Agressiiviset pakkoajatukset

Voivoivoi..

Näitä esiintynyt jo useita vuosia ja usein ovat hyvinkin ahdistavia.
Esimerkiksi jos olen bussipysäkillä ja siellä on muita ihmisiä, niin usein tulee ajatus mieleen että antaisin vieressä istuvalle sedälle yhtäkkiä kunnolla turpaan. Tästä seuraa tietenkin pelko että mitä jos menetän kontrollin ja näin tapahtuisi, joka on hyvin ahdistava ajatus.
Tai jos puhun toisen kanssa kasvotusten, niin saattaa tulla ajatuksia mieleen kuten että yhtäkkiä löisin häntä kasvoihin.
Myös ajatuksia että rupeaisin yhtäkkiä huutamaan jossai yleisellä paikalla ilman mitään syytä tai jotain vastaavaa. Itselläni kun on vielä paha sosiaalisten tilanteiden pelko, niin jos näin kävisi olisi tilanne täysi katastrofi.

Kellään vastaavia ajatuksia, ja pelkoa siitä että menettäisi kontrollin ja pakkoajatukset kävisivät toteen?

2

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla myös vastaavia ajatuksia ollut vuosia. Samoin pelkoja kontrollin menettämisestä. Voisi olla mun tekstiä.

    • Voivoille

      Samoin. Pakkoajatukset on tullu tutuiksi vuosien varrella laidasta laitaan. Toi kontrollin menettämisen pelko tuntuu olevan jopa yleistä tässä mahtavassa taudissa. Älä pelkää, voin vaikka vannoa ettet tule menettämään kontrollia, et tule sekoamaan keskellä katua ja voit saman tien unohtaa syyllisyyden. Et ole paha ihminen, et oikeasti halua hakata ketään random-äijää keskellä katua, siksihän sitä pelkäätkin.. Tää on tauti, johon voi saada apua.
      Itelleni suuri apu tuli siitä, etten -pelkää pelkoa-. Järjetön opetteleminen se kyllä on, siis itselleen ja tuntuu et se pitää opetella uuestaan jokaisen uuden pelon kohdalla..
      Joo, vähän sekavasti kerrottu, mut koitan vaan sanoa ettet ole ainoa, tai edes muita enemmin hullu :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe