kääpiöpinseri vai chihuahua

hei...

olen ottamassa kääpiökoiraa ja rotuvaihtoehdot olisivat kääpiöpinseri ja chihuahua.ennen on ollut suomenlapinkoira ja sekarotuinen.
joten te jotka omistatte toisen tai kummankin niin voisitte kertoa luonteesta ja muutenkin että millainen koira on kokonaisuudessa. nämä pikkupallerot ovat jo kauan pistänyt silmääni.

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama havainto

      Molemmilla roduilla riittää temperamenttia, ja ovat monesti aika äänekkäitä.

      Kummastakin saa kivan lemmikin kun sen malttaa kouluttaa.

      Kääpiöpinserin kanssa voit tehdä pitempiä lenkkejä ja metsäretkiä käydä koirapuistossakin, chichut on enemmän sohvaperunoita.

      Suosittelen että koulutat koirasi hyvin, kumpaan tahansa päädytkin.

    • Mikä noissa viehättää sinusta? Ovat aika erilaisia nimittäin :)
      Terveydellisesti ja rakenteellisesti kääpiöpinseri on parempi valinta noista.
      Chihuahua pärjää pienemmällä liikunnalla kuin kääpiöpinseri.
      Molemmissa roduissa saa olla tarkkana ettei suvussa ole dominanssia, huonohermoisuutta tai arkuutta.
      Itse olen rakastunut kääpiöpinseriin sen vilkkaan ja iloisen olemuksen takia :) Kun on älykkäästä koirasta kyse niin kouluttaminen on helppoa ja kääpiöpinseri on niin ahne että on hyvin motivoitavissa.

    • kääkkä ja chihu

      itselläni on 1v kääpiöpinseri ja siskollani 2v chihu. molemmat todella ihania koiria, mutta isot on egot! etenkin kääkkä on suuri koira pienessä paketissa. ei mitään vässyköitä. :D kovaa kuria saa pitää kummallekin, mutta kunnon peruskoulutuksella aivan ihania koiria! kääkkä huomattavasti aktiivisempi, mutta kyllä chihukin jaksaa lenkkeillä kun tottuu siihen ja pidetään kuntoa yllä!
      räksyttämisen kanssa on kummankin kanssa saatu tehdä töitä, mutta hyvin on onnistuttu! molemmat asuu kerrostalossa ja ainoastaan hyvin harvoin murahdellaan ovikellolle.
      kylmää ei kumpikaan rotu siedä, mutta sehän on aika selvää kun ovat pieniä ja omaavat todella lyhyen turkin.

      mitähän vielä.. ihania koiria molemmat, mutta en suosittele kääkkää millekään hirveälle sohvaperunalle, koska aktiivinen koira voi purkaa sitten energiaansa johonkin muuhun ja aiheuttaa hermojen kiristystä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe