Kuluttaja-asiamiehelle?

Osaako kukaan kertoa voinko saada kuluttajasuojalain perusteella korvausta pieleen menneestä Alanyan lomasta ja onko korvausvelvollinen matkatoimisto? Täsä syitä:

-veneretkellä eräs "laivan" työntekijöistä yritti käpälöidä minua kun mieheni oli uimassa.

-jatkuvaa häirintää, kauppiaat ja ravintolahenkilökunnat jatkuvasti kimpussa, moskeijoista kuullui koväänisten kautta joikaamista jopa klo 05 aamulla.

-sairastuminen virtsateidentulehdukseen ilmeisesti siivottomasta uima-altaasta, ripulointia (jouduin makaamaan hotelilla enkä näinollen ruskettunut tarpeeksi).

Viimeinen kerta kyllä tuonne paikkaan.
112597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

SINÄ OLET NIITÄ JOKA EI SOVI LÄHTEÄ MIHINKÄÄN KOTOA OLET TYYPILLINEN NARISIA JOTEN ON AIVAN OIKEIN SINULLE.

Äänestä

Kannattaa vaihtaa lomakohdetta. Eihän sitä nyt muslimimaassa rukouskutsuja kuule 5 kertaa päivässä... Sitä minäkään en kyllä hyväksy, että kaikki paikalliset lääppii, mutta sekin on omasta asenteesta kiinni... hyviä lomakohteitahan maapallolla riittää. kandee siis vaihtaa... Jaa että valittaa kuluttajasuoja-asiamiehelle ? HAH hyvä juttu !

Äänestä
  • kirjoitin että ei koskaan Alanyaan takaisin. Mielestäni matkatoimisto on velvollinen korvaamaan osan matkasta koska se minä matka minulle myytiin ei pitänyt alkuunkaan paikkaansa. Hotellihuoneen ilmastointikuin oli tosi surkea, sisällä oli varmasti lämmintä yli 30.

    Äänestä

KYLLÄ KANNATTAA OTTAA YHTEYTTÄ, EHDOTTOMASTI! JA VIEKÄ KUN MUISTAT MAINITA, ETTÄ: LENTOKONE VÄHÄN TÄRISTI, JA PÖNTTÖ EI VETÄNY JA HITSI, KUN PITI JUOMAVESIKIN JUODA PULLOSTA, NIIN HYVÄT KORVAUKSET SAAT :)

Äänestä

Kannattais varmaan ennen matkaa selvittää millaseen paikkaan on menossa...Moskeijan äänet kuuluu kulttuuriin ja mitä noihin kauppiaisiin tulee niin nekin on jo iät ja ajat ollu Turkissa tuollaisia..Paras ehkä pysyä kotona!

Äänestä
  • Älkää nyt tosissaan olko täähän oli vitsi.

    Äänestä

taas provo,ei noin typeriä voi kukaan kysellä?????Et sitten sattunut jo paikan päällä oppaille valittaan esim.ilmastoinnista ja lääppiminen on takuulla itsestä kiinni,sen verran monta kertaa oon Turkissa käynyt,useammissa kohteissa.Kaupustelu kuuluu kulttuuriin,on toki mainittu innokkkaista kauppiaista jo matkaesitteissä,kulttuuri muutenkin toinen verrattuna meihin varautuneisiin suomalaisiin,reviiri oman itsen ympärillä hiukka pienempi.Kannattaa ehkä pysyä tutussa,turvallisessa kotimaassa,eipähän pääse ripuli yllättämään,itse kyllä haen lomaltani vähän erilaisuutta,muuten pysyisin visusti kotimaassa,jos jo moskeijan äänet häiritsee....Tuskin tuut korvauksia saamaan noiden seikkojen perusteella,eikä oo kyllä tarviskaan!!

Äänestä

Provo!!

Äänestä

HYVÄ vitsi!!!!!

Äänestä

Onko kukaan laskenut paljonko Suomen valtiolle koituu tappiota noista eläteistä joita turistit raahaavat Turkista, Marokosta ym. Suomeen?

Äänestä
  • jos laskisit siihen vielä ne kaikki venäläiset ja virolaiset muijat sekä thaimaalaiset ja filippiiniläiset "puolisot" joita nuo raukat kaljamahaiset suomalaisäijät tänne roudaa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kuluttaja kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa voinko saada kuluttajasuojalain perusteella korvausta pieleen menneestä Alanyan lomasta ja onko korvausvelvollinen matkatoimisto? Täsä syitä:

-veneretkellä eräs "laivan" työntekijöistä yritti käpälöidä minua kun mieheni oli uimassa.

-jatkuvaa häirintää, kauppiaat ja ravintolahenkilökunnat jatkuvasti kimpussa, moskeijoista kuullui koväänisten kautta joikaamista jopa klo 05 aamulla.

-sairastuminen virtsateidentulehdukseen ilmeisesti siivottomasta uima-altaasta, ripulointia (jouduin makaamaan hotelilla enkä näinollen ruskettunut tarpeeksi).

Viimeinen kerta kyllä tuonne paikkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu