Finnhits-ilta tänään lauantaina radiossa

arjuska8

Tällaisen löysin netistä:


KATO-RADIO:n huikea Finnhits-ilta tänään 24.11.2012 klo 20:00 alkaen Lähiradion taajuudella 100,3 MHz ja netissä osoitteessa Pasiradio.com

Haastattelussa mm. Haastattelussa mm. Eini, Lea Laven, Pepe Willberg, Frederik, Mika Sundqvist ja Ile Vainio.

Kuuntelijakisassa jaetaan maanantain Finnhits-konserttiin 2 lippua ja kaikkien vastanneiden kesken arvotaan 3 Finnhits 2012-kokoelmaa.

Käy katsomassa lisätietoja:

http://lahiradio.fi/ohjelmat.php?id=233

Tule mukaan kuuntelemaan!

----

Vaikuttaa hyvältä ohjelmalta jo ton tekstin perusteella. Pitääpä kuunnella.

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yheahhhh

      No tämä on sentään oikea Finnhits-kilpailu. Iskelmä radio on kuinka ollakaan järjestänyt äänestyksen oikeasta finnhits-kappaleesta mutta kelpuuttanut mukaan ainoastaan haarukoidun osan kappaleista. Tässä kilpailussa ovat sentään mukana oikeutetusti kaikki Finnhitsi-levyillä olleet kappaleet eikä mukana olo ole joillekin artisteille suljettua.

    • framus

      Jäipä kuuntelematta, mutta esitän silti mielipiteeni "Finnhits" aiheesta yleensä. Finnhits-levyt toivat esiin suuren joukon maamme eturivin laulajia; silloin piti osata laulaa yhtä hyvin kuin alkuperäinen esittäjä, eikä riittänyt pelkkä ulkonäkö ja muu sopivuus. Nykyisin taitaa olla laulutaito sivuseikka, kun on autotune-laitteet, joilla saadaan se "laulu" kohdilleen.

      • Finnhits forever!

        Komppaan Framusta! Ja sitäpaitsi tuohon aikaan satsattiin sovituksiin valtavasti - niidenkin piti kuulostaa yhtä hyvältä kuin alkuperäinen ja sanoisinpa että joissakin onnistuttiin suomi-versioiden osalta jopa paremmin. Jos on kuullut esimerkiksi Benito di Paulan alkuperäisen version Charlie Brownista niin Vickyn suomalainen tulkinta ja sovitus pesevät sen 10-0. Ja ihan totta että suomalaisen iskelmän nykytila ei tuota sellaisia hittejä joiden tahdissa haikailtaisiin seuraavien 40 vuoden päästä.


    • finnhitsiä

      Kunpa mukaan olisi saatu Päivin Suoraan suoneen ja Merja Rantamäen Jossain tai Voitit jälleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      247
      6137
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      136
      5951
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      243
      5016
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      33
      4496
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4365
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4212
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4127
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3694
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2589
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2019
    Aihe