Toimiiko nuo jäähdytin sementit tai muut sellaiset aineet, joita vaan laitetaan jäähdytin nesteeseen ja sen pitäis tukkia vuoto? Tihkuu hieman jostain sieltä yläosasta. Ja onko noita aineita monia?
Vastaukset 23
- Toni
Itse olen käyttänyt ongelmitta noin 10 autoon, mutta toiset taas sanovat ei toimi vaan tukkivat järjestelmän. Kaipa se riippuu aineista ja miten sen sekoittaa nesteeseen. Merkkiä en kyllä ny saa päähän mut tuolta Turun Raskas Kalustosta niitä aineita olen ostanut.
- Syylä
Ei toimi vuodoissa, jotka johtuvat kumiletkuista.
Ei saa laittaa korjauspalaa kuivaan syyläriin, koska silloin tukkii kanavia.
Edellämainitut huomioiden kyllä toimii. - TI-man
vaihtaa syylärin. Jäähdytyskin paranee kun pillit on kunnolla auki. Ei ne normaaliautoihin mahdottomia maksa, omat kokemukset 60-100 EUR (Mootonet: VW ja Ford). Hinta ei ole paha kun huomioi että säästyy pahemmilta vaurioilta ja huolilta. Itse tietysti vaihto, ei se vaikeaa ole.
- Jamppa
kokeillut: Syylarin vuotoon ei toiminut, oli ilmeisesti liian iso reikä, tiputti miehekkäästi alle. Toisen kerran kokeilin kannentiivisteen vuotoon, siihen toimi muutaman sadan kilometrin ajan, että päästiin pajalle. Niin merkki oli CRC, on niitä muitakin.
- Janne69
Kahteen autoon olen tunkenut sellaista säilyketölkin tapaisessa olevaa mömmöä. Taisi olla Bar's leakia jos en ihan väärin muista.
Puoli vuotta sitten tungin kakkosauton jäähdyttimeen ja hyvin homansa hoiti. Vuoto oli kohtalaisen iso, joten aineen lisäyksen jälkeen pidin tulitikkua jäähdyttimen korkin välissä, ettei tullut painetta. Välillä vuoti, välillä ei. Pari viikkoa meni, ennenkuin vuoto korjautui kokonaan.
Edellinen paikkausaineella korjaamani jäähdytin pelasi vuoden verran ja on pysynyt tiiviinä seuraavalla omistajalla kolmisen vuotta.
Kummassakaan ei ole ollut ylikuumenemisvaivoja eli aivan asiallista ainetta.
Muistaakseni kokeilin vuosia sitten johonkin kotteroon sellaista jäähdyttimeen laitettavaa kovaa korjausainepalaa. Ei toiminut. - Kokeiltu
Mä olen laittanut kolmesti saman auton syyläriin. Syyläri oli tosiaan ankeassa kunnossa. Ensin kokeilin Barsin tököttiä, joka kesti reilun vuoden ja päättyin keittämiseen. Seuraavaksi CRC:n vastaavaa, joka kesti kanssa noin vuoden ennen kuin alkoi tihuttaa. Kolmas paikkaus.. no, auto hajos kokonaan ennen kuin alkoi syyläri vuotaa.
Sanoisin, että hyvä ensiapu ja voi niilla pari vuotta leikkiä, mutta kannattaa kuitenkin vaihtaa uusi syyläri, jos meinaa kauemmin pitää autoa. Myytäessä ikävä temppu tehdä hätäpaikkaus.- toimii kun kokeilee
Korjasin ite just syylärin Plastic Passingin kemiallisella metallilla ja toimii. Kestää lämpöä ja painetta, olen korjannut myös moottoripyörän kannen kun halkes talvella ja toimi eikä maksa kuin alta kypän
- budbugi
Kokeiltu on yhteen Volvoon ja Toyotaan. Aineiden merkkejä en muista mutta kyllä ne toimi, ei vuotanut enää. Mutta ikävämpi puoli näissä on että ne tukkii lämmityslaitteen kennon. Kumpikin em. autoista kylmeni talvella, ei auttanut enää pesut eikä mitkään. Eli en kyllä käytä enää kuin viimeiseswsä hädässä!
- ja toimii
Eikös pojille ole tuttua tuo vanhemmissa traktoreissa paljon käytetty keino pistää pari kolme raakaa kananmunaa (ilman keltuaista tietenkin) lämpimäksi käytettyyn jäähdytysnesteeseen sekaan.
- pp
luotettava nestemäinen aine Holz, muuta en käytä.
- vuotaa
tuota Holzin nestemäistä paikkausainetta?
- poro:X
voiko sementtiä heittää syyläriin?
- kalat123
Hyvä konsti on kennottaa se jäähdytin uudestaan, ne ruisjauhot ja kananmunat
vaan tukkii lopullisesti sen jäähdyttäjän. täältä löytyy apu http//:www.somerkenno.com - tietäjä
ei kantsi, sementti jähmettyy myös veden alla, tukkii paikat, kun oikea syyläripaikka-aine kovettuu vain kun pääsee ilman kanssa tekemisiin, eli reiän kohdalla.
- Anonyymi
Voi laittaa minä laitoin avot ei vuoda enään
- Jenkki tyttö
Mun autooni uusi syyläri maksaa noin 900e ja korjaus ainakin 400e.
Joskus muinoin oli -89 Golf jonka syyläriin laitoin jotain paikkausjauhetta ja siinä toimi ihan hyvin eikä vielä 6v jälkeen ole vuotanut kun tiedän missä se auto menee nykyään =) - henri2
Itsellä Nissan Primera 2004 Diesel, Uusi jäähdytin töineen maksaa 500 euroa. Autolla ajettu niin paljon, että päädyin eilen kokeilemaan Bar's paikkausainetta jonka sai 10 eurolla Motonetistä. Sitä vain ohjeen mukaan suoraan jäähdyttimeen purkillinen, vuoto rauhoittui moottorin käydessä 15min silminnähden. Yön aikana vuotoa oli 1-2dl, kun aiemmin 2-3 litraa yössä. Mielenkiinnolla seuraan miten käy ja palaan asiaan, jos vuoto ei tyrehdykään riittävästi tai siitä tulee haittoja esim lohkolämmittimen toimintaan.
- autokorjaus
Isän veljen suosituksesta n.20v sitten kokeilin Holtsia(nestemäinen)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/602915/Holts-jaahdyttimen-paikkausneste-125ml
eikä ole koskaan pettänyt tai tukkinut kanavia eli parasta mitä tavallisesti saa.
Crc saitsee/korvikkeet ja tölkki rae joka muistutti hiirenpaskaa, sillä ei tehnyt mitään. Kuutioita en edes henkilöautoon kokeilisi, korkeintaan traktoriin 60-70 luku, mutta turhaan koska holtsi on keksitty. - Anonyymi
autokorjaus kirjoitti:
Isän veljen suosituksesta n.20v sitten kokeilin Holtsia(nestemäinen)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/602915/Holts-jaahdyttimen-paikkausneste-125ml
eikä ole koskaan pettänyt tai tukkinut kanavia eli parasta mitä tavallisesti saa.
Crc saitsee/korvikkeet ja tölkki rae joka muistutti hiirenpaskaa, sillä ei tehnyt mitään. Kuutioita en edes henkilöautoon kokeilisi, korkeintaan traktoriin 60-70 luku, mutta turhaan koska holtsi on keksitty.Holtzi taitaa olla ainut jota voi suositella
- Anonyymi
autokorjaus kirjoitti:
Isän veljen suosituksesta n.20v sitten kokeilin Holtsia(nestemäinen)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/602915/Holts-jaahdyttimen-paikkausneste-125ml
eikä ole koskaan pettänyt tai tukkinut kanavia eli parasta mitä tavallisesti saa.
Crc saitsee/korvikkeet ja tölkki rae joka muistutti hiirenpaskaa, sillä ei tehnyt mitään. Kuutioita en edes henkilöautoon kokeilisi, korkeintaan traktoriin 60-70 luku, mutta turhaan koska holtsi on keksitty.Holts tuntui olevan laadukas tuote puuilosta löytyi
- KarjalanTimppaPartisaani
Voi pojat! Viron maalta, kun tilaa merkkikohtaisen syylärin halvimmat tuossa 40 € tienoilla. Kalliimmat noin 150 € edulliset toimitukset 30 vrk:n palautus / vaihto. Tähän ei kapitalistinen suomalainen kauppias pysty! Tai pystyisi kyllä, mutta ahneus ei anna MYÖTEN!
- Anonyymi
Kannattaa ainakin tarkkailla lämpöjä joissakin volkkareissa on kuulemma myös tukkinut sen paisuntasäiliölle menevän letkun ja kone keittää
- Anonyymi
Olen käyttänyt STP paikkausainetta Fiatissa ja näyttää toimivan hyvin, sekä jäähdyttäjän, että lämmpärikennon vuoto loppui. Aiemmin piti lisätä jäähdytysnestettä toista litraa vuodessa, nyt on mennyt vuosi ilman yhtään lisäystä.
Jotain 6€/pullo, suosittelen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011673
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä431220Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170806Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS37728Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40616