Niin siis mul on ollu nyt yli kolme vuotta semmonen ongelma etten pysty hallitsee mun ajatuksia et ajattelen "väkisin" jotain semmosii ajatuksia joita en haluis...Mikähän mielensairaus tää on?
Mikä mua vaivaa?
10
1374
Vastaukset
- psykologi
Kyseessä on luultavimmin pakkoajatuspainotteinen pakko-oireinen häiriö. Kuuluu ahdistushäiriöiden luokkaan. Mieleen tunkee ajatuksia, jotka ovat oman moraalin vastaisia tai tyhjänpäiväisiä (usein seksuaalisuus, puhtaus, joskus uskonnolliset). Näitä on toki kaikilla, häiriöksi se luokitellaan jos tuottaa merkittävää kärsimystä ja vie aikaa kohtuuttomasti. Usein ne ovat merkki sisäisestä vaativuudesta ja vaikeudesta sallia itselleen kaikkia tunteita.
- ???
Kiitos paljon :)
- timo
Minulla ollut samanlaisia oireita.Psykoloki tiedätkö auttaako masennus lääke esim. seroxat niihin?
- psykologi
En ole lääkityksen asiantuntija, mutta tiedän mielialalääkkeitä käyettävän tämän häiriön hoidossa pääasiallisena lääkeryhmänä nykyään, eli kyllä.
- äiti
"onneksi" joku muukin kärsii tästä samasta,siis todella ikävää sanoa onneksi mutta tarkotan tällä sitä että onneks en oo yksin,luulin että en osaa selitää tätä juttua mutta tuossapa sinä sanoit sen juuri niinkuin ajattelin!kuoleman ajatuksia toisista ihmisistä tulee päivittäin mieleen ja se on TODELLA ärsyttävää ja kiusaavaa...en haluaisia ajatella niitä mutta ne vain tulevat jostain,eroon haluaisin niistä myös mutta vielä ei ole keinoa löytynyt,kerro jos jotain keksit itsellesi millä niistä voi päästä eroon
- äiti
mulla ihan sama juttu,kuolemanajatuksia ja toiveita siitä toisia kohtaan tulee päivittäin vaikka en IKINÄ haluaisi kenellekkään että mitään sattuisi.ilmeisesti rakastan läheisiäni niin paljon että inhottavat ajatukset tulevat jostain pelosta tms...
todella häiritsevää tämä ja antaisin kaikkeni mikäli pääsisin eroon näistä inhottavista ajatuksista
...- ???
Eli kysymys psykiatrille.Jos menisin juttelemaan tästä asiasta jonkun ammatti ihmisen kanssa ja se määräin mulle mieliala lääkkeitä niin voisko ne jotenkin vaikuttaa opiskeluun? Ja tuleeko mielenterveys ongelmista joku merkintä johonkin että se sitten vaikuttaisi vaikka työpaikkaan? Tämmösiä kysymyksiä on vielä herännyt. Ja äidille sen verran et jos ne ajatukset ei sullakaan oo menny pitkään aikaan ohi niin kannattaa hakea apua niin mä ainakin omalla kohdallani aion varmastikin tehdä.Ja tiedän kyllä että tästä on todella vaikea puhua.Itelläni meni yli kolme vuotta ennen kuin sain kerrottua parille läheiselle.Kannattaa puhua jollekin jos et oo vielä!
- psykologi
??? kirjoitti:
Eli kysymys psykiatrille.Jos menisin juttelemaan tästä asiasta jonkun ammatti ihmisen kanssa ja se määräin mulle mieliala lääkkeitä niin voisko ne jotenkin vaikuttaa opiskeluun? Ja tuleeko mielenterveys ongelmista joku merkintä johonkin että se sitten vaikuttaisi vaikka työpaikkaan? Tämmösiä kysymyksiä on vielä herännyt. Ja äidille sen verran et jos ne ajatukset ei sullakaan oo menny pitkään aikaan ohi niin kannattaa hakea apua niin mä ainakin omalla kohdallani aion varmastikin tehdä.Ja tiedän kyllä että tästä on todella vaikea puhua.Itelläni meni yli kolme vuotta ennen kuin sain kerrottua parille läheiselle.Kannattaa puhua jollekin jos et oo vielä!
Ei vaikuta opiskeluun, toki joillain lääkkeillä voi aloitusvaiheessa olla sivuvaikutuksia, jotka vaikuttaa keskittymiseen. Positiivista vaikutusta kyllä varmaan odotettavissa (mieliala, keskittyminen, kiinnostus) jos masennusta mukana.
Ei mihinkään tule mitään merkintää. sairaskertomukset on laadittava, mutta ne jäävät yleensä siihen hoitopaikkaan jossa laadittu. Ei esim. työapaikkaan mene tietoa. Esim. sairaslomat menee työterveyteen, sinnekin riittää A-todistus, jossa diagnoosinumero ja sairausaika.
Ei tarvii pelätä leimautumista siis.
- ???
ja viel sitä et mäki luulin et oon suunnillen yksin maailmassa tän onjelman kaa ja ajattelin et ei kellään voi olla tällästä ja et miten mä voisin koskaan puhua tästä kellekään.Lopulta en vaan enää voinu olla yksin tän asian kaa...Ja aion kertoa äidille.
- ???
kiitos paljon vastauksesta taas kerran :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283