Mitä laki sanoo melun ja häiriön aiheuttamisesta julkisella paikalla ja varsinkin asuinkiinteistöjen lähettyvillä?Viittaan kysymykselläni nykyään yleistyneeseen autohifiharrastukseen ja varsinkin ns. äänenpainekilpailuun.Meillä muutamat päivänsä autossa viettävät henkilöt ovat ottaneet tavoitteekseen tuottaa mahdollisimman paljon häiriötä keskustan tuntumassa huudattamalla soittimiaan.
Jos esimerkiksi pelkästä julkisella paikalla virtsaamisesta voi saada sakot niin miten tällainen häiriköinti ja piittaamattomuus voi jäädä rankaisematta?!?!
Eikö näitä tyyppejä saada millään keinoin kuriin ja nuhteeseen?
häiriköinti ja melun aiheuttaminen
Asukas
1
411
Vastaukset
- Susikoski
..ei melulle ole rajoituksia. Tämä on ongelma esim. 3-vuorotyötä tekeville. Klo 22-07 on eri juttu eli liikkuva melulähde vaikuttaa vain hetkellisesti jatkuvaan melutasoon samoinkuin kirkuvat tai pelaavat lapset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658