Kitkarenkailla läpi vuoden

tuli huruteltua kesä kitkoilla ajatuksena ajaa ne loppuun, mutta kuinkas kävikään ? Kitkat ovat edelleen alla kovin vähän kuluneena verrattuna kevään tilanteeseen. Puheet kitkarenkaiden erityisestä kulumisesta kesällä voinee jättää omaan arvoonsa. Jospa ei ostais enää kesärenkaita, vaan ajais kitkoilla läpi vuoden. Perstuntumalla sanoisin että kevään karhealla asfaltilla kesärenkaat kuluu nopeammin kuin kitkat. Tiedän yhden kaverin joka vaihtoi auton eikä aio ostaa kesärenkaita, sano että täytyy ajaa rauhallisemmin talvisin sitten kun kitkat ovat kuluneet. Muutama positiivinen asia tähän liittyy, nimittäin eipä tarvis vaihdella renkaita 2x vuodessa ja vois myydä noi kesärenkaat aluvanteilla pois. Saattais saada kokonaisuutena jopa taloudellisesti järkevän yhtälön, vielä kun valitsis kitkoiksi vierintävastukseltaan parhaat.
292795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ja luikastelu jatkuu kesälläkin, järkevää säästöä? Olet todellinen vaara ja itsekäs paska.

Äänestä
  • Ime parsaa, nastahomo.

    Äänestä

  • Kehien kuningas kirjoitti:

    Ime parsaa, nastahomo.

    eikö totuus olekkin ankaraa kitkuttajalle??

    Äänestä

  • Ovat vaan paljon hiljasemmat kuin kesäkumit.
    Rahassa säästää kun ei tarvii vaihella eikä varastoia eikä investoia kaksiin.
    19 vuotta kitkoilla turvallisesti ajetulla kokemuksella.

    Äänestä

toimii aivan hyvin, kitkoilla olen itsekkin ajellut läpi vuoden eikä ne kulu sen nopeammin kuin kesäkiekot hyvä pito sekä talvella että kesällä.

Äänestä
  • ihminen ei edes huomaa kesällä ajaessaan, onko auton alla kesä- vai kitkarenkaat. Sellaisia tilanteita ei normaalikäytössä edes tule että pito loppuu. Jos näin kuitenkin kävisi, on kuljettaja tehnyt pahan virheen.

    Äänestä

  • Tavallinen kirjoitti:

    ihminen ei edes huomaa kesällä ajaessaan, onko auton alla kesä- vai kitkarenkaat. Sellaisia tilanteita ei normaalikäytössä edes tule että pito loppuu. Jos näin kuitenkin kävisi, on kuljettaja tehnyt pahan virheen.

    Ja kuljettajan ei tee ikinä virheitä tai kukaan liikenteeessä. Herää vain kysymys miksi kolareita sattuu??
    Jos kuski ei huomaa kesärenkaan ja kitkarenkaan eroa ajossa, niin kuskin pitää olla 7 promillen humalassa.

    Äänestä

  • Kolareita kesällä sattuu nuorille ja naisille

    Äänestä

Totta joka sana.
Lisäisin tuohon että ajomukavuus kesällä Suomen huonokuntoisilla teillä on paljon parempi kuin kovilla kesäkumeilla.
Kitkarengas on myös miellyttävän äänetön karkeallakin asfaltilla.
Myöskään Suomen nopeusrajoitukset eivät edellytä varsinaista nopeaan ajoon tehtyä kesärengasta.
Itse ajan kitkoilla ympäri vuoden.
Korostan vielä että kysymys ei ole rahan puutteesta, vaan mukavuudenhalusta.

Äänestä
  • ja typeryydestä ja tietämättömyydestä, onnea!

    Äänestä

  • mistä näitä sikiää? kirjoitti:

    ja typeryydestä ja tietämättömyydestä, onnea!

