Tohmajärven demarit

ml213.

Voisiko Tohmajärven demarit valaista asiaa, miten kunta mahdollisuu hoitamaan sotepavelut ilman ulkoistamista. Siis mistä ja miten saada lääkärit kunnan järjestämään terveyspalveluun. Eikö jo Hellistä tullut selkeä oppi/opetus esille, ettei lääkäripalveluita lääkärifirmoilta ole mahdollista ostaa, jos taloudellisuus ja toiminnan jatkuvuus on tavoite.

Toivoisin päättäjien näkevän tämän hetken/ajan tilanteen ja suunnittelevan asiat niiden palikoiden kautta, jotka ovat mahdollista ja joiden kautta on paras toteuttaa. 70/80 luku oli toinen ja samoin 2020.

"Kaikilla asioilla on oma aikansa maanpäällä", on joku viisas sanonut Raamatussa ja pitää edelleen yllättävän hyvin paikkansa.

19

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kusti

      Kyll se siit

    • Veijon huomaan

      Eikö Veijo Tuunanen vois hoitaa homman kuntoon?
      Pätevin mies koko Pohjois-Karjalassa.

      • tekojen puute...

        Veijo on paljon äänessä/esillä, mutta vähän tekoja.


    • Kova Ukko

      Kirjoituksistaan päätellen Tuunanen on maailman napa.Jonka ympärillä maailma pyörii.

    • ml213.

      Ei pahalla, mutta Demareissa ja Tuunasessa on hyvä esimerkki, miten todellisesti yhteiskunnan/ihmisen elinympäristön hoidosta ei todellisesti olla kiinnostuttu. Hyvä esimerkki mitä politikointi on. Kaikkea ollaan vastaan ja mitään käyttökelpoista ,- parempaa esitystä ei tilalle tuoda.

      Puolestani tuunaset ja muut saavat politikoida mielin määrin ja ihan sydämensä kyllyydestä, mutta itseäni huolestuttaa ihmisen elinympäristön tulevaisuus eli sen taantuminen kauas taaksepäin. Toisaalta poliitikkojen ai tarvinne ihmetellä,- ainakaan kauhiast´ miksi yleensä äänestysprosentti ei ole kovin korkealla tasolla.

      Tiedän ja ymmärrän, miten yhteiskunnan asioiden hoitaminen on vaikeaa ja erikoisesti tänä päivänä, mutta ihmetteln kauhist´ miksi jo tässä tilanteessa ei yhteistuumin mahdollistuta valitsemaan asioiden (esim. sotepalvelut) partasta vaihtoehtoa,- joka sekään kylläkään ei autuutta tuo. Nimittäin "on vaarana", miten valtion tahollakin joskus viisastutaan ja muutetaan lakeja, että valtio ottaa (koska se kuuluu) kuntalaisten sotepalveluista vastuun ja näin ihmiset saavat tasavertaisen elinympäristön/palvelun kautta Suomen.

      Tiehäverkosto (itsenäiset kunnat) antavat kaikkein taloudellisimmman pohjan taloudelliselle terveyden hoidolle.

      • ml213.

        Niin, piti edellisessä viestissäni sanomani, miten nyt ainakin kunnanjohtaja Riikonen on oikealla tiellä,- ajatella tätä päivää. Mihin tie päättynee, mutta suunta on oikea.


    • Tuma tuunanen

      Tuunanen tuumasta toimeen.

    • Rakit kuriin

      Tuunanen kehiin.

    • Liian kuuma

      Tuunasen tuuma.

    • pppoo

      Ei tuu lasta eikä paskaa, jos keskenään kinastellaan.

    • Se on siinä

      Veijo Tuunanen on maailman napa.

    • Vetelä etelä

      Ja sitähän maapallo kiertää.

    • Apina Alho

      Veijo Tuunasesta pääministeri.
      Saatais nährä,nauraisiko Kuopion puuhevosetkin.

    • ml213.

      Ainakin tänä päivänä lääkäripalvelut / koko hoitotaso on hyvällä tasolla.On ero hellin aikaan kuin yöllä ja päivällä. Toivottavasti toiminta on kannattavaa puolin ja toisin ja siten jatkuvuutta.

    • Mahtava MIES

      Tuunasen Veijo kykenee hoitamaan myös lääkärin pestin.

    • Kaurilovan vesiputki

      Kun vaan ne sote-palvelut Tohmajärvellä nyt pyörisivät, kun on kunnon firma tuottamassa eikä mikään kunnan byrokraattinen organisaatio. Mutta voiko voitontavoittelu tuhota hyvän ja pyytettömän firman itsensä asettaman tavoitteen entistä paremmin ja laadukkaammin tuotetuista palveluista? Kyllä kai se teoriassa on mahdollista, mutta ei käytännössä. Ei voi käydä niin, että sosiaali- ja terveysasioita ei enää hoideta kuin kulissien edessä kun taloudellinen realiteetti ei anna muuta myöten. Ei voi käydä ei voi, voivoivoi. Miten nyt tässä kesken kaiken hyvän fiiliksen alkoi päänsärky... No sovitaanhan nyt kaikki sopulit erittäin vahvassa yhteistyötunnelmassa että jos vuoden päästä juhannuksena ei vielä ole ilmennyt ongelmia julkisuuteen Attendon kanssa, niin suositellaan kaikille Suomen kunnille liittymistä Attendoon. Ja samalla Suomi Natoon. Jep. Näin tehdään. Mutta vuosi on nyt pitkä aika kvartaalien muodostaessa perusajan yksikön. Alkaa tiukat ajat Tuunasellakin. Voiko hän silti olla oikeassa kaikesta tämän palstan kommentoinneista huolimatta.

    • ml213.

      >Mutta voiko voitontavoittelu tuhota hyvän ja pyytettömän firman itsensä asettaman tavoitteen entistä paremmin ja laadukkaammin tuotetuista palveluista?<

      Kun tämä kokeilu on uutta maassamme, niin punainen lanka on olla hereillä / reagoida herkästi palveluun liittyvistä asioista ja näin ohjata Attendon kehitystä. Todellisuushan on, miten kaikki yritykset pyrkivät kannattavimpaan toimintaan ja siten ovat voimakkaalla kehityspöydällä.Kääntävät kivet ja kannot kannattavuuden parantamiseen.
      Pahin tilannehan juuri olisi, jos Attendo saisi rauhassa kehittää toimintojaan JA OMILLA EHDOILLA. Tuo kehitys ohjaisi TYÖNtekiät potilasjonon jatkoksi eli itse stressaantumisen / ylikuormituksen seurauksena alkaisivat sairastella.

      >Alkaa tiukat ajat Tuunasellakin. Voiko hän silti olla oikeassa kaikesta tämän palstan kommentoinneista huolimatta

    • Merkkimies

      Tuunaselle oma katu ja latu.

    • HRa

      No joo. Tuolla aiemmin viitataan, että vain itsenäinen kuntaverkosto tiehä takaa autuuden. Olisiko, että se takaa vain kuntien, usein keskustalaisten, johtohenkilöiden työpaikat. Kuntien tehtävä ei ole toimia ylikansallisten firmojen "juottolana". Verorahat ovat erittäin suurin yritystuki näille kuntien pelastajille.

      Toisaalta, mitä tuo haittaa. Maailma on muuttunut ja kaikki persaukisetkin kuvittelevat olevansa herrakansaa eli oikealla yhteiskunnallisine mielipiteineen. Ajatukset ja mielipiteet kiertävät kehää kuten muoti. Joskus kirotaan nykyajan trendejä vielä rajusti. Nythän vaan vedetään pikavoittoja sijoitusmaailmassa, mitä Tohmajärvikin auttaa osaltaan. Enempää yritystukea ei ole syytä enää antaa. Herran rauhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe