Oon vähän huolissani avomiehestäni kun hän juo
olutta aika useena iltana viikossa.
Ei siis mitenkään kauheita kännejä, vaan on useesti
semmosessa pikku kännissä.
Onko semmosesta pitemmän päälle haittaa esim.
maksalle tms.? Hän on 21vuotias.
Sen tiedän, että jos hän joisi oluen tilalla jotakin kirkasta(viinaa), niin maksa ainakin kärsisi, mutta
mitäs ne oluen mahd. vaikutukset on...
Ja miten muutenkin kun "teinit" juo esim. viikonloppusin muutaman siiderin ja olutta, niin jos ei nyt ihan kännissä oo niin mitä ongelmia semmosista pikku hiprakoista voi pitemmän päälle
tulla?
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!
Vaikuttaako...
3
575
Vastaukset
- Heop
En tykkäisi jos oma avomieheni joisi tuolla lailla...Olisin huolissani sulhostasi,vaikka se olisikin "normaalia".Ei kaikki normaali ole terveellistä!
"Nykytiedon mukaan kohtuullisena voidaan pitää terveillä miehillä enintään kolmea lasillista päivässä"(lasi mitä?en täysin ymmärtänyt.ristiraataista seuraavan tiedon kanssa, mut...enivei)
"Keskivertomiehellä terveyden kannalta turvallisen kertakäytön maksimi on seitsemän pulloa keskiolutta, pullo mietoa viiniä tai puoli pulloa kirkasta viinaa. Suurkulutuksen alaraja on viikossa 24 pulloa keskiolutta, kolme ja puoli pulloa mietoa viiniä tai yksi ja kolmeneljäsosaa pulloa kirkasta viinaa."
"Runsas käyttö lisää sairastumisen vaaraa ja lyhentää elinikää."
" Tavallisimpia runsaan alkoholinkäytön aiheuttamia sairauksia ovat tapaturmat, masennus, pelkotilat, hermotaudit, ja vatsan alueen sairaudet. Älykkyydessä, kätevyydessä ja lihasvoimassa ilmenee toimintakykyä heikentäviä muutoksia. Alkoholi kohottaa myös verenpainetta ja voi johtaa aivoverenvuodosta johtuvaan halvaukseen. Kohtuullinen alkoholin käyttö suojaa sepelvaltimotaudilta"
"Pitkäaikainen alkoholin käyttö lisää vaaraa sairastua parantumattomaan ruumiilliseen sairauteen, esim. aivosurkastumaan, maksakirroosiin, hermorappeumaan, haimatulehdukseen sekä suun, nielun, kurkunpään, ruokatorven ja mahan syöpään"
www.paihdelinkki.fi sivulla lisää. Sekä testi!
Jos juo vaan muutaman siiderin joka viikonloppu, nin siitä ei ole haittaa ainakaan aikuiselle. En sitten tiedä teineistä...pienet lapsethan voivat kuolla pienestäkin annoksesta,että tuskin varhaisteinit sietää samalla lailla kuin aikuiset.
Siis yhdellä kerralla paljon tai monta kertaa viikossa melko paljon ovat molemmat haitallisia.
Toivottavasti oli avuksi. - Tenttu
Kyllä se pitemmällä aikajaksolla vaikuttaa.
Se on hiipivää hölmöyttä, tuo keltainen neste, joka menee yläpäästä sisään ja tulee saman värisenä alapäästä ulos.
Tiedän sen omasta kokemuksesta, pari taloa juoneena, että samanlaisella tissuttelulla se alkoi omalta kohdalta nuorena miehenä ollessa.
Silloin kunto oli sen verran kohdallaan, ettei se vaikuttanut fysiikkaan, mutta vanhetessa peruskunto alkoi rapaantua ja sen myötä krapulat vaivaamaan, jolloin piti alkaa ottamaan korjaus sarjoja. Siitä se rupesi lipsumaan vähitellen ja "harrastus" vei mennessään kokopäiväjuopoksi.
Työnteko alkoi kiusaamaan harrastusta ja päinvastoin.
Muutamia raittiudenpuuskia lukuunottamatta olin vuosikausia jurrissa, ennen kun sitten tuli totaalinen stoppi autokolarin myötä.
Jurrissa tietenkin, pamautin auton tieltä penkalle, mutta onneksi olin yksin niin loukkaantuneitakaan ei ollut muita kuin minä.
Tosin autossa ei olisi ollut tilaakaan enää toiselle, sen verran rusinaksi se meni.
Nyt 3 vuotta tuon ulosajon jälkeen sitä on monesti tullut mietittyä, että kyllä sitä pitää jätkän olla saatanan tyhmä, ennen kun menee noinkin yksinkertainen asia jakeluun.
Rampana tulen olemaan loppuikäni, mutta en ole ollenkaan katkera, päinvastoin, tulihan siitä sen verran oppia, että jano loppui kertalaakista.
En toivo samaa kohtaloa kenellekkään, mutta siihen se saattaa johtaa mikäli "harjoittelee" tarpeeksi.
Olet aivan aiheestakin huolestunut ja koita saada kaverisi vähentämään juomistaan huomattavasti. Se tulee olemaan sinullekin rankka tie, mikäli tyyli jatkuu samanlaisena.
Sitä olen myös ihmetellyt, ettei vaimo jättänyt jo aikoja sitten vaan olemme yhä edelleen yhdessä ja ensivuonna juhlitaan 25-vuotis hääpäiväämme, ilman alkon tuotteita.
Kaikesta huolimatta sitä tuntee vasta nyt elävänsä ja nautin jokaisesta päivästä, satoi tai paistoi.
Tähän lopuksi tuli mieleen lause Aapelin, Siunatusta hulluudesta: Alkoholismin lohikäärmeen pää on katkaistava raittiuden kirkkaalla säilällä.
Kohtuudella jos osaa ottaa, niin hyvä, mutta mikä on kohtuullista?
Minä en voi ottaa edes paria olutta koska tiedän, että se on pari päivää, pari viikkoa tai pari kuukautta, sen verran olen oppinut itseäni tuntemaan, että on parempi olla kokonaan ilman kun käydä edes kokeilemaan.
Vaikka en itse otakkaan, niin en ole ruvennut miksikään raittiuden puolesta saarnaajaksi ja viinan vastustajaksi, olen vaan huomannut, ettei se minulle sovi ja sillä siisti.
Kaikkea hyvää sinulle ja toivon sinun saavan jotakin selvää tästä kyhäelmästä. - exBeer
Ei sillä ole eroa, juoko kirkasta vai värillistä. Alkoholin määrä ratkaisee. Maksakirroosi on yleinen sairaus myös ns. viinimaissa, joissa harvemmin ollaan humalassa mutta toisilla nestettä kuluu yli sisäelimien keston.
Kyllähän usein päissään olo suhteen laatuun vaikuttaa. "Alan" ihmiset väittävät, ettei sen pitäisi ketään haitata jos ei häiriköi. Mutta ei siitä mihkään pääse, että ei humaltunut ole läsnä kuin itselleen. Kyllä empatia sun muu myötäeläminen ja toisen asemaan asettuminen häviää. Ja sehän se turtumus juomisen tarkoitus usein onkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964