Keittiöremontti ENNEN putkiremonttia

jenniina3

Ostin vuosi sitten kerrostaloasunnon, jonka keittiö on mallia ”pommi”. Mieleni tekisi koko ajan enemmän laittaa keittiö uusiksi.

Taloyhtiössä tulee putkiremontti n. 5 vuoden päästä (asunto 4/8 krs). Kannattaako keittiö rempata nyt?

Oletko tehnyt itse keittiöremontin n. 2-10 vuotta ennen yhtiön putkiremonttia? Tuliko ongelmia putkiremontin aikana? Maksoiko taloyhtiö hyvitystä, jos keittiön joutui hajottamaan? Voiko keittiö selvitä putkiremontista ilman mitään vaurioita?

Oletuksena on, että putkiremontti tehdään ns. perinteisellä tavalla. Miten muilla menetelmillä tekeminen vaikuttaisi uuteen keittiöön?

11

6009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vqerqertwert

      Kannattaisi siistiä pinnat ja myydä se asunto.

      • 313423e232

        Suosittelen kanssa siistimistä ja muuttamista.

        Putkiremontissa WC-tila ja yleensä keittiökin "räjäytetään" pois ihan raakapinnoille. Sitten kun putket asennettu niin tiloihin asennetaan yhtiökokouksen päättämänä standardivarustus. Ainoa mihin voit vaikuttaa on valita ovet ja laatat parista vaihtoehdosta.

        Koska remontti maksaa niin yhtiö ottaa lainaa jota asukkaat maksavat korotettuna vastikkeena 10-20 vuotta. Huoneistosi kokonaishinta nousee 20-30 tonnia. Tilastojen mukaan taloyhtiöiden remonttikustannuksia ei saa kokonaan siirrettyä ostajille, joten takkiin tulee vaikka myisit remontin jälkeen pois.


      • Remppaa vaan
        313423e232 kirjoitti:

        Suosittelen kanssa siistimistä ja muuttamista.

        Putkiremontissa WC-tila ja yleensä keittiökin "räjäytetään" pois ihan raakapinnoille. Sitten kun putket asennettu niin tiloihin asennetaan yhtiökokouksen päättämänä standardivarustus. Ainoa mihin voit vaikuttaa on valita ovet ja laatat parista vaihtoehdosta.

        Koska remontti maksaa niin yhtiö ottaa lainaa jota asukkaat maksavat korotettuna vastikkeena 10-20 vuotta. Huoneistosi kokonaishinta nousee 20-30 tonnia. Tilastojen mukaan taloyhtiöiden remonttikustannuksia ei saa kokonaan siirrettyä ostajille, joten takkiin tulee vaikka myisit remontin jälkeen pois.

        Eihän sitä hintaa 5 v saa asunnon myyntiarvoon siirettyä mut 20 V jo enemmän kuin hyvin.


      • vqerqertwert

        Tarkoitin tällä lähinnä sitä, että asuntojen hinta arvoon nähden on kovimmillaan n. 6v ennen putkiremonttia. Remontin hintaa et tule saamaan ikinä takaisin myynnin yhteydessä ellei asuntosi ole todella halutulla alueella.


    • Remppaa vaan

      Putkiremontti on näköjään pitkissä kantimissa jos 5 v päässä on. On aivan ympäripyöreätä ettei remontoisi jos,jos putkiremontti tulisi esim 5-10 v päästä. Remontit eivät tule hetkessä kyllä ne tarkentuvat lähentyessään n 2 v päästä putkiremontin teko päätöksistä voidaan mahd ruveta työtä tekemään. Perinteisellä menetelmällä tehtäessä ei voi asunnossa asua. Yksi hyvä vaihtoehto on ehostaa keittiö rakennustavaroiden kierrätyskesuksesta hakemalla esim keittiökalusteet. Meidän yhtiössä on alotettu rempan suunnittelu n 6 kk sit ehkä 1v päästä remppa alkaa.

    • purat ne pois sitten

      Riippuu kovasti minkälainen remontti on tulossa ja millainen asunto on.

      Mutta onhan ne kaapistot ihan purettavissa.

      • tulrva aika

        Nykyajan kaapistot ei kestä edes sitä viittä vuotta. Voit huoleta uusia ne nyt ja putkiremontin jälkeen uudet.


    • jenniina3

      Onpas paljon huonoja vastauksia.

      Asuntoni ei ole ensisijaisesti tulevaisuudessa mahdollisesti tapahtuvaa myymistä varten vaan asumista varten. Useimmat veivät keskustelua väärille urille. Kiitos parille oikealle vastanneelle.

    • Riippuu hirveästi siitä, miten putkiremppa tehdään. Tuttavan kämppään keittiön putket vaihdetaan eteisen kautta, eli luultavasti mitään jälkiä ei pintoihin synny.

      Toisilla mennään keittiön seinästä läpi, jolloin laatoitus menee käytännössä uusiksi. Kaiken muun saanee irti ja takaisinkin.

      Mitä tulee kaapien kestävyyteen, kyllä ne normaalikäytössä 10-20 vuotta kestävät, ja varovaisesti asustellen kauemmin kuin asukas.

    • ikeaanko

      Mulla sama tilanne... En tiedä mitä tekisi, putkiremppa 4 vuoden päästä.

    • linjasaneerausmies

      Keittiöön saa kyllä viemärin ja vesijohdot vedettyä ilman suurempia kalusteiden purkuja, ja kyllä sen urakoitsijan kuuluu kasata se keittiö samaan kuntoon missä se on ollutkin. Harvemmin putkiremontin yhteydessä keittiöitä uusitaan, ja jos pelkät vesijohdot vaihdetaan niin kylppäriinkin pinta-asennuksena yleensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      190
      8647
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4808
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4268
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3837
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3236
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3030
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2696
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2501
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      48
      2479
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2243
    Aihe