feikkitimantti?

tiina

haat on jo kohta eika olla ostettu viela sormuksia. ongelma on se, etta pelkaan kadottavani sormukseni joskus tulevaisuudessa, ja siksi en haluaisi kallista sormusta (olen tiputettut useamman korviksen viemariin ja kadottanut pari sormusta jne..). se malli, jonka kuitenkin haluaisin, on aika tyyris.

onko mielestanne jotenkin huono juttu, jos vihkisormuksen kivi ei ole timantti eika muukaan jalokivi, vaan puolijalokivi? enta jos paadyn johonkin jalokiven nakoiseen puolijalokiveen, joka olisi 1 karaatin kokoinen, niin kehtaanko sanoa kavereille ettei se ole jalokivi, vai pitaisko valehdella etta se on?

onko kellaan puolijalokivea vihkisormuksessaan?

5

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gill

      Älä nyt ainakaan ala kusettamaan valetimanteillasi!
      Jos et halua stressata kalliin timantin hukkaamista, ni osta sitte halpa.

    • Janna

      Hankit tietenkin juuri sellaisen sormuksen kuin haluat ja katsot tarpeelliseksi. Vaikka siinä olisi asvaltinmurunen. :D Mitäs se kenellekään kuuluu. Eikä sinun tarvitse mitään selitellä. Nykyään aika monikin valitsee jo ihan muun kuin timanttisormuksen vihkisormuksekseen. On värillisiä kiviä, kivettämiä, aivan mitä vain.

    • osta

      Mikäli sormuksesi on oikein kokoinen se ei kyllä mihinkään itsekseen häviä. Nornaalielämässä sormusta ei tarvitse kovin usein poistaa sormesta ja siksi kannattaa ottaa sen verran napakka koko ettei se siitä itsekseen katoa.

    • rouva -99

      Kyllä musta voi ihan suotta kertoa kavereille
      ettei ole aito timantti!
      Mitä se oikeestaan kellekkään kuuluu ja ei se
      "rakkaus" ole timantin aitoudesta taikka koosta kiinni... (itellä vihkisormuksena tsirkkoneita)
      voipi olla väärin kirjoitettu mut eipä se mua kaada,ja onnellisia silti ollaan!!!

    • December's Bride

      Itse olen menossa naimisiin joulukuussa. En ole koskaan pitänyt timanteista joten en myöskään niitä halua vihkisormukseeni. Mulle merkitsee enemmän se, että menen rakastamani miehen kanssa naimisiin kuin se kuinka monta timattia sormuksessa on... Sormuksen pitää olla just sellainen kuin itse haluaa, sillä eniten sillä on merkitystä kantajalleen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2507
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2320
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1465
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe