Viime lauantaina alkoi flunssa ja maanantaina todettiin (todella huonolla tutkimiselle; kuunneltiin vain keuhkot) keuhkoputkentulehdukseksi. nyt 3 päivää antibiootteja syötyäni oloni ei ole parantunut; hengitys on yhtä huonoa ja pinnallista. yskin, rinnan kohdalla tonni paino, kyljet kipeänä, ruokahaluttomuutta ja yleiskunto niin heikkona että kymmentä porrasta ei jaksa kävellä hikoilematta ja hengästymättä. Mutta se kuume; hyvin hyvin alhainen.
mahdollisesti keuhkokuume?
3
266
Vastaukset
- kuvaan vaan
Mikä estää menemästä lääkäriin jos kunto huonontuu?
- Henna
Suosittelen menemään uudelleen lääkäriin heti huomenna. Itselläni oli kesällä keuhkokuume ja mulla oli ainoastaan yhtenä päivänä kuumetta 38.
- Sairas
Mullakin n. kk sitten keuhkokuume,oli jonkunaikaa jäsenet särkeneet otin tulehduskipulääkettä joka auttoi sen hetken. Koko ajan kävin töissä, 8 pv:n antibioottokuuri tätä ennen poskiontelotulehdukseen.Sitten menin lääkäriin kun en meinannut päästä sängystä ylös kun jäsenet niin kipeät, kuumetta 37.5.
Lääkäri kuunteli keuhkot, sanoi että keuhkokuume sellaiset rohinat kuuluu, vielä määräsi pika crp (tulehdusarvo) joka näytti yli 200.Lääkäri kirjoitti lähetteen suoraan sairaalan päivystykseen.Siellä röntgeniin ja uudelleen verikokeisiin jolloin crp näytti 231. Osastolle jouduin ja olin 3 päivää tiputuksessa. Kotiin lähtiessä oikein "hevoskuuri" lääkkeitä ja jossain vaiheessa meen uudestaan kontrolliin.
Tämä oli jo neljäs kerta kun minulla oli keuhkokuume.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131474Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571425- 1071125
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168701- 131635
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala370568Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515