Heips! Elikkäs vaikuttaako opintotuen saantiin, jos on oma yritys tai omistaa puolet yrityksestä?
Katsoin kelan sivuilta että jos on 9 tukikuukautta ni vuositulot saa olla noin 11 800€ Tätä summaa ei vuositulot varmastikkaan ylitä, mutta vaikuttaako jotenkin että ei laskettisikaan päätoimiseksi opiskeljaksi tai jotenkin muuten?
Yrityksen perustaminen siis harkinnassa, koska teen välillä freelancerina graafisen suunnittelun hommia ja laskuttamiseen tarvittais yritys. Vaihtoehtona myös yritys puokkiin äidin kanssa. Ja lähinnä korkeakouluopintoja ajatellen, lukiota on vielä muutama kuukaus jäljellä.
oma yritys + opintotuki
yrityskiikarissa
1
339
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2195016- 1912705
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521480Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91292Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1551185Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 821163