Minua kiinnostaisi opiskella viheralaa ja erityisesti viheralueiden suunnittelua, mutta en ota mitään selkoa netistä löytyvästä eri ammattinimikkeiden viidakosta. Osaatteko kertoa mitä eroa on esimerkiksi vihersuunnittelijalla, puutarhasuunnittelijalla, hortonomilla, suunnitteluhortonomilla, maisema-arkkitehdilla, maisemasuunnittelijalla?
Mitä minun tulisi opiskella, jos haluan suunnitella sekä pihoja/puutarhoja että isompia alueita, mutta tehdä myös "käytännön töitä" toteuttamalla suunnitelmani?
viheralan miljoona ammattia
3
580
Vastaukset
- Viheralanopiskelija
Peruskoulun jälkeen voi hakea ammattikouluun esim.
Omnia Ammattiopisto: http://www.omnia.fi/
Tutkintonimike: Viherartesaani
-Opiskelun aikana pääset suunnittelemaan pihoja, sekä muita viheralueita. Lisäksi on melko paljon käytännön töitä, kuten istutustöitä, kitkemistä, kivilaatoituksen ja muurikivien laittamista, vesiaiheita ym. (Kannattaa etsiä hyvä työharjoittelupaikka, jotta oppii mahdollisimman paljon.)
Opiskelujen jälkeen ei välttämättä pääse suoraan suunnittelemaan viheralueita, mutta kokemuksen karttuessa se saattaa olla mahdollista. (Viherartesaanit työllistyvät melko usein pelkästään toteuttamaan valmiita suunnitelmia.)
Lukion/ Ammattikoulun jälkeen:
Lepaan Ammattikorkeakoulu
Hortonomi, Maisemasuunnitteluarkkitehti
http://portal.hamk.fi/portal/page/portal/HAMK/Organisaatiojatoimipaikat/Toimipaikat_kartat/Lepaa
Lisätietoja löytyy koulun sivuilta, mutta opiskelu on enimmäkseen kasvien tunnistamista, sekä keskittyy viheralueiden suunnitteluun.
Työllistyminen: Enimmäkseen Lepaalta valmistuvat saavat töitä suunnittelun puolelta. Myös viheralueiden ylläpitotöistä ja työnjohtotehtävistä.
Aalto-yliopisto
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, Maisemasuunnitteluarkkitehti
http://arkkitehtuuri.tkk.fi/oppituolit/ma/index.htm
Työllistyminen usein suunnittelupuolelta ja työnjohdosta.
(ei käytännön työtehtäviä)
Toivottavasti oli apua. Myös muita opiskelupaikkoja löytyy muilta paikkakunnilta. - mietteliäsminäh
Millainen ihminen sopii teidän mielestä viheralalle..?
Harkitsen sitä, mutta en yhtään tiedä, onko minusta siihen.. - 10+7
Viheralalle sopii monenlaista ihmistä. Varmaan jokaisella on vahva mielenkiinto luontoa kohtaan. Ala vaatii melko paljon, kun sääolosuhteet vaihtelee. Välillä liian kuuma, liian kylmä tai liian märkä, mutta kunhan pukeutuu okein niin se auttaa. Myös myöhemmin saattaa olla ettei kastuminen tai pieni kylmyys haittaa, kun on tottunut tarpeeksi.
Usein moni tulee kysyneeksi mitä tehdään talvella. Talvella usein tehdään suunnitelmia kevättä varten, tehdään ulkomailla töitä, kivitöitä, lumitöitä, puutarhamyymälät jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088