    Kitkarenkaiden ajo-ominaisuudet kuivalla kelillä ei ole lähellekään kesärenkaiden ajo-ominaisuuksia. Kitkojen runko on paljon pehmeämpi ja esim kaarreajossa vaappuu alla. Taas tuli todettua tämä kun tuli renkaanvaihdon jälkeen moottoritien rampissa 140km/h niin hytkyi oikein kunnolla alla. Eihän näissä olekaan kuin R-nopeusluokitus kun kesärenkaissa on Y.

    Äänestä

  • Dndnnd kirjoitti:

    Kitkarenkaiden ajo-ominaisuudet kuivalla kelillä ei ole lähellekään kesärenkaiden ajo-ominaisuuksia. Kitkojen runko on paljon pehmeämpi ja esim kaarreajossa vaappuu alla. Taas tuli todettua tämä kun tuli renkaanvaihdon jälkeen moottoritien rampissa 140km/h niin hytkyi oikein kunnolla alla. Eihän näissä olekaan kuin R-nopeusluokitus kun kesärenkaissa on Y.

    Max. 120 km/h. Työmatka mutkatietä 40 km. Reilua ajoa, mutkatieajosta nauttien ja hyvin toimivat, kesälläkin. Jonkin muun merkkiset saattavat vaappuakkin. On niitä huonoja kesärenkaitakin.

    Äänestä

  • Dndnnd kirjoitti:

    Kitkarenkaiden ajo-ominaisuudet kuivalla kelillä ei ole lähellekään kesärenkaiden ajo-ominaisuuksia. Kitkojen runko on paljon pehmeämpi ja esim kaarreajossa vaappuu alla. Taas tuli todettua tämä kun tuli renkaanvaihdon jälkeen moottoritien rampissa 140km/h niin hytkyi oikein kunnolla alla. Eihän näissä olekaan kuin R-nopeusluokitus kun kesärenkaissa on Y.

    Kuka ajaa nopeudella 140km/h moottoritien ramppiin, varsinkin kun Suomessa korkein nopeusrajoitus on 120km/tunnissa (ja huom ramppiin on tapana HILJENTÄÄ)? Eikai se ihme ole jos hytkyy, kun ajat kuin mielipuoli!

    Äänestä

  • Nopeusrajoitukset... kirjoitti:

    Kuka ajaa nopeudella 140km/h moottoritien ramppiin, varsinkin kun Suomessa korkein nopeusrajoitus on 120km/tunnissa (ja huom ramppiin on tapana HILJENTÄÄ)? Eikai se ihme ole jos hytkyy, kun ajat kuin mielipuoli!

    Vasta rampissa saa hiljentää. Jos ajat alle 120km/h kun liityt ramppiin, on se liikenteen vaarantamista turhan hiljaisella vauhdilla. Aiheutat vaaratilanteen suoraan jatkaville.

    Äänestä

Sama ajatus oli toissa keväänä. Eihän ne siinä kesässä kuluneet sen enempää kuin kesärenkaat yleensä. Ja tuli noita vähän koeteltua rankemmassa ajossakin, en ihan heti allekirjoita erään autolehden varoituksia kitkarenkaan vaarallisuudesta. kesäkäytössä. Tosin kokemusta vain siitä yhdestä, X-Ice. Mutta mahtaako sillä autolehdelläkään olla kokemusta, kuin siitä yhdestä, olisko ollut nokialainen.
Tällä palstallakin monet tuomitsee kitkojen käytön, talvellakin. Tuskin heistä monellakaan on minkäänlaista omakohtaista kokemusta kitkarenkaista. Tuota autolehteä vaan on luettu, liian kirjaimellisesti.

Äänestä

Selvähän se, että kitkarengas on kesällä huonompi kuin hyvä talvirengas, mutta toisaalta mikä vaan rengas on kesällä turvallisempi kuin paras rengas jäällä. Eli miten nyt asian haluaa suhteuttaa? Kesäksi saa kuitenkin kesärenkailla melko vähäistä turvallisuusetua verrattuna kitkoilla ajamiseen läpi kesän. Itse asiassa kitkoilla suurimman riskin ottaa niillä talven liukkaimmilla keleillä, joissa nastat paremmat. Kesällä lisäriski kitkoilla huomattavasti pienempi, kesällä kun pitoa joka tapauksessa on reilusti.

