Kysymyksiä

sitruuna

Miten kauan yleensä kestää valmistua arkkitehdiksi? Onko hyvin mahdollista valmistua 5,5 vuodessa?
Voiko sanoa, että arkkitehdeillä on hyvä palkka?
Onko arkkitehdin työ pelkästään suunnittelua vai pitääkö tehdä käytännössä myös muutakin?
Onko työajat säännölliset?

Ois hyvä jos joku tietäis vastauksia näihin kysymyksiin. Ja ois mukavaa kuulla mielipiteitä arkkitehdin ammatista.

3

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkkari

      sinko olet jos tuossa ajassa valmistut! Omista kurssikavereistani ei tainnut kukaan siihen pystyä.

      Arkkitehtien palkka on surkea. jos saat 15 euroa tunnilta niin olet huippupalkkainen. Töitä sen sijaan saat painaa ainakin 50 tuntia viikossa ja viikonloputkin. Ylityökorvauksia ei tunneta.

      Vain vanhemmat arkkitehdit suunnittelevat. Käytäntö on rutiinia... projektiarkkitehti juoksee myös kokouksissa.

      Arkkitehdin ammatin todellisuus on PALJON tarua ihmeellisempää ja siis karumpaa.

      Lisäksi saat toimia sylkykuppina mennen tullen :)

      • no huhhuh!

        tota en tiennykkää et palkka on tollanen... itse nimittäin haaveilen arkkitehdin ammatista..enkä oikeen tiedä muitakaan vaihtoehtoja..mutta ei kai se raha niin olennainen asia oo, tekee sitä mistä pitää ja missä on hyvä..?


      • toinen arkkari
        no huhhuh! kirjoitti:

        tota en tiennykkää et palkka on tollanen... itse nimittäin haaveilen arkkitehdin ammatista..enkä oikeen tiedä muitakaan vaihtoehtoja..mutta ei kai se raha niin olennainen asia oo, tekee sitä mistä pitää ja missä on hyvä..?

        Edellisen arkkarin kirjoitus pitää kokolailla paikkansa. Lisäisin siihen vielä muutaman kohdan:

        -valmistunut tienaa kyllä useimmiten hiukan enemmän kuin 15e/h, mutta vaihteluväli on suuri. Pääkaupunkiseudulla on hitusen paremmat liksat kuin muualla maassa, mikä tosin kuittaantuu elinkustannuksissa. Arkkitehti on ns. valkokaulusköyhälistöä tässä maassa.

        -Arkkitehtejä työllistävät myös kunnat yhdyskuntasuunnittelun tehtävissä. Esimerkiksi kaavoittajina ja rakennusvalvontapuolella. Tällöin palkat ovat taas pienemmät, mutta vastineeksi työaika säännöllinen ja edut (yleensä) hyvät. Virkoja on tosin vaikea saada ja pikkupaikkakunnilla palkat edelleen vain pienemmät kuin suurissa, rakennussuunnittelijoista puhumattakaan.

        -Raha ei todellakaan ole ainoa tekijä työnvalinnalle. Itselleni tuo oli jo tiedossa kauan ennen alalle hakeutumista. Nyt olen keskikokoisessa kunnassa kaavoittajana, eikä palkka päätä huimaa, mutta pidän työstäni. Rakennussuunnittelua teen omalla ajalla ja työkokemusta sieltä on monia vuosia. Olen hyvin tyytyväinen valintaani!

        -Valmistumisajan keskiarvo on noin 9,5 vuotta, mutta mikään ei estä valmistumasta nopeamminkin. 5 vuotta riittää hyvin, eikä ole mikään pakko nysvätä koulussa yliaikaa. Monet vain tekevät niin koska haluavat olla töissä opintojen ohessa. Periaatteessa se kannattaa kokemuksen saantia ajatellen, mutta esimerkiksi Saksassa homma toimii toisin päin - kokemus hankitaan vasta valmistumisen jälkeen.

        -Tällä alalla on se hyvä puoli, että työtä voi hakea mistä tahansa maasta (ainakin Euroopassa), joten jos tämä palkkausasia liikaa kaivelee, ei mikään estä hakeutumasta ulkomaille. Tietämyksemme ei ole siinä määrin maakohtaisesti spesifiä, etteikö sitä voisi soveltaa myös muualla ja paikalliset erikoisuudet oppii pian - kokemusta on siitäkin.

        Toivotan onnea valintakokeisiin ja tervetuloa alalle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      9
      4033
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3567
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2233
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1883
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1856
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1789
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1439
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1206
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe