Sain viikko sitten Acnicyl-kuurin keskivaikeaan akneen (posket koko ajan tulehtuneet ja täys patteja, muuten iho aika ok).
Olen popsinut antibiootteja nyt kaksi kertaa päivässä viikon. Noudatan niitä ohjeen ruokailurajoituksia ja pidän tauon syömisestä lääkkeenoton ympärillä.
Iho on vain pahentunut ja paljon. Joka päivä on tullut kaksi tai kolme isoa ja kipeetä pattia ja sellaisiinkin paikkoihin missä ei ole niitä ollut oikein ikinä.
Onko kellään tapahtunut tällaista? Olen koittanut googlailla antibioottien vaikutuksesta, mutta en ole tällaistä löytänyt mistään.
Masentaa.
Olen popsinut antibiootteja nyt kaksi kertaa päivässä viikon. Noudatan niitä ohjeen ruokailurajoituksia ja pidän tauon syömisestä lääkkeenoton ympärillä.
Iho on vain pahentunut ja paljon. Joka päivä on tullut kaksi tai kolme isoa ja kipeetä pattia ja sellaisiinkin paikkoihin missä ei ole niitä ollut oikein ikinä.
Onko kellään tapahtunut tällaista? Olen koittanut googlailla antibioottien vaikutuksesta, mutta en ole tällaistä löytänyt mistään.
Masentaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
demodex mites aiheuttaa 90% aknesta.
http://www.demodexsolutions.com/
Itte söin penisillinikuurin viisaudenhampaaseen heinäkuussa ja akne flippas täysin pari viikkoa sen jälkeen...
kystisiä finnejä joka paikassa ja koskaan ei ole ollut tuon tyyppistä, vaan lievää näppylää suun ympärillä.
niinhän se on, että antibiooti tuhoaa sen hyvän bakteerikannan ja ihon väliaikainen tuho on edessä joko kuurin aikana, jos paska tuuri käy ja nimenomaan sen kuurin jälkeen.
nyt on jo rauhoittunut, mutta voin kertoa että rumat on jäljet leuassa.
Tästä voisi olla apua:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11084087