Market Energia

Älkää vaan kukaan koskaan menkö Market Energian halvan spot-sähkön lankaan. Me mentiin eikä meinattu millään päästä eroon. Tässä muutamia huijarien käyttämiä konsteja:
- laskuttavat jonkun spot-hinnan ja korjaavat sitä myöhemmin, jopa vuoden päästä
- nostavat omatoimisesti vuotuisen sähkökulutuksen arviota
- viis veisaavat etäluettaville mittareille. Lukemat voivat olla vaikka vuoden takaa
- hyvittävät 1/6 liikaaperityistä euroista per lasku
-laskuissa laskuvirheitä
- lasku kirjoitettu sellaiseen muotoon, että perehtyminen vie aikaa
- laskuttivat meiltä huhtikuun loppuun mennessä noin 50 % vuotuisesta sähkönkulutusarviota, mitä emme tietentään suostuneet maksamaan. Siitä alkoi pitkällinen sopimuksen purkamiskeskustelu, sillä olimme erhtyneet tekemään määräaikaisen sopimuksen. Kokemuksesta voin sano, että kyllä on huijauksessa monet konstit ja keksivät koko ajan lisää.
2274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laskutustyyli spot-hintaisessa sopparissa: Koko vuoden arvioitu kulutus (arvio yläkanttiin) jaetaan kymmenellä, niin saadaan "kuukauden arvioitu kulutus" ja tuo sitten on luonnollisesti 12x vuodessa. Laskutetaan 3kk etukäteen arvioiduilla spot-hinnoilla, jonka jälkeen arviolaskutettu jakso "tasataan toteutuneilla spot-hintojen mukaisilla hinnoilla". Soppareissa oli hintakatto, ettei asiakkaalta laskutettava hinta ole esim yli 7,8snt/kWh, mutta koska ensin on laskutettu vaikka 7snt/kWh ja sitten jälkikäteen "tasataan toteutuneilla hinnoilla", voi lopputuloksena olla hyvinkin 7snt 7snt/kWh samalta ajanjaksolta - niitä siis vaan ei laskuteta kerralle, eli ei yli "hintakaton".

Myöhemmässä vaiheessa asiakkaiden soppari on muutettu Market Sähkö -nimiseksi soppariksi, jossa perusmaksu on noin 6€/kk ja sähkön hinta noin 9snt/kWh. Tuo muutos on ilmoitettu laskussa siten, että siinä on mainittu "tulevat sähkölaskut arviolta" ja erillelyssä näkuu nimi Market Sähkö ja erittelyn hinnoissa näkyy nuo hinnat.

Tavallaan tuo kaikki menee just niinku sopparissa seisoo, mut harva asiakas oikeasti oivaltaa koko kuviota ja näin ollen kiltisti makselee laskua laskun perään.

Monet on vaihtaneet firmaa kyllästyttyään tuohon ja odottelevat edelleen liikamaksujen palautuksia. MIKÄLI palautukset tulee, niin niissä todellinen sähkönkulutus ja arviolaskutetut laskut "tasataan" irtisanomishetkellä voimassa olevalla Market Sähkö -nimisen sopimuksen hinnalla. Toisin sanottuna tuolla kalliilla hinnalla "tasattuna" koko asiakkuuden aikainen kulutus, ei sitä liikamaksua yllättäen enää olekaan...

VINKKI: VIRHEELLISTÄ LASKUA EI TARVI MAKSAA, VAAN SIITÄ ON REKLAMOITAVA LASKUTTAJAA VIIPYMÄTTÄ. Monet ei valitettavasti tiedä tätä ja makselee tunnollisesti, mutta kiroillen selkeästi pieleen arvioituja laskuja..

TOINEN VINKKI: MISTÄ TAHANSA SÄHKÖFIRMASTA PÄÄSEE EROON, KUN VAIHTAA TOISEEN FIRMAAN JA ANTAA SEN TOISEN FIRMAN HOITAA MYYJÄNVAIHTO (eli entisen irtisanominen) ASIAKKAAN PUOLESTA.

KOLMAS VINKKI: MIKÄLI OLET MAKSANUT SELKEÄSTI LIIKAA, NIIN REKLAMOI SEURAAVISTA LASKUISTA, JÄTÄ NE MYÖS MAKSAMATTA JA KUN OLET KÄYTTÄNYT SÄHKÖÄ LIIKAMAKSUN VERRAN, VAIHDA FIRMAA. Näin liikaa laskuttanut firma ei jää sulle velkaa..

NELJÄS VINKKI: LASKE PALJONKO ASIAKKUUTESI AIKANA KÄYTTÄMÄSI SÄHKÖ JA PERUSMAKSU TODELLISUUDESSA TEKEE, asiakkuusaika kuukausina X perusmaksu kilowattituntimäärä asiakkuusaikana X kWh-hinta = kaikki maksut. Laske kaikki aikaisemmin maksamasi laskut yhteen. Vähennä maksamiesi laskujen summa laskemastasi todellisesta laskutettavasta määrästä = tiedät jäätkö itse velkaa, vai jääkö firma velkaa sulle.

VIIDES VINKKI: VAIKKA LASKUTUKSESSA OLISI MITÄ SOTKUJA JA VAIKKA OLISIT JUST TÄNÄÄN MAKSANUT UUSIMMAN LASKUN, VAIHDA SIITÄ HUOLIMATTA FIRMAA HETI, EPÄSELVYYDET VIE AIKAA JA NE EHTII HOITAA FRIMANVAIHDON JÄLKEENKIN!

Äänestä

Sähkömarkkinalaissa etukäteislaskutus on kiellettyä. Sähköä ei voi laskuttaa kuin jälkikäteen ja sitä varten on nykyään etäluettavat mittarit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10145868 kirjoitti:

Älkää vaan kukaan koskaan menkö Market Energian halvan spot-sähkön lankaan. Me mentiin eikä meinattu millään päästä eroon. Tässä muutamia huijarien käyttämiä konsteja:
- laskuttavat jonkun spot-hinnan ja korjaavat sitä myöhemmin, jopa vuoden päästä
- nostavat omatoimisesti vuotuisen sähkökulutuksen arviota
- viis veisaavat etäluettaville mittareille. Lukemat voivat olla vaikka vuoden takaa
- hyvittävät 1/6 liikaaperityistä euroista per lasku
-laskuissa laskuvirheitä
- lasku kirjoitettu sellaiseen muotoon, että perehtyminen vie aikaa
- laskuttivat meiltä huhtikuun loppuun mennessä noin 50 % vuotuisesta sähkönkulutusarviota, mitä emme tietentään suostuneet maksamaan. Siitä alkoi pitkällinen sopimuksen purkamiskeskustelu, sillä olimme erhtyneet tekemään määräaikaisen sopimuksen. Kokemuksesta voin sano, että kyllä on huijauksessa monet konstit ja keksivät koko ajan lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu