Bobcattiin kerääväharjakone joka kävisi myös valtraan?

Supsup11

Onko jollain tietoa minkälaista keräävääharjakonetta kannattaa ajatella hankkkia, joka kävisi bobcattiin 863 ja valtra C120, valtra 55 kuormaimella?

Harjakoneessa tulisi olla kastelujärjestelmä.

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä

      vaan sorru kauhaharjaan ne on sellaisia tilapäisvehkeitä.

    • make *-*

      Minulla on juuri tuo kauhaharja hyvillä harjoilla bobcatissa, toimii kyllä hyvin jos kyseessä on kohtuullinen harjattava alue, kerrostalopihat tms. mutta en lähtisi minäkään sillä katujen varsia harjailemaan.

      Kauhaharja tulee suhteellisen äkkiä täyteen, kauhan tilavuus kun on rajallinen, siksi pitää olla tyhjennyspaikka, siirtolava tai peräkärry lähitienoilla.

    • WeK

      Eikön Salon Terästyön Hamsterit ole kotimaisista vanhin. Kannattaa selvittää harjojen vaihdon "helppous" konetta katsellessa...

    • Make*-*

      Bobcatin oma harjakonetekele, Sweebers, tai mikä sen merkki nyt olikaan, on rakenteelaan sellainen että ainakin siihen harjojen vaihto on helppo tehdä

      • Urakoitsija -56

        Bobcatin oma harjakone on ehdottomasti paras ja varmasti myös halvin. Sen rakenne on yksinkertainen ja lyhyenä painopiste OK Bobcatille.
        Ainoat kuluvat osat ovat vaihdettava terä ja harjakset.
        Harjaksia voi säästää ajamalla konetta pienemmillä kierroksilla, tahtovat pyöriä turhankin tiuhaan.
        Hankin ensimmäisen kauhaharjan jo 30 vuotta takaperin, silloin kilpailijat vähän naureskelivat, mutta hymy on hyytynyt vuosikymmenien aikana. Nykyisin harjaukseen menee keväisin noin kuukausi ja alueet ovat todella suuria. Harjaksia vaihdetaan sinä aikana 2-3 kertaa ja kauhan terä kerran. Sivu ja etukumi menee vaihtoon n. Joka toinen vuosi, joten kulut ovat varsin pienet.
        Bobcatin harjakoneen voi hyvin ostaa käytettynäkin, mutta kannattaa varmistua, ettei harjatukkia ole ajettu vääräksi, jolloin kone pompottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe