olisi kannattanut liittää Haapaveden kaukolämpöverkkoon,vaan ennemmin olisi kannattanut harkita MAALÄMMÖN KÄYTTÖÖNOTTOA.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Maalämpö epävarma miten liität putken jos alkaa vuotaa?
Kuivattupaska on epävarma polttoaine kaukolämpölaitokselle.
Mitä enemmän kaukolämmöllä on asiakkaita ja kulutusta, sen paremmin menestyy myös kaukolämpö ja se myös laskee kaukolämmön hintaa asikkaille. Tottakai kaukolämpöön, se on kaikkien etu.
Tottakai maalämpöön koska se on asiakkaiden etu.
Jussipa kertoo minkäkokoinen maalämpöpumppu pitää olle et sokoksen kokoinen kiinteistö pystyttäis sillä lämmittään.
Ei ole kauan kun kirjoitit tällä foorumilla, että sua ei kiinnosta toi s- market ollenkaan. Ei näytä kiinnostavan.
Ydinvoimallahan se pitäs lämmittää- näin ydinvoimamyönteisessä pitäjässä.
Eiköhän se ole KPO:n oma asia minkä lämmitysmuodon ne kiinteistölleen laittaa, ei ehkä kannata täällä yksityishenkilöiden päätään vaivata sillä asialla.
Mutta kuule sinä tietämätön, mehän olemme tuon osuuskunnan omistajajäseniä.
KPO on täysin meistä riippuvainen.
Kun KPO rakentamispäätöksiä tekee, niin eivät taida näiltä niin sanotuilta omistajajäseniltä ohjeita kuunnella. JA HYVÄ NIIN!
Etkös itse ole omistajajäsen ?
Vasta tuli juttua maalämmöstä näillä korkeuksilla.
On vaara kun maalämpöä on paljon, maa on ikiroudassa. Pohjois-Ruotsissa tiheillä alueilla jossa maalämpöä on paljon, on tullut vastaan ilmiö että maa ei sula kesälläkään. Kun maalämpöreikiä porataan paljon vierekkäin, niin ne imee kaiken lämmön maan sisältä ja aiheuttaa ko. ilmiön. Jokainen arvaa minkälaisen ongelman se aiheuttaa kasvillisuudelle ja muulle rakentamiselle.
Ennemmin vesikiertoinen ilmalämpöpumppu. Siihen ei tarvitse porata maahan reikiä ja on myös edullisempi investointi. Ilmalämpöpumppu tekniikka kehittyy koko ajan huimalla vauhdilla ja tulee syrjäyttämään maalämmön kokonaan.
Aurinkohan se tämäm maailmankaikkeuden lämmittää, eikö se lämpö pidä ottaa tuolta yläilmoista, auringosta ja tuulesta, siinä lämmössä kelpaisi kelliä
hyvällä omallatunnolla.
Alalla olisi työtä ja kehitettämistä, mutta vanhakantainen ydinvoimauskovaisuus on Haapavedenkin saanut hurmoksiin.
Voi Jeesus sinä ja sinun ikirouta!?!? Kylläpäs on porattu paljon reikiä ,kun on ikirouta saatu aikaan.
Tiedätkö , että putkissa maan alla kiertää etanoli. Sama aine , jota sinäkin laitat autosi jäähdyttimeen ,ettei se jäädy talvella.
Onko sinun autosi ikiroudassa.
Ota selvää määlämmöstä ennen kuin täällä tuollaisia älyttömyyksiä kirjoittelet,ja näytät miten viisas olet olevinasi.
Miun automobiilissä kiertää glykooli jäähtytysjärjestelmässä. Missähän merkissä on etanalooni?
Toisekseen pakastimeni on kyllä jäässä kesälläkin, etten ihan aliarvioisi maalämpö riski juttua....
Hei, se kiertävä glygoli siirtää lämpöä maaperästä talon sisälle,
joten maaaines kylmenee kyllä. Tontilla, johon on esim. metrin syvyyteen
upotettu maalämpöputkisto, routa sulaa vasta juhannukseksi.
Kaikkeen on tieto "miten kannattaa tehdä",kyllä se on tuo Jussi viisas,sano nyt sukulaispoika Timpallekin terveisiä "mitä hänen kannattaa tehdä".
Minuapa ei kiinosta sen timohiirin kohtalo yhtään..
kyllähän jusa tuossa asiassa oikiassa on vaikka muuten niin onkin
Niin mitä se Timppa tähän aloitukseen kuuluu?
Siellä on tontin maanrakennustyöt alkaneet todella ripeästi.
Meinaan uuden S_Marketin työmaalla.
Käyppä itekki kahtomassa.
kun et mitään tiedä niin elä jusu puutu asioihin sait vaaleissa kannatuksesi