Eipä asia minulle kuulu, mutta näin sanoo Tauski, joka on peruttujen keikkojen
taustahahmo;
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/tuksu-toppasi-taas-jarjestaja-perui-30-keikkaa
Ps. Ehkä Tuksun kannattaisi nyt mennä vaikka opiskelemaan tai oikeisiin töihin?
Kukaan esiintyjiä tilaava asiakas ei jaksa kuunnella selityksiä ja muiden syyttelyitä.
Viihdealan ammattilaiset tulevat keikoille aina ja poissaoloja on harvoin, jos haluaa pysyä alalla ja saada töitä. Näin se vain menee, mutta kaikki ei sitä tajua!
taustahahmo;
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/tuksu-toppasi-taas-jarjestaja-perui-30-keikkaa
Ps. Ehkä Tuksun kannattaisi nyt mennä vaikka opiskelemaan tai oikeisiin töihin?
Kukaan esiintyjiä tilaava asiakas ei jaksa kuunnella selityksiä ja muiden syyttelyitä.
Viihdealan ammattilaiset tulevat keikoille aina ja poissaoloja on harvoin, jos haluaa pysyä alalla ja saada töitä. Näin se vain menee, mutta kaikki ei sitä tajua!
Vastaukset 110
Vanhimmat
Sille on itselleenkin parempi että 30 keikkaa on peruttu kun on niin kovasti kuluttavaa tuo keikkaelämä. Menisi kouluun, hankkisi jonkun tutkinnon ja päivätöihin. Olisi mukavaa jos Tuksu vain häviäisi julkisuudesta ja viiden vuoden päästä saataisiin lukea Apu-lehden pienestä otsikosta että "muistatko tämän törkyjulkkiksen? Hänen elämänsä muuttui ja nykyään hän työskentelee ABC:n myymälässä ja on kahden ihanan pienokaisen onnellinen, tasapainoinen äiti. Lue hänen paras avokadopastareseptinsä."
Tässä on pointtia!
Muuten hyvä ehdotus, mutta kukaan suomalainen mies ei ala hänen kanssaan syvälliseen parisuhteeseen , perustamaan perhettä tai tekemään lapsia.
Tosi on. Aika pötikkä se luonne...
Voi alkaakin, ei tosin tällaisella menolla. Mutta jos höperehtiminen loppuu tähän niin viisi vuotta eteenpäin... Kukaan ei muista enää häntä ja hänen tekemisiään. Googlella saattaa jotain vanhoja tyhmyyksiä löytää mutta jos ihminen elää normaalia, tasapainoista elämää niin eipä ne entiset paljoa paina. Lasten hankintaa ajatellen voi tosin olla että aika loppuu kerta kaikkiaan kesken.
Tunkki voisi tehdä Saana Parviaiset ja poistua kokonaan julkisuudesta, sillä se olisi hänen ja hänen (molempien) "faniensa etu.
No niin voisi. En tosin tiedä kuka on Saana Parviainen mutta epäilemättä joku salarakas tai BB "julkkis" varmaan. Ihminen joka ei ole tehnyt/osaa mitään merkittävää ei pysy jjulkisuudessa jos ei itse sinne itseään tyrkytä. Saumaa on muuhunkin.
no kai ne ois peruttava muutenkin eikös tunkilla ole 27. päivä oikeudenkäynti missä melko varmasti napsahtaa ehdotonta. Tunkkina olisin itekkin jatkanu lomailua jos linnaistuminen odottaa..
Joutuuko se samantien vankilaan jos ehdoton tuomio tulee? Ehkä se joutuu menemään istumaan vasta myöhemmin.
Kirjoitelkaa oikealle palstalle.Esim.HUUHAA
Mene sinä v ittuun siitä. Joka ketjussa häiritsemässä.
Tämä on keskustelupalsta, ja me keskustellaan.
ABC myyjä on asiakaspalvelija jonka tärkeys tulee esille juuri siinä tiskintakana aopastaessaan.
Ei ole mitään ammattia jota pitäisi halveksia. Siivojat nuo salaiset puurtajat, jos menisivät lakkoon. Vasta silloin huomattaisiin kuinka huomaamatonta työnsä on. Mutta roskisten täyttyessä, pölyn kerääntyessä. Vasta silloin annetan arvoa heidän tärkeyteensä. Tämä oli yksi sadoista esim.
Tuksu pesee naamansa, heittää pidennykset hitoille ja hankkii niitä tavallisia Anttilan asusteita. Ehkä silloin natsaa saada se vuosia ruikuttavansa ukko lapsineen. Lapsia en hänelle toivo.
Toivon heräävän siihen ettei Onni Toivo hanki sitä miestä??
Löytäessään sisäisen tasapainon elämäänsä saattaa kokea hitaasti kehittyvän muutoksen.
Koska uskon karman lakiin. En yhtään ihmettelisi näkeväni hänet vuosien kuluttua 7 kuvassa kyykkimässä perunapellolla. Tai sitten en...
maagikko
Mitä Johannan tuleva oikeudenkäynti käsittelee?
* Rattijuopumusta?
* Myymälävarkautta?
* Pahoinpitelyä?
* Jotain muuta?
Kertokaa faktat heti..
Tässä vitjassa piti käsitellä Taukin perumia Tuhnun keikkoja. Veikkaan, että suurin osa niistä pidetään, koska kumpikin osapuoli tarvitsee tuloja rahoittaakseen huimaavien nestemäisten aineiden hankintansa.
Herää kysymys, että onko noita Tauskin mainitsemia 30 keikkaa edes koskaan ollutkaan? Ehkä tässä on yksi "yritys" markkinoida ajatusta, että Tunkki olisi kysytty artisti ja haluttu esiintyjä, jotta puhelimet alkaisivat soimaan ja tilauksia tulemaan.
Kuka tietää tarkalleen mitkä keikat on peruttu. Jos keikkoja olisi ollut mainitut kolmekymmentä, niin kai niistä olisi ollut jo tiedot eri ravintoloiden omilla nettisivuilla osiossa "Tulevat esiintyjät"
En tiedä, mutta epäilen aina kun Tauski tai Tunkki avaa suunsa.
Mikäs artisti se tämä Tukiainen osaako se edes laulaa ja tanssia siis oikeasti
Keikkoja oli tiettävästi myyty tälle vuodelle 5: Turku, Parainen, Somero, Harjavalta ja Turku. Muut lienevät ns. alustavia varauksia ja ensi vuoden kaavailuja. Tauski laittoi ehkä 10-15 keikkaa puheissaan lisää todelliseen määrään dramatisoidakseen tilannetta. Noin se menee noilla horopäillä. Faktat ja fiktiot iloisesti sekaisin.
Ehkä ne "alustavat" keikkavaraukset olivat vieläpä ensi kesälle, eli mitään varmaa ei siis ollut. Mainitut 30 peruutettua keikkaa, oli vain mainosta ja halua päästä lööppeihin.
Sikajuhlien siivellä Johanna pääsi Tauskin keikkamyyjän - Pirita Borisovin - tuotelistalle. Borisov saikin jo myytyä puoli tusinaa keikkaa, mutta kun Koivu (Turku), Parainen ja Somero jäivät rästiin, koko paketti purkautui.
Siinäpä vasta siltojen polttamista parhaimillaan.
Glamourin Mestari on poissa, mutta elää pörrösydämissämme ikuisesti.
Osu ja uppos!
Uudet tuulet puhaltavat.
Kirjoittaako homokampaaja lärvikirjaa tai jotain. Mitä se on sanonut kolmen viime viikon aikana.
Loppuvuoden keikkojen peruuntuminen ja oikeudenkäynti ensi tiistaina suovat Johannalle uuden, opettavaisen mahdollisuuden orientoitua täysin uudelleen.
Peli alkaa olla Tuksun kohdalla pelattu. Keikkoja ei enää pukkaa, ja ystävät ovat kaikonneet.
Ihmettelisin ravintoloita ja kapakoita, jotka enää palkkaavat Johanna Tukiaisen esiintymään. En rupea tässä ketään neuvomaan, mutta älkää hyvät ravintoloitsijat hyysätkö häntä, älkää maksako hänen tai hänen homokavereidensa esityksistä. Älkää tilatko häneltä, jos olitte aikeissakaan, sillä Tukiainen vetää maineenne lokaan. Älkää kustantako hänelle ilmaisia ruokia tai juomia tai majoitusta.
Onko "muutan ulkomaille keikkailemaan" -kortti jo käytetty?
Suuri ulkomaankiertue on varmaan bookattu Rolling Stonesin lämppärinä.
What goes around comes around. Rolling, rolling...
