisessä.

Lukee seuraavasti kun yrittää jotain asentaa:

Windows Installer -palvelun käyttäminen ei onnistu. Windows Installerin viallinen asennus saattaa estää käyttämisen. Ota yhteys tukihenkilöön tarvittaessa.

[OK]


Mitään ei saa siis asennettua, en oikein löytänyt mistään netistä katselemalla mitään tähän windows 7 64bittiseen neuvoja.

Nyt te älykkäät auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu