Miten mahdollista?

Skannasin koneen maanantaina ad-awarella neljän viikon loman jälkeen sekä taas tänään. Miten on mahdollista ettei ohjelma löytänyt yhtään uutta kohdetta, vaikkei surffailu ole vähentynyt eikä vieraillut sivut ole muuttuneet. Tähän asti ohjelma on aina löytänyt ainakin muutaman
5539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Epäilen syyksi tätä:
Sulla on asennettu (toivottavasti) vakoiluohjelmien esto-ohjelma nimeltään SpywareBlaster v.3.2 siksi ei "örkkejä"
koneelle pääse tulemaan.

Jos taas sulla ei kyseistä ohjelmaa ole niin sitten sulla on ollut hyvä tuuri.

PS. Ohjelma löytyy tuolta ohjeineen:

http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm

Äänestä

Ettet vaan olisi vaihtanut IE:tä toiseen selaimeen?

Äänestä
  • IE mulla on edelleen. Ja täytyy sanoa että blasterikin puuttuu.

    Äänestä

Niih, kenties tyhmä kysymys, mutta kysyn silti:
haitko päivityksen ennen scnnausta? AdAwareen tulee melkein päivittäin uusia päivityksiä.
Jos hait, sulla on pihkuran hyvä tuuri!

Äänestä
  • Edellisen kirjoitukseni jälkeen tein minäkin tarkistuksen AdAwarella (päivitin sen ensin..*hymy*). Se ei löytänyt mitään.

    Ajoin saman tien Spybot-ohjelman - noin niin kuin varmuuden vuoksi.
    Se löysi heti koneeltani pöpön nimeltä eAcceleration, joka Googlella tehdyn haun mukaan lukeutuu kotisivukaappareiden joukoon (?).

    Annoin komennon Spybotille "korjata löytyneet ongelmat" mutta Spybot ilmoitti ettei pysty kaikkia korjaamaan ja korjaamatta jäikin mainittu eAcceleration! Spybot kysyi ajaako ohjelman uudelleen sen jälkeen kun olen välillä sulkenut koneen. Annoin luvan, suljin koneen ja kun avasin uudelleen, aloitti Spybot toiminnan oitis (ennen kuin näyttöön ilmestyi mitään muuta kuin taustakuva). "Ajon" jälkeen Spybot onnitteli kun ei ole pöpöjä. Ajoin varmuuden vuoksi vielä Spybotin "normaalisti" eikä sekään enää löytänyt mitään.
    Jos tuo oli kotisivukaappari, niin mikseiköhän se toiminut? Voiskos siihen olla "syynä" SpywareBlaster?
    Joskus on käynyt päin vastoin: Spybot ei löydä mitään mutta AdAware löytää. Tästä on ollutkin linjoilla puhetta - että kantsii ajaa molemmat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Japi kirjoitti:

Skannasin koneen maanantaina ad-awarella neljän viikon loman jälkeen sekä taas tänään. Miten on mahdollista ettei ohjelma löytänyt yhtään uutta kohdetta, vaikkei surffailu ole vähentynyt eikä vieraillut sivut ole muuttuneet. Tähän asti ohjelma on aina löytänyt ainakin muutaman

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu