Siinä tilanteessa kannattaa kokeilla sitä että teeskentelee ulko maalaista.
Jos jää paikallisessa ratikassa kiinni liputtomuudesta.
5
285
Vastaukset
- oi pyhä yxin...
Ei kannata, smurffit ovat melko kielitaitoisia ja lätkäisevät maksulapun vaikka puhuisit kirkkoslaavia savolaisella korostuksella ja vaikket sanoisi sanaakaan.
Ja ulko maalaistenkin pitää maksaa.
P.s. Tosin voihan sitä sittenkin kokeilla olevansa ulkomaalainen:
Valkoihoinen nainen, vaikkapa Suomen kansalainen voi yrittää vakuuttaa lipuntarkastajalle olevansa amerikkalainen näyttelijä Eddie Murphy.
Ei sitä tiijä vaikka onnistuis...- Aloitin
kanattaa harjotella kotona peilin edessä ulko maalaisen esittämistä ennen kun menee ratikkaan.
- Veronsa maksava
Mitä jos pummit vaan ostaisitte sen lipun niinkuin rehellisetkin matkustajat.
- ap.
Kokeile sitä että teeskentelet olevas vaikka ulko maalainen ratikassa.
Olimme ex- muijan kanssa Mumbaissa. Älkää kysykö miksi. Yhtenä aamuna olimme kävelyllä ja tuli idea hypätä ratikkaan kun niitä siinä kulki. Eihän me oltu minnekään matkalla kunhan nyt vain....Ratikkaan hyppäsimme takaovesta. Takasillalla oli automaatti. Eilimme silloin markka- aikaa ja lippu maksoi pennin tai viisi. Ei siis yhtään mitään turistille. Hetken mietin että viitsinkö mokomaa summaa edes pulittaa, vapaaehtoista kun oli. Kaivoin taskuja ja olikin sopivat paiseet taskussa.
Intian rahayksikkö= rupia=100 paisetta. Ajattelin saavani lipuista matkamuistoja.
Ahdasta oli mutta kivaa sen pikkuväen seurassa. Olin päätä pidempi kaikkia muita, vaikka olen suomalaisittain melkein pätkä.
Samassa yhdellä pysäkillä hyppäsi ratikkaan joka ovesta virkapukuiset tarkastajat, karkuun ei olisi päässyt. Arvioini mukaan parikymmentä pummia kiinni otettiin.
Viereen ajoi kuorma- auto johon oli rakennettu päälle teräslankahäkki, silmäkoko n. 5 cm. Sinne ne tungettiin siellä jo ennestään olevien lisäksi. Jengi ympärillä nauroi muttei sentään onnettomia kivittänyt.
Katsoin vaimoani silmiin ja huokaisimme helpotuksesta. Jos olisimme jättäneet liput ostamatta olisin tietysti yhtä kokemusta rikkaampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811168Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610334- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1966572Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535671- 735081
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514424Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254246Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas714079Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1343637