Voiko Kaliforniassa tulla sujuvasti paikallisten kanssa toimeen jos näyttää beach babyltä mutta ei tykkää hymyillä, ainakaan niin että hampaat näkyy? Paikallisen kundikaverini mielestä olen vähän outo, mutta tuleeko hänen kaverit, vanhemmat ym. pitämään mua TODELLA outona?
amerikkalainen hymy?
6
1675
Vastaukset
- James
Niin...Noin pinnallista meno jenkeissä todellakin on.Säälikäämme heitä.Minua ei saisi sinne kirveelläkään.Ei niin kamalan kauan aikaa sitten pidin jenkeistä ja olisin jopa halunnut asua siellä.Nyt olen kuitenkin viisastunut sen verran että asuisin mielummin Ulan Batorissa kuin jenkkilässä :-)
- Hymyileva ihminen
vahan etta et ole koskaan kaynytkaan USAssa! Erilaisia ihmisa loytyy kaikkialta, varsinkin maassa missa on melkein 300 miljoona ihmista! Ei meno ole niin pinnallista jenkeissa kun naytat luulevan.
Monet muutkin ovat sita mielat etta suomalaiset ovat niin vakavia ja ei hymyile ikina, ei ainoastaan jenkit. Kysy vahan eurooppalaisilta.
Ja mitas vikaa on siina etta hymyilee? Ei mitaan.
- american pie
Tosi hyvä kysymys mun mielestäni! Osoittaa että haluat ymmärtää ja pärjätä siinä kulttuurissa. Mun kokemus on että kyllä kannattaa hymyillä. Missaa paljon, jos missaa hymyilemisen tärkeyden. Jos on ihmisiä eka kertaa tavatessa tosi vaisu tai suurimman osan aikaa vakavana, niin tulee näkemään että pian kysytään, What's wrong, you look so sad! Koska amerikkalaiset ovat yleensä hyvin ulospäinsuuntautuvia (ujoimmatkin olisivat Suomessa ekstroverttejä!), niin liika hiljaisuus ja hymyttömyys tulkitaan usein niin että olet huonolla tuulella, et pidä seurasta, tai lopulta jopa niin että olet epäkohtelias (amerikkalaisittain "rude"). Hiljaisuus herättää epäluuloa, koska se on niin epätavallista - varsinkin joltain sellaiselta kuin sinä joka sanot näyttäväsi kuin kalifornialaiselta ja on siis sillä tavalla tyyliltään hyvin amerikkalainen. Jos käyttäydyt ihan täysin eri tavalla, muut eivät ymmärrä sitä: toinen on kuin "me", mutta miksi se käyttäytyy noin? Jos on sellainen fiilis seurassa että nyt ei hotsita puhua, niin voi vaikka lukea kirjaa tai kirjoittaa tai mennä lenkille, ottaa sillä tavalla omaa tilaa, tai sanoa ihan reilusta että Listen guys, I might be a little quiet today, I'm feeling kind of tired from all the studying I just did (or whatever), I hope you don't mind. Ja tulet huomaamaan että muut hyväksyvät sen ihan hienosti.
Hymyksi ei tietysti tartte mitään pepsodenttiä, mutta sen verran että silmistä näkyy pilke ja muistaa kysyä, Hi how are you? Ja muista myös sanoa että nice to meet you/nice meeting you. Ei se oo pinnallista! Se tuntuu kivalta.
Nyt vähän menee ehkä asian sivuun jo, mutta annetaan mennä. Hymyhän parhaimmillaan kumpuaa siitä että tekee asioita ja elää niin että nauttii elämästä! Sä kysyit että kannattaako hymyillä. Mun mielestä on hymyilemisen aihettakin, kiva poikakaveri ja upea uusi paikka ja uusi "perhe", yms. eli eipä varmaan ole syytä olla hymyilemättä! Jos mulla olis toi just nyt, niin kyllä hymyilisin ihan luonnostaan! Hymyilen omasta "tavallisesta" suomalaiselämästänikin. Vähän jos miettii kiitollisena elämän hyviä puolia, niin kyllä se hymy pian alkaa kasvoilla karehtia.
Tottakai sitä ei hymyilytä jos tuntee että on tehnyt elämässä kaikki väärät valinnat ja haluaa vaan antaa periksi, mutta amerikkalaisuuden ydin on just siinä yrittämisessä, että otetaan vastuu omasta elämästä ja tehdään siitä oman näköinen. Siinä mielessä on totta mitä edellinen kirjoittaja sanoi: jos on jotain hampaankolossa, väärä ammatinvalinta jonka varassa pitää elää vieraassa kulttuurissa, henkilökohtaisia ongelmia tai vaikka jenkkiviha (!), niin eipä kannata mennä toisten maahan tuulimyllyjä vastaan taistelemaan. Joku siellä lopulta kuitenkin kysyy että mitä sä täällä oikein teet, jos et tykkää.
Hymy ei ole amerikkalaisillekaan mikään automaattitoiminto. Jos hymyilee alituisesti ja väärässä tilanteessa, niin siitä ei ole mitään hyötyä. Joskus pitää osata olla vakavana vaikka tekis mieli yrittää hymyillä tiensä ongelmien ratkaisuun. Esim. jos hymyilet samalla kun yrität valittaa vuokraisännälle rikkinäisestä vessanpöntöstä, niin tulet huomaamaan: pönttö on rikki vielä kun lähdet. Kunnioitus on kaikki kaikessa ja vakavissa asioissa vakavasti suhtautuminen on toisen kunnioitusta. Silloin sutkin otetaan vakavasti.
Viimeiseksi haluan vaan muistuttaa että hymyilemisen vastakohta on mököttäminen. Valittaminen on se juttu joka on out! Ihan out. Ei siis mitään narinaa. Se on lyhyesti sanottuna heikkouden, passiivisuuden ja luuseriuden merkki amerikkalaiselle. Yhdysvalloissa huomaa että lempeämielisimmillä ja pitkäpinnaisimmillakin ihmisillä on erittäin lyhyt sietokyky tän asian suhteen. Suomessa ihmiset kitisevät paljon enemmän milloin mistäkin ja useimmille menee jauhot kurkkuun jos niiltä kysyy mitä ne aikoo tehdä asialle, joka niitä painaa. Amerikkalaisten asenne on että turha valittaa jos ei aio yrittää muuttaa tilannetta! Ja jos yrittää muuttaa, niin silloin se valittaminen ja mököttäminen vasta turhaa onkin, hukkaenergiaa poissa itse tekemisestä.
On myös ihan väärä luulo että hymyn "taakse" ei nähdä. Jos oot alakuloinen, niin kyllä sekin kannattaa oikeassa seurassa kuitata. Pelkkä Alright tai Not so hot/good riittää kun kysytään kuulumisia, ihmiset lukevat kyllä äänenpainosta jos olet down ja opit näkemään kenelle voi kertoa enemmän murheista. Jos sanoo että Life sucks, I just broke my toe, niin se on ihan okei, ei vaan saa jäädä jaarittamaan ja vikisemään sitä pitkäksi aikaa, vaan tehdä asialle jotakin. Aktiivisessa kulttuurissa aktiivinen ote.
Hauskaa aikaa Kaliforniassa sulle.- ei ole
Hymyilyn vastakohta ei ole mököttäminen. Sen voisin vaikka vannoa.
- Vannomatta paras
ei ole kirjoitti:
Hymyilyn vastakohta ei ole mököttäminen. Sen voisin vaikka vannoa.
Aläpä mene vannomaan! Kyllä mököttäminen varmasti on yksi hymyilemisen vastakohdista.
- optimisti
taisit osua naulan kantaan. Olen joskus ihmetellyt miten muualla maailmalla ihmiset tuntuvat menestyvän paremmin, vaikka niillä saattaa olla huonommat lähtökohdat kuin meillä suomalaisilla. Itsesääli, heikkous, passiivisuus, luuserina oleminen - se on nykysuomalaisten perisynti, vaikka vielä pari sukupolvea sitten tämä kansa tunnettiin rohkeana ja sisukkaana!
Mikä meni vikaan?
Miksi kaikki nykyään syyttää vanhempiaan, koulua, viranomaisia, koko yhteiskuntaa, jos asiat ei mene loistavasti koko ajan? Eikö ne tajua että itsestä se on kiinni - jopa niin pienestä asiasta kuin että hymyilee valittamisen sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283