Turvallisuuskin on kuitenkin aina kompromisseja, eikä välttämättä ole erityisen huono kompromissi säästää toisen pyöräsarjan kuluissa sekä renkaanvaihdoissa pitämällä aina kitkat alla. Näin saa myös renkaat käytettyä loppuun ennen kuin kovettuvat.

Jatkossa varmaan alan itsekin käyttämään vain yhtä rengassarjaa ja lopetan vaihtosirkuksen. Nyt tosin kesäpainoitteiset ympärivuotiset alla, mutta ehkäpä tuo kunnon talvikitka olisi parempi vaihtoehto, etenkin jos ajomukavuus voisi parantua kesäkeleilläkin.

Äänestä
  • Ei miljönäärin tarvitse tehdä noin. Ei sinun tarvitse säästää rengas asioissa. Jatkat vaan miljoonien pyörittelyä salkussasi ja par rengas rulettia vuodessa luo työtä ja hyvinvointia. Kärpäsen paska miljoonissasi, säästät nyt aivan väärässä kohtaa. Lopetat täällä yö aikaan olemiset, oma-aikasi kuitenkin juttujesi mukaan erittäin kallista yölisineen varsinkin. Ehkä jopa tilaisin sinuna hinausauton hakemaan autosi renkaanvaihtoon, ei sitten menisi kallista aikaasi.

    Äänestä

Kitkarenkailla ajo jatkuu ympärivuoden ja säälittää nämä kuluneen nastan paasaajat. Mikään ajotilanne ei ole kitkarenkaalle huono kesällä ja on niin monta vuotta vietetty ratin takana että älkää nyt puhuko nastan puolustajat PASKAA.
Jos kesällä autosi karkaa käsistä niin syy on siinä RATIN TAKANA ei kitkarenkaassa heinäkuun vesisateessa tai helteesä. Jos on vesisade ja alla jää niin ÄLÄ HELEVETTI AJA LUJAA MILLÄÄN RENKAALLA SILLOIN!! Autos karkaa silloin KAIKILTA!

Kyse ei ole TODELLAKAAN SÄÄSTÖSTÄ VAAN SILKASTA JÄRJESTÄ!

Nämä autolehtien sekunti ja millimetri testit on kaukana todelliuudesta . Jos allasi on ison luokan audi mersu bemri ja alat renkaiden ajo ominaisuuksist ahienostella niin vaihdappa parempaan autoon jos jatkuvasti ajelet ojiin ja kolreita . Et silloin pysy tiellä edes kävellen.

Kitkarengas on mukava aina ja turvallinen kuin ladattu ase jos väärin käytetään . Idiootti ajaa kolareita aina ja kaikkialla vaikka on mitkä ralli nastarenkaat alla.

Kitkarenkaat pakollisiksi aioiksi renkaiksi suomeen ja HETI!

Äänestä
  • Voisiko näille nastahemmoille perustaa oman reservaatin, jossa heti aamusta lähdettäisiin nastakengillä liikenteeseen pysyäkseen pystyssä autolleen asti. Täysnastoitetuilla renkailla ajeltaisiin sitten sulia teitä töihin. Autossa tietenkin vielä kypärä koko ajan päässä, jos vaikka auto lähtee hallitsemattomaan luisuun. Ai niin, tällainen reservaatihan taitaa olla jo olemassa – pääkaupunkiseutu.

    Äänestä

  • NaaNaaNastoittaa kirjoitti:

    Voisiko näille nastahemmoille perustaa oman reservaatin, jossa heti aamusta lähdettäisiin nastakengillä liikenteeseen pysyäkseen pystyssä autolleen asti. Täysnastoitetuilla renkailla ajeltaisiin sitten sulia teitä töihin. Autossa tietenkin vielä kypärä koko ajan päässä, jos vaikka auto lähtee hallitsemattomaan luisuun. Ai niin, tällainen reservaatihan taitaa olla jo olemassa – pääkaupunkiseutu.

    "Nastahemmoilla"+on+jo+reservaatti.+Sen+nimi+on+suomi+ja+siellä+ylivoimainen+enemmistö,+n.+80-85%+käyttää+nastarenkaita,+ja+pieni+kitkahemmovähemmistö+pitää+meteliä+itsestään+kuin+sateenkaariporukka+ikään.+Voisitte+oikeastaan+marssia+yhdessä.

    Äänestä

Just nastarenkailijoilla syvä huoli vaikka juuri nastarenkaat eivät parissa kolmessa talvessa kulu mutta nastat kylläkin, irtoavat ja katkeavat mutta keskimääräisessä ajosuoritteessa ne eivät kulu ja siksi menevät "piloille" kovettuvat, perstaantuvat vanhentuessaan, meteli vain kasvaa ja ajo-omituisuuksia tulee lisää, siitä olisi huolissani enemmän kuin jos ajaa appiukon tavoin ympärivuoden kitkarenkailla läpivuoden,moottoritieltä mökille kuruun ja takaisin viikottian, ei sillä ole kiire, eikä autossa tehoakaan ja paras turvallisuusvaruste on kuljettaja kuitenkin.

Äänestä
  • Huh kun tekee pahaa lukea..hengittää pitäisi välillä..

    Äänestä

Alkaa olla kokemuksia kitkoista ympäri vuoden. Kesällä todellinen vaara on vesiliirto, missä oikea kesärengas on parempi. Ratkaisu ongelmaan on yksinkertainen: nopeuden pudotus niin alas, että liirto lakkaa. Tuo pitää tietenkin opetella tunnistamaan perstuntumalla.

Äänestä
  • Sama kaikilla renkailla ajaessa.

    Äänestä

Jos laitan eturenkaiksi kitkarenkaat ja takarenkaiksi nastat niin onko sitten hyvä yhdistelmä? Kun nastarenkaista on nastat kuluneet loppuun ne toiminee kitkarenkaina kun ropina loppuu.

Nastojen melu ja pito jäällä ajaessa ainakin puolittuu ja kitkarenkaiden ylivoimainen ajomukavuus lisää ajonautintoa puolella?

Äänestä
  • Laitonta lie, mutta ties vaikka takavetoon tuo olisi hyvä yhdistelmä. Tai mikseipä etuvetoonkin. Ainakin niin kauan, kun ollaan tiellä, jolla nasta pitää paremmin.

    Äänestä

Suomen kesät on niin kylmiä että ihan hyvin toimii kitkarenkaat.
Kesärenkaat on monesti suunniteltu toimimaan hyvin jopa 35... 40 asteen helteessä, ei suomen suvessa missä keskilämpötila n 10... 15

Äänestä
  • Tähän jatkona, mitä kitkamiehet suosittelee seuraavalle talvelle, koko pitäisi olla 225/65/17
    Eli mistä on kokemuksia.

    Äänestä

  • Ehkä lapissa 10-15 astetta kesällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


any tyre kirjoitti:

tuli huruteltua kesä kitkoilla ajatuksena ajaa ne loppuun, mutta kuinkas kävikään ? Kitkat ovat edelleen alla kovin vähän kuluneena verrattuna kevään tilanteeseen. Puheet kitkarenkaiden erityisestä kulumisesta kesällä voinee jättää omaan arvoonsa. Jospa ei ostais enää kesärenkaita, vaan ajais kitkoilla läpi vuoden. Perstuntumalla sanoisin että kevään karhealla asfaltilla kesärenkaat kuluu nopeammin kuin kitkat. Tiedän yhden kaverin joka vaihtoi auton eikä aio ostaa kesärenkaita, sano että täytyy ajaa rauhallisemmin talvisin sitten kun kitkat ovat kuluneet. Muutama positiivinen asia tähän liittyy, nimittäin eipä tarvis vaihdella renkaita 2x vuodessa ja vois myydä noi kesärenkaat aluvanteilla pois. Saattais saada kokonaisuutena jopa taloudellisesti järkevän yhtälön, vielä kun valitsis kitkoiksi vierintävastukseltaan parhaat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu