feikkitimantti?

tiina

haat on jo kohta eika olla ostettu viela sormuksia. ongelma on se, etta pelkaan kadottavani sormukseni joskus tulevaisuudessa, ja siksi en haluaisi kallista sormusta (olen tiputettut useamman korviksen viemariin ja kadottanut pari sormusta jne..). se malli, jonka kuitenkin haluaisin, on aika tyyris.

onko mielestanne jotenkin huono juttu, jos vihkisormuksen kivi ei ole timantti eika muukaan jalokivi, vaan puolijalokivi? enta jos paadyn johonkin jalokiven nakoiseen puolijalokiveen, joka olisi 1 karaatin kokoinen, niin kehtaanko sanoa kavereille ettei se ole jalokivi, vai pitaisko valehdella etta se on?

onko kellaan puolijalokivea vihkisormuksessaan?

5

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gill

      Älä nyt ainakaan ala kusettamaan valetimanteillasi!
      Jos et halua stressata kalliin timantin hukkaamista, ni osta sitte halpa.

    • Janna

      Hankit tietenkin juuri sellaisen sormuksen kuin haluat ja katsot tarpeelliseksi. Vaikka siinä olisi asvaltinmurunen. :D Mitäs se kenellekään kuuluu. Eikä sinun tarvitse mitään selitellä. Nykyään aika monikin valitsee jo ihan muun kuin timanttisormuksen vihkisormuksekseen. On värillisiä kiviä, kivettämiä, aivan mitä vain.

    • osta

      Mikäli sormuksesi on oikein kokoinen se ei kyllä mihinkään itsekseen häviä. Nornaalielämässä sormusta ei tarvitse kovin usein poistaa sormesta ja siksi kannattaa ottaa sen verran napakka koko ettei se siitä itsekseen katoa.

    • rouva -99

      Kyllä musta voi ihan suotta kertoa kavereille
      ettei ole aito timantti!
      Mitä se oikeestaan kellekkään kuuluu ja ei se
      "rakkaus" ole timantin aitoudesta taikka koosta kiinni... (itellä vihkisormuksena tsirkkoneita)
      voipi olla väärin kirjoitettu mut eipä se mua kaada,ja onnellisia silti ollaan!!!

    • December's Bride

      Itse olen menossa naimisiin joulukuussa. En ole koskaan pitänyt timanteista joten en myöskään niitä halua vihkisormukseeni. Mulle merkitsee enemmän se, että menen rakastamani miehen kanssa naimisiin kuin se kuinka monta timattia sormuksessa on... Sormuksen pitää olla just sellainen kuin itse haluaa, sillä eniten sillä on merkitystä kantajalleen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4713
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      455
      3383
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2368
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2011
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1263
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1149
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1083
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      79
      1034
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe