Hei voiko eri tupakka merkille olla allerginen.outoa kun vaihdoin punaisen l&m siniseen bonus.ihoani alkoi kutittaa ja raapimisesta nousi pieniä punaisia näppyjä.voiko tämä edes tupakkaan liittyä?
kutinaa
1
103
Vastaukset
- teija.dunder
Tupakasta ja terveysvaikutuksista löytyy valtavasti kirjallisuutta ja tutkimustietoa eri sairauksiin liittyen mutta varsinaisesti tupakan aiheuttamasta allergiasta tietoa ei juuri löydy.
Tupakan savussa jo tiedetään olevan n. 4 000 eri ainetta joten herkistymisen mahdollisuus on realistinen mutta vaikea selvittää. Tiedetään, että
lapsilla altistuminen kodin tupakansavulle lisää alttiutta saada infektioita ja vinkuvia keuhkoputkitulehduksia sekä pahentaa atopiataipumusta ja altistaa astmalle. Aikuisillakin atopiataipumus voi myös lisääntyä mutta tupakalla on kovin monenlaisia muitakin vaikutuksia elimistön puolustusjärjestelmään kuten puolustuskyky infektioita vastaan huononee mm. limakalvojen värekarvatoiminnan heikentymisen, verenkierron vähenemisen sekä muiden puolustussolujen toiminnan muuttumisen vuoksi. Näin ollen on vaikea sanoa, voiko tupakkamerkin muuttaminen aiheuttaa uusia oireita vai oliko kyseessä vain ajallinen yhteensattuma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646247
- 635639
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284605- 573909
- 143825
- 323239
- 683019
- 592856
- 712623
- 471970