Naapurillani on kaksi koiraa jotka ovat ympäri vuoden pihassa kiinni kykettynä, heillä on kyllä omat kopit mitkä ovat kyllä talvellakin lämpimiä. Koirat vaikuttavat kyllä vihaisilta. En tiedä koirien liikunnan tarpeesta koska ovat ilmeisesti jotain sekarotuisia pystykorvan tyyppisiä. Tulevatko koirat toimeen tämmöisissä olosuhteissa vai onko ihan hyväksyttävää?
Koirat kiinni pihassa
4
283
Vastaukset
- minäpä vain..
meidän mummolan koira on kans koko vuoden kiinni pihassa, jossa sillä on oma koppi.se sais mennä sisälle välillä, mutta tykkää olla mielummin pihalla! koira on joku pystykorva.. ne ei kauheesti sitä lenkitä, mutta ite aina kun oon mummolas niin vien koiraa lenkille ja rapsuttelen ym.
joskus serkutkin sitä vie ja hyvin on pärjänny.. ne hankkikin sen joskus monta vuotta sitte vaan pihakoiraksi!!- Fido
"Tietylle paikalle kytkettynä pidettävä koira:
Alle vuoden ikäistä koiraa saa pitää tietylle paikalle kytkettynä ainoastaan tilapäisesti. Koiraa saa pitää kytkettynä tietylle paikalle muuten kuin tilapäisesti vain asutun rakennuksen välittömässä läheisyydessä. Sisällä koiraa saa pitää kytkettynä vain tilapäisesti, lyhytaikaisesti ja hyväksyttävästä syystä.
Muutoin kuin tilapäisesti ulkona tietylle paikalle kytkettynä pidettävällä koiralla on oltava liikkumatilaa vähintään 40 m². Koiran kytkin ei saa päästä kiertymään puun, tolpan eikä muun vastaavan esteen ympärille, ja koiran kaulapannan on oltava riittävän leveä ja ympärysmitaltaan säädettävissä. Kaulapanta ei saa olla metallinen eikä kuristava.
Koiralla, jota pidetään ulkona kytkettynä muutoin kuin tilapäisesti, on oltava mahdollisuus päästä asianmukaiseen koppiin tai muuhun tarkoituksenmukaiseen lepopaikkaan, jossa sillä on riittävä suoja sääoloja vastaan.
Koira kytketään juoksulankaan siten, että koira pääsee liikkumaan langan suunnassa vähintään 10 metriä ja siitä sivusuuntiin poispäin vähintään 2 metriä kummallekin puolelle. Jos kytkin on metallia, kaulapannan ja kytkimen pään välissä on sellainen liitinosa, että kytkimen liikkumisen aiheuttama sirinä ei välity koiraan.
Koirankoppi tai muu sitä vastaava säänsuoja:
Koirankoppia koskevia säännöksiä sovelletaan soveltuvin osin myös muuhun sitä vastaavaan säänsuojaan.
Koirankopin on oltava kooltaan, rakenteiltaan ja varustukseltaan koiralle sopiva. Kopin seinien, katon ja lattian on oltava tiiviitä ja tarvittaessa lämpöeristettyjä. Kopin pohjan on oltava irti maanpinnasta. Kopin lämpötilan ja ilmanlaadun on oltava siellä olevalle koiralle sopivia.
Koirankopin kulkuaukon on oltava sellainen, että koiralle ei aiheudu vahingoittumisen vaaraa. Kulkuaukko on tarvittaessa varustettava sopivalla läpällä. Kopin lattia on pidettävä puhtaana ja kuivana. Koiralla on oltava käytössään makuualusta.
Koirankopin katto on muodoltaan loivasti viettävä ja pinnaltaan sellainen, että koira voi vaivattomasti käyttää sitä tähystys- ja lepopaikkana.
Koirankopissa on tuulikaappi. Kopin lämpötila on vähintään 5°C koiran ollessa sisällä kopissa. "
- Niinno
Tietysti omakotitaloihin voi päästää koiran sisällekkin, jos sattuu ihan kamalat säät tai paukkeet. Koiran paikka on omasta mielestäni ulkosalla. Koiria on voitu kiusata omistajan huomaamatta, niinkuin entiselle koirallemme kävi, että sitä kivitettiin kiusaamiseksi.
Hyvä että kopit ovat kunnossa. Kunnolla vuoratut ja kylmältä eristetyt kopit ovat erittäin hyviä, jotta koirilla tai ihmisillä ei ole asiaan valittamista.- Issukka
Koiralla on turkki ja voi olla jopa 30 asteen pakkasessa pihalla. Ei niitä sisälle tarvitse tuoda. Ulkonahan ne aikojen alussakin elivät! Eipäs nyt höpsitä. Ei ne mitään lämmitystä tarvitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746