Jos Tuksu joutuu vankilaan, niin ehkä glamourkeikat jatkuvat kiven sisällä?
Eihän Tuksulla ole mitään lahjoja tai taitoja.
Kolme kertaa kun valehtelee, niin uskoo itsekin.
Yhteistyökuviot Tauskin kanssa olivat lapsenomaisia päiväunia. Dolls Dancers on umpikujassa ja pahasti.
Yhdellä sanalla: luotaantyöntävä.
Pari kompensaatiokeikkaa ja pari muuta reittiä myöten tullutta keikkaa vielä jäljellä vuodeksi 2012. Yritysten ja organisaatioiden pikkujoulukeikkoja ei ole yhtään, vielä.
Minusta Helsingin OIkeustalon henkilökunta voisi tilata Tuksun vaikka heidän pikkujouluihinsa esiintymään. Saisi tuomaritkin viihdettä tylsään arkeen?
Jostain luin että olisi yksi keikka tiedossa.
Aika aikaa kutakin.
Väittämä Tukiaisen blogissa 28.11.2012: "Tauski Peltosen kanssa välit eivät todellakaan ole menneet mihinkään. Teemme yhteistyötä, ja minulla riittää pikkujoulukeikkoja. Ne keikat, jotka peruuntuivat, järjestetään uudelleen. Tauskihan myös tunnetusti pitää vaaleasta naiskauneudesta.”
Mutta, mutta. Pikkujoulukausi on jo mennyt, sori. Muutenkaan Tauski ei enää koskaan palaa yhteistyöhön kanssasi, Johanna Tukiainen. Se on kerrasta poikki! Siinä eivät auta mitkään kinuamiset eivätkä "naiselliset temppusi."
Tämä ilo loppui lyhyeen.
Tämä oli viikon paras!! :D
Joo, pikkujoulukeikkoja ei ole. Mikään taho ei halua juhliinsa tuota kasvonsa menettänyttä, päihdekoukussa olevaa lihavaa löntystelijää.
Sehän on tosi siistii ja ihkuu. Pienet sylitanssit Tauskille.
Tukiaisen väite Dolls-päiväkirjassa 29.11.2012:
"Myös Tauski Peltonen myy keikkojani; häneen voi myös ottaa yhteyttä. Tauski on tajunnut asian ytimen: vaalea suomalainen naiskauneus rulettaa!!!"
Vai niin?
Buahhahhahhaaa! ;)
Ei Tauski myy, eikä sovintoseksiä harrasteta!
Ensi kevään keikkamyynti sakkasi siis.
No voi kyynel sentään :))
Miten Suomen kansa toipuu tästä hirvittävästä menetyksestään?
Lauantaina Night Factory, Harjavalta:
OHJELMISTO
LA 1.12. JOHANNA & JULIA TUKIAINEN
Rohkea pikkujoulushow
KE 5.12. HOUSE PARTY
Itsenäisyyspäivän bileet
LA 8.12. STIG
LA 15.12. PARIISIN KEVÄT
HOLVISSA SM-LIIGAA
Seuraamme kaikki Ässien pelit suorana.
Tule katsomaan ja kannustamaan.
Tarjouksia ottelun ajan.
Ohjelmiston muutokset ovat mahdollisia.
Joka pe ja la disco -04.
Tälle keikkapaikalle on 3,5 - 4 tunnin ajomatka näillä keleillä. Matkaa suuntaansa 235 kilometriä.
Suomessa ravintoloitsijat aktivoituvat tekemään rikosilmoituksia Tukiaisen keikoista, koska hän ei hoida niitä sovitulla tavalla.
Menneisyydellä ei voi ratsastaa. Tukiaisella on aika katsoa peiliin ja elää sen mukaan.
Tuskinpa noita huolitaan enää minnekään esiintymään...
MIkä olikaan ohjelmanumero kun pääsi unohtumaan? tanssia ja laulua vai mitä
Miten etenee yhteisty ruotsalaisen laulajan kanssa? Lokakuussa kerrottiin, että piakkoin ruotsalainen ja Johanna tekevät yhteistyössä biisin? Onko tämä projekti... lykkääntynyt?
n iinkö
Joko uusia keikkoja on myyty?
Missä päivitetty keikkakalenteri?
Viimeisimmässä blogissaan 4.12. Johanna kertoo olevansa samana iltana (15.12.) Turun Forte-ravintolassa, mutta se ei tarkoita sitä, että yhteistyöstä olisi enää jäljellä haituvaakaan. Sattuupahan vaan olemaan aikaisemmin sovittu iltameno tuohon aikaan ja paikkaan.
Onko tarkempaa tietoa Ravintola Koivun (Turku) ja Rukkin tervatuvan keikkojen peruuntumisesta?
Sekä Turku (Koivu) että Ruukki (Tervatupa) ovat yhä listalla, mutta tämä on enää lopun aikojen epätoivoista räpistelyä.
Tuksu on seonnut.
Lapin noidat kertoivat, että Tukiaisilla ei ole talvella 2012-13 mitään asiaa esiintymään laskettelukeskusten viihdemestoihin.
Loppuvuoden keikkojen peruuntuminen suo Johannalle uuden mahdollisuuden orientoitua täysin uudelleen.
Tuksu ei paljon huolta huomisesta kanna.
On täysin selvää, ettei Tauski enää palaa yhteistyökuvioihin Tuksun kanssa.
Sikajuhlien myötä Johanna pääsi Tauskin keikkamyynnin siipien suojaan, mutta jo 2,5 kuukauden jälkeen yhteistyö kariutui Tukiaisen tekemiin keikkaperuutuksiin.
Keikkamyyjä oli siis Pirita Borisov.
Yhteystiedot löytyvät Tauski Peltosen MySpace-sivuilta.
Piritalle vaan postia Tukiaisista, ok.
En ole moisesta kuullutkaan...
Hän sanoi, että hänelle voi laittaa Dolls-palautetta keikoista, kun olin hänen kanssaan juttusilla.
Dollsien viimeiset keikat:
- pe 7.12. Turku
- La 8.12. Ruukki
- La 15.12. Turku
Avauksesta: ihan tosi? Mikä on syvempänä perusteluna?
Tuksun yrityskö "päästä Tauskin iholle?"
Ei näytä hyvältä vähissä vaatteissa tanssiessaan. Sorry, just my opinion.
Toiset tykkää, toiset ei. Tauski ei tykännyt. Anna-Sofiasta olisi tykännyt. Mutta hänen tilalleen tuli kaksi homoa syksyn aikana. Siihen loppui yhteistyö.
Johanna Tukiaisen ja Dolls Dancersin keikat vähenevät ja loppuvat, sillä eihän tälläistä ylipainoista alkoholisti-sisarduoa ja heidän siipihomojaan katso kukaan.
Tuksun työ vuonna 2012 oli tosi rankkaa, keskimäärin jopa kaksi keikkaa per kk...
Nyt olet Johanna oikealla tiellä... Kiitä Tauskia, että hän lopetti keikkailusi kokonaan. Sait mahdollisuuden uuteen elämään vaikkapa lähetyssaarnaajana Namibiassa.
Lykkää lisää tarinaa, niin päästään alkuun tämän tulevaisuuden kehittämisessä.
Glamour on ohi. Mitäpä tuota turhia kauhistelemaan, sillä sinne sammuneitten julkkisten kalmistoon mahtuu vielä väkeä.
Johannan blogi 11.12.2012: #Pikkujoulukeikat vielä jatkuvat: seuraavaksi takaisin Turkuun ja ravintola Forteen, jonne keikalle mukaan tulee myös karismaattinen laulaja Tauski Peltonen. Siskoni Julia ei tee enää tänä vuonna keikkoja..."
Viimeinen keikka: la 15.12.2012 Yökerho Forte, Turku
Julia ei enää osallistu keikoille. Jäljellä on enää kaksi henkilöä.
Jos vetäisivät edes yhden keikan selvin päin...
Oikeustalon kuvissa - etenkin kahvilakuvissa - Tuksu on kyrsiintynyt…
Ehkä Tuksullakin olisi hieman helpompaa julkisuuspaineiden kanssa, jos hän vetäytyisi julkisuudesta eikä häpäisisi itseään enempää.
Dolls-showt: etovaa ja vastenmielistä, vieläpä yhdistettynä erotiikaan. Huh, hyi.
Tuksu voisi tehdä Saana Parviaiset ja poistua kokonaan julkisuudesta sekä mennä johonkin kouluun. Saana on kuulemma Helsinki Business Collegessa.
Miksi ihmeessä, kannattaa takoa niinkauan kun rauta on kuumaa.
Kiinnostus on valtaisa, viides haetuin suomalainen Googlessa!
Lähinnä käyvät sääliksi nämä Dolls-hoipertelijat.
Keikkojen peruuttaminen on se, mitä tuollainen toiminta ansaitseekin.
Tuksulla on hätä kädessä, koska keikkaa ei pukkaa. Silti hän yrittää saada nätimpiä tyttöjä mukaan lavalle keikkumaan, jotta edes joku buukkaisi. Mutta hänen ja Dolls Dancersin maine ovat mennyttä kuin viime kesän helteet.
Koska hän halusi höpö-julkkikseksi, höpömedia kirjoittaa hänestä höpö-juttuja.
Aika aikaansa kutakin. Oli aika, kun kouluttamaton Johanna kävi kännipäissään riekkumassa räkälöissä ihmisten naurettavana ja sai siitä myös maksun.
Nyt pitää keksiä elinkeinoksi jotain ihan muuta.
Enää ei mene kauaa siihen, että Dolls Dancersiä ei kukaan pyydä esiintymään.
Jos Johanna oikein tyrkyttäisi itseään, joka perähikiän kapakka voisi hänet yhä tilata, mutta maksu lie korkeintaan 100-200 euroa "keikasta."
Dolls Dancers Show on epämusikaalisen känniporukan yhteisjorausta.
Katsookohan Tuksu koskaan itse näitä videoita? Jos on niin fiksu, kuin väittää, loppuisi showt siihen paikkaan. Myötähäpeä on SUURI. Miten joku ravintola viitsii edes ottaa tuollaisen keikan vastaan ... rahan himossa varmaankin. Ne on sellaisia räkälöitä, että maine on jo mennyt niiltä.
Samoja fiiliksiä... tuo viimeinen lause oli paras ja taitaa olla tottakin.
Epämusikaalisen laulamisen ja tanssimisen kruunaavat epäonnistuneet asuvalinnat eli esiintymisvaatteet. Tai usein niiden puute. Esitykseen soveltumattomat asusteet.
Dolls Dancersin myyntiä ja markkina-arvoa kyllä vähentävät tällaiset ammattitaidottomasti hoidetut keikat. Ja yllätykselliset peruutukset.
Miksi ihmeessä Tauski yliäätään aloitti turhaksitiedetyn yhteistyön?
Kuvitteellinen glamour, uutta Suomessa. Pääsi yllättämään harkitsemattoman Tauskin.
Eipä ole näkynyt uusia 30 keikan listaa missään, joten ilmeisesti yhteistyö
Tauskin kanssa on loppunut, kun korvaavia keikkoja ei ole vieläkään tullut yleisön tietoon missään. Näin arvelen.
Ilmeisesti Tauski keskittyy nyt Gambialaisiin tanssijoihin?
Näin Hymyssä:
"Tauski kertoo olevansa järjestämässä kahta megatapahtumaa ensi vuodelle, Lahnabileitä ja Sikajuhlia.
-Olen nyt Johannan tilalle buukannut ruotsalaiset huippuesiintyjät E-roticin sekä Basic Elementin, Tauski toteaa. Hän kertoo yhtiönsä keskittyvän jatkossa enemmän ulkomaalaisiin tähtiin."
Tauski fanittaa Koomikko Hirviniemeä:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2013012016581238_vi.shtml
MILLOIN TUKSU LÄHTEE TURKKIIN SOVITUILLE KEIKOILLE ??
Epäilen, että ei koskaan!
Ei Tuksu nyt ehdi, kun ensin pitää käydä ruotsiisessa ja miamisessa musan teossa sekä mamman synttäreitä juhlimassa dubaisessa, jonne jasminea ei oteta.
Nämä tiedot numerolehden päätoimittajankin kehumasta Tuksun Seiskan blogeista.
Ravintoloitsija on niin hirveän innoissaan ja ihastunut meihin, että teki dilin jossa buukkasi meille 4 uutta keikkaa!!! :)
Milloin keikat ovat?
Nyt on aikaa ajaa lanssilla meilahteen ja takas ??
Eipä ole tainnut tulla yhtään korvaavaa keikkaa Tanelin toimesta, joten ilmeisesti heidän välinen yhteistyö loppui siihen, kun Johanna mokasi vai ?????
Kuka myisi Tuksulle keikkoja?