Millaisia kokemuksia palstan lukijoilla on tuosta Fordin 1.8 litraisesta dieselistä, turbolla tai ilman? oon kuullut, että ei olisi ihan yhtä taloudellinen, kuin esim. Volkkarin 1.9 litrainen diesel. Osaako kukaan vahvistaa tai kumota tietoa?
Entä mitä kokemuksia Farmari Escortista (tuolla em. koneella tai muuten)? Katselin vain tuossa, että niitä saisi kutakuinkin ilmaiseksi (vuosimalleja 93-97), jos Saksasta viitsisi lähteä hakemaan. Jos sinne suuntaan tuloee muuten reissua, niin ei ehkä olisi mikään tyhmä vaihtoehto persaukiselle...
Niin, ja ettei kenenkään tarvitse erikseen kirjoittaa, niin tiedän kyllä, ettei halpoja autoja periaatteessa kannata sieltä hakea, eikä noin vanhoja... Ja että jonkun mielestä Suomessa käytetyt autot ovat ainoita oikeita autoja ja että KAIKKI saksalaiset autokauppiaat ovat rikollisia ja suomalaiset virkaveljensä enkeleitä... :) Melkein niinhän täältä(kin) palstalta on saanut lukea :) ::)
1.8 l TD ja Escort?
2
319
Vastaukset
- fordiko?
eli tuossa hiukan alempana viesteissä olikin vastauksia tuohon toiseen kysymykseen jo jonkin verran, mutta tuo diesel-homma kiinnostaa kyllä edelleen. samoin, kuin muutkin kommentit.
- -kake-
itselläni on ollut farmari-esco vm -99 vuoden verran, ostin sen vajaa 200tkm ajettuna ja olen ajanut n. 30t, mitään isoja ongelmia ei ole ollut. Naftaa kuluu 5-7l/100km. Autoon on normaalien huoltojen lisäksi omistusaikanani vaihdettu jakohihna, ilmastointilaitetta on korjattu ja joitain pieniä sähkövikoja on ilmaantunut (mm. ajovalot syttyvät itsestään sateella ja tyhjentävät akun, jäähdyttimen puhallin ei toimi), niistä on selvitty. Mielestäni ei mikään huono vaihtoehto esim VW;lle, tilava auto, jota on mukava ajaa, ilm kuitenkin aika ruosteherkkä, käytin massauksessa, missä todettiin keskipalkin kohdalla jo jkv edennyttä ruostetta, takaluukun sauma kukkii jne. Itse jos pääsisin Saksaan autokauppaan, ehkä kuitenkin havittelisin esim Golfia, sinkitty kori on ehkä kestävämpi...onkohan Golfissa sellainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175093Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481878Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654