struktuuriseinä tasoitteella?

Morjesta! Ajattelin tehdä makuuhuoneen seiniin struktuuripintaa, mutta esim. tuo tikkurilan tunto struktuurimaali on ihan älyttömän kallista kun pinta-alaakin on jonkun verran. Onko struktuuripintaa mahdollista tehdä muilla keinoin? Ja esim. jos käyttää tasoitetta niin miten siitä saa haluamansa värisen?
34252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tee laastilla. Hiertopinnoite tai piirtopinnoite maksaa pari kymppiä per säkki rautakaupassa, tosin vesiliukoisen maalin päälle rappaus voi olla vähän hasardia? Lisäksi on erityisiä sisustuslaasteja. Myyjiä löytyy googlella.

Laasteja saa erivärisinä ja osa on päällemaalattavissa.

On suositeltavaa harjoitella vaikka styrox levyihin ennen varsinaisen seinän kimppuun käymistä. Laastin huono puoli tehostemaaleihon verrattuna on, että sitä ei voi noin vain maalata peittoon jos alkaa kyllästyttämään. Lisäksi laastien kanssa touhuamista ei voi opetella kirjoista kuin tiettyyn pisteeseen. Lopullisen työnjäljen määrää rapparin käden ja silmän yhteistoiminta.

Äänestä

Itse aion toteuttaa tämän lähiaikoina kahteen olohuoneen seinään. Luin netistä eräästä sisustusblogista tästä tavasta ja lopputulos näytti hyvältä. Siinä käytettiin Kiilto seinätasoitetta ja kuulema on erittäin helppo työstää seinällä. Itse ostin sellaisen hammaslastan ja kuvioin sillä seinän ristikkäin vedoin..vaikka pensselillä tehty kuvio olisi myös hyvä vaihtoehto. Maalaan sitten sen päälle pohjamaalin ja varsinaisen maalin. Tai itse en aio maalata, koska olen aika käsi näissä hommissa niin että jännittää jo tuo struktuuripinnan tekokin...
En tiedä tuosta maalin sekoittamisesta tasoitteeseen, täytynee kysyä alan ammattilaisilta..

Äänestä

Onko joku testannut jo, mikä tasoite olisi efketiseinän toteutukseen paras? Tikkurilan sivuilla suositellaan Presto LF kevyt-tasoitetta. Onko jollain kokemusta tästä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nikkari Niilo kirjoitti:

Morjesta! Ajattelin tehdä makuuhuoneen seiniin struktuuripintaa, mutta esim. tuo tikkurilan tunto struktuurimaali on ihan älyttömän kallista kun pinta-alaakin on jonkun verran. Onko struktuuripintaa mahdollista tehdä muilla keinoin? Ja esim. jos käyttää tasoitetta niin miten siitä saa haluamansa värisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu