Käyttäytyminen kilpailuissa

Viikonlopun NFJO:ssa tapahtui erittäin ikävä välikohtaus kilpailijan toimesta matolla 1, jossa kilpailija protestoi törkeällä käytöksellä tuomareiden päätöstä !!!

Kyseessä selkeä jalkaan tarttuminen ja sen seurauksena HMK. Kaiken kukkuraksi keskarin näyttäminen tuomareille, matolta ulos ryntäämisen jälkeen, oikein kruunasi tapahtuman !

Toivottavasti tämä aiheuttaa keskustelua, koska siellä oli muutama muukin tapaus, jossa protestoitiin tuomarien päätöstä, mutta se tapahtui fiksusti !

Tämä ei ollut samalta kaverilta edes ensimmäinen kerta, kun tämmöistä tapahtui. Perin ikävää ja typerää.

http://www.judoliitto.fi/@Bin/2793117/kriteerit_u17_mj_ 2012-13.pdf

Toivottavasti tämän tapaisia ikäviä juttuja ei näy jatkossa, koska tälle tasolle eivät nämä kuulu.

Häpeäisi edes ! (jos osaa)
40817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Näyttihän tuo saaneen välittömästi rangaistuksen, uusi hansoku ja pihalle

Äänestä

Joo , ikävä tapaus.
Ottaisin kantaa myös täällä kirjoitteluun. Aloittaja, vaikka ei huonosti käyttäytyvän urheilijan nimeä mainitsekaan, kohdentaa kirjoituksen niin selkesti tiettyyn henkilöön, että osoittaisi suoraselkäisyyttä kirjoittaa omalla nimellään.

Ylipäätänsä olisi suoraselkäistä, että kirjoitettaessa jostain henkilöstä nimellä, olisi syytä laittaa kirjoituksen alle myös oma nimi.

Äänestä

Taitaa aloittaja olla samassa sarjassa olevan taustajoukkoja?

Äänestä
  • Tai joku muu peruskateellinen

    Äänestä

Onne nää nykynuoret tämmösii ku otetaa mallii kaiken maailman Smetoveista,Tagireista ja läskitsagaaneista !

Äänestä
  • Tagirit ja smetovit on huippu-urheilijoita jotka ei ikinä tekis vastaavaa. Ota vähän selvää asioista

    Äänestä

Tuollaisesta pitäisi tehdä suoraan ilmoitus kilpailun vastaavalle tuomarille, jury koolle ja siitä sitten eteenpäin kilpailu ja sääntövaliokuntaan. HSMK on matolla saatu rangaistus. Epäasiallisesta käytöksestä pitäisi saada myös se kurinpidollinen rangaistus. Muistelisin, että muutama vuosi sitten yksi tällainen tuli nimenomaan keskisormen näyttämisestä.

Äänestä
  • Ei tullut, vaan tuli siitä, kun poika pamautti lasioven rikki ottelun jälkeen. ja kisa oli pieksämäellä

    Äänestä

  • 14x645xdh4h65 kirjoitti:

    Ei tullut, vaan tuli siitä, kun poika pamautti lasioven rikki ottelun jälkeen. ja kisa oli pieksämäellä

    Eri paikka, tämä oli jostain etelästä.

    Äänestä

  • kyllä vastaavasta on muutama vuosi sitten tullut b-junnulle kilpailuieltoa liiton kilpailuvaliokunnalta. Siitäkin huolimatta että oma seura oli jo sanktion antanut

    Äänestä

On kyl asiallisia aikuisia kun haukkuu b-junnua...

Äänestä
  • Käytöstä paheksutaan, ei junnua. Siinä on iso ero. Ei kuulu protestoimiset, kiroilut ja keskarin näytöt tähän lajiin. Niitä varten voi siirtyä jääkiekkoon tai sählyyn. Jos haluaa filmata, niin jalkapallo on hyvä laji.

    Äänestä

  • stoijt kirjoitti:

    Käytöstä paheksutaan, ei junnua. Siinä on iso ero. Ei kuulu protestoimiset, kiroilut ja keskarin näytöt tähän lajiin. Niitä varten voi siirtyä jääkiekkoon tai sählyyn. Jos haluaa filmata, niin jalkapallo on hyvä laji.

    Rangaistus vastasi hyvinkin rikettä, kyllä noin kovat rangaistukset karsivat käytöshäiriöt. Turhaa spekulointia ja voivottelua täällä. maailmassa on ihmeellisempiäkin asioita tapahtunut.

    Äänestä

Annettiinhan keväälläkin hsmk SM-kisoissa epäurheilijamaisesta käytöksestä ja nimenomaan ottelun jälkeen.

Äänestä

Ja siinäkin käytös oli ihan asiallista, kun ottaa huomioon, mitä vastustaja teki ja kuinka pihalla tuomari taas oli. Hanso olisi pitänyt antaa tuomarille.

Äänestä

Huomasitteko tuossa K.O. turnauksessa kaksi tapahtumaa,jotka oli samanlaisia.
Hävinnyt kilpailija jäi matolle seisomaan tuomion jälkeen eikä poistunut kehoituksista huolimatta(toinen oli vielä aikapitkään) ja tuomareiden kokoontumisen jälkeen,suorastaan piti työntää pois ottelualueelta.
Tapahtumat oli matoilla 3 ja 4.
Ei sekään oikein kuulu käytöstapoihin,käsittääkseni tämä toinen on tyttöjen
maajoukkueeseen kuuluva,luulen niin?

Äänestä
  • Tatamille seisomaan jääminen on ainut tapa millä ottelija voi itse protestoida tuomiota. Se ei ole tapojen vastaista vaan niin tulee toimia. Kun ottelijat poistuu tatamilta ei lopputulosta voi enää muuttaa.

    Äänestä

  • åhgenoojgoiea kirjoitti:

    Tatamille seisomaan jääminen on ainut tapa millä ottelija voi itse protestoida tuomiota. Se ei ole tapojen vastaista vaan niin tulee toimia. Kun ottelijat poistuu tatamilta ei lopputulosta voi enää muuttaa.

    Eikös se ole nykyään niin, että kun tuomarikolmikko on poistunut tatamilta ei tuomiota voi enää muuttaa. Tällä estetään surkuhupaisat näytökset.

    19§ "Kun mattotuomari on ilmoittanut ottelun tuloksen, ei hän voi muuttaa päätöstä sen jälkeen kun hän ja kulmatuomarit ovat poistuneet ottelualueelta." Ja samassa pykälässä jatketaan myöhemmin: "Kaikki mattotuomarin ja kulmatuomareiden toiminnat ja päätökset, jotka on tehty enemmistö kolmesta säännön mukaan, ovat lopullisia ilman valitusoikeutta."

    Äänestä

  • åhgenoojgoiea kirjoitti:

    Tatamille seisomaan jääminen on ainut tapa millä ottelija voi itse protestoida tuomiota. Se ei ole tapojen vastaista vaan niin tulee toimia. Kun ottelijat poistuu tatamilta ei lopputulosta voi enää muuttaa.

    Lopputulosta ei voi muuttaa, kun tuomarit ovat poistuneet matolta. Ottelijan seisominen on ihan turhaa. Se on toki se urheilijamaisempi tapa protestoida, mutta mitään hyötyä siitä ei ole. Näistähän ei mitään lisärangaistuksia ole annettu. Lisäksi matsit jatkuvat keräilyissä ja sijoitus säilyy, jos ei muuten ole sitä ryssinyt.

    Epäurheilijamaisesta käytöksestä voi sitten saada niitä lisärangaistuksia, joita mielestäni pitäisi jakaa judossa varsin rankalla kädellä, että ei lipsuta samaan pelleilyyn, kun muutamassa muussa lajissa. Jos siinä jää joku tärkeä kisa väliin, niin onhan se ihan oikea rangaistus.Silloin myös HSMK:n syy voi muuttua esimerkiksi jalasta tarttumisesta epäurheilijamaisuuteen, jolloin jatkomatsit ja mitalit jää saamatta.

    Äänestä

...yhtä asiaa en tässä rangaistustoiminnassa ymmärrä.
ajatus malli:
sarjassasi on 8 kilpailijaa.häviät ekamatsin vaikka sitten hansolla,sitten menee
hermot mielestäsi väärin annetusta tuomiosta ja näytät vaikka kaikkia sormia tuomarille, ...eihän sinulla muutenkaan jatku kisat,laukkusi saat pakata.
Kuinka pitkälle nämä epäurheilijamaiset käyttätymisrangaistukset kantaa,tarkoittaako se sitä että ei voi osallistua esim,seuraaviin aluemestaruuskisoihin joka on vaikka puoletoistakuukauden päästä.
Onko tuollaisilla tuomioiden jälkeisillä soosoo tuomioilla merkitystä:
näkyykö ne judopassissa että tämä on vähän häirikkö.

Äänestä
  • Jos hansokumake tulee shidoista kertyen, suorasta hyökkäyksestä jalkoihin tai kielletystä tekniikasta, joka on itselle vaarallinen, saa jatkaa otteluita normaalisti kaaviossa edeten.
    Jos hansoku annetaan epäurheilijamaisesta käytöksestä tai kielletystä tekniikasta, joka voi vahingoittaa vastustajaa, ei saa jatkaa otteluita.

    Äänestä

Ei ne tuomiot enää muutu sen jälkeen kun tuomarit on sen antaneet. Jos kaikki kolme tuomaria on samaa mieltä, niin tuomio ei muutu vaikka seisoisi matolla seuraavaan aamuun asti. Toki mielen osoittaminen sillä tavalla on asiallisempaa kuin riehuminen tai keskarin näyttäminen.

Äänestä

KUKA KUKA???

Äänestä
  • ei nimiä kiitos

    Äänestä

kerropa nimes

Äänestä
  • varmaan joku pääkaupunkiseudun jonne:D

    Äänestä

noniiin älkääpä taas vetäkö minua tähän keskusteluun, en itse henkilökohtaisesti pidä laisinkaan huonosta käyttäytymisestä tatamilla en arvosta ketään joka näyttäää keskisormea tuomarille!!

Äänestä

Joo seura tai liitto voisi antaa vaikka kilpailukieltoa pari kuukautta,TAI vielä parempi pois sieltä b-junnujen maajoukkueesta! Ja katotaan osaako sitten puolen vuoden päästä käyttäytyä. kun tuo ihme kiukuttelu ei ollut ensimmäinen kerta. Jos mun mukula ois niin ei kilpailis enneku osaa käyttäytyä. Siis tollanen ei sais tulla ees mieleenkään.

Äänestä
  • Voi, voi, että nämä kirjoittelijat voivat vajota alas.

    Äänestä

Mitä sulla on tätä poikaa vastaan? Pojalle sattui paha moka ja uskonpa että hän on ottanut opikseen, eikä hän tule tekemään tälläistä jatkossa.

Äänestä
  • Eihän tällä ole mitään tekemistä yksittäisen pojan kanssa. Kysymys on periaatteesta, johon kuuluu judossa varsinkin tuomarien koskemattomuus ja kunnioitus. Jos ei onnistu, niin rangaistuksen pitää olla sellainen, että sen huomaa. Hansoku on ottelurangaistus, mutta tuomariin kohdistuva rike rankaistaan muissakin lajeissa kurinpidollisilla rangaistuksilla joita on mm. se kilpailukielto. Henkilökohtaisesti toivon, että jokainen näistä tapauksista menee valiokuntaan ja sieltä tulee seuraamus. Ekalla kerralla varoitus on tietysti ihan ok, mutta toisesta sitten sivuun ihan reilusti.

    Äänestä

  • afsoiua kirjoitti:

    Eihän tällä ole mitään tekemistä yksittäisen pojan kanssa. Kysymys on periaatteesta, johon kuuluu judossa varsinkin tuomarien koskemattomuus ja kunnioitus. Jos ei onnistu, niin rangaistuksen pitää olla sellainen, että sen huomaa. Hansoku on ottelurangaistus, mutta tuomariin kohdistuva rike rankaistaan muissakin lajeissa kurinpidollisilla rangaistuksilla joita on mm. se kilpailukielto. Henkilökohtaisesti toivon, että jokainen näistä tapauksista menee valiokuntaan ja sieltä tulee seuraamus. Ekalla kerralla varoitus on tietysti ihan ok, mutta toisesta sitten sivuun ihan reilusti.

    Sama pitäisi saada koskemaan myös valmentajien käyttäytymistä. Kerran jos toisenkin aina sama mies huutaa, mellastaa ja haukkuu tuomareita ja muita ottelijoita suureen ääneen. Säälittävintä touhussa on, että hepun omat valmennettavat on kaikki lapsia eivätkä todellakaan saa parasta esimerkkiä kisakäyttäytymiseen.

    Äänestä

  • afsoiua kirjoitti:

    Eihän tällä ole mitään tekemistä yksittäisen pojan kanssa. Kysymys on periaatteesta, johon kuuluu judossa varsinkin tuomarien koskemattomuus ja kunnioitus. Jos ei onnistu, niin rangaistuksen pitää olla sellainen, että sen huomaa. Hansoku on ottelurangaistus, mutta tuomariin kohdistuva rike rankaistaan muissakin lajeissa kurinpidollisilla rangaistuksilla joita on mm. se kilpailukielto. Henkilökohtaisesti toivon, että jokainen näistä tapauksista menee valiokuntaan ja sieltä tulee seuraamus. Ekalla kerralla varoitus on tietysti ihan ok, mutta toisesta sitten sivuun ihan reilusti.

    Nimenomaan koskemattomuus on avainsana. Keskari ei fyysisesti vahingoita tuomaria, jollei sillä silmään tökkää.
    Muissakin lajeissa alkaa tulla isompia sanktioita nimenomaan tuomarin FYYSISEN KOSKEMATTOMUUDEN RIKKOMISESTA.
    Pikkupojan sormenheilautus ei todellakaan kuulu tähän kategoriaan

    Äänestä

  • rirogototirueutlhif kirjoitti:

    Nimenomaan koskemattomuus on avainsana. Keskari ei fyysisesti vahingoita tuomaria, jollei sillä silmään tökkää.
    Muissakin lajeissa alkaa tulla isompia sanktioita nimenomaan tuomarin FYYSISEN KOSKEMATTOMUUDEN RIKKOMISESTA.
    Pikkupojan sormenheilautus ei todellakaan kuulu tähän kategoriaan

    Judossa kuuluu!

    Niin pitäisi kuulua monissa muissakin lajeissa, mutta niillä ei vaan ole kulttuuria takanaan tässä hommassa. Keskaria en kyllä muista nähneeni missään lajissa vähään aikaan eli en osaa sanoa, miten esimerkiksi futis siihen suhtautuisi.

    Aivan naurettava kanta kannattaa edes täällä keskarin näyttämistä tuomarille. Onneksi näitä tapauksia ei montaa judoyleisöön mahdu.

    Äänestä

  • oirges kirjoitti:

    Judossa kuuluu!

    Niin pitäisi kuulua monissa muissakin lajeissa, mutta niillä ei vaan ole kulttuuria takanaan tässä hommassa. Keskaria en kyllä muista nähneeni missään lajissa vähään aikaan eli en osaa sanoa, miten esimerkiksi futis siihen suhtautuisi.

    Aivan naurettava kanta kannattaa edes täällä keskarin näyttämistä tuomarille. Onneksi näitä tapauksia ei montaa judoyleisöön mahdu.

    Meinaatko oikeasti, että keskarista pitäisi saada isompi sanktio, kuin esim vastustajalle vaarallisesti tekniikasta. Molemmista saa kisoissa saman tuomion.
    Onnea vaan sullekin ääliö.

    Äänestä

  • oirges kirjoitti:

    Judossa kuuluu!

    Niin pitäisi kuulua monissa muissakin lajeissa, mutta niillä ei vaan ole kulttuuria takanaan tässä hommassa. Keskaria en kyllä muista nähneeni missään lajissa vähään aikaan eli en osaa sanoa, miten esimerkiksi futis siihen suhtautuisi.

    Aivan naurettava kanta kannattaa edes täällä keskarin näyttämistä tuomarille. Onneksi näitä tapauksia ei montaa judoyleisöön mahdu.

    Futiksessa saa keskarista punaisen kortin junnuissa, niinkuin myös huipputasolla. Eli Hansokumake!
    Ei siitä mitään pelikieltoa seuraa, jollei ala joka matsissa riehumaan.

    Äänestä

eikö koko pointti täällä meuhaamisessa ole se että kirjoitetaan nimettöminä? yhtäkaikki: valmentaja/taustajoukot/seura voisivat loppu peleissä antaa sanallista palautetta ( rangaistuksen) epäurheiliamaisesta käytöksestä

Äänestä
  • Voitaisi lopettaa kaikki kisat judosta.

    Äänestä

  • C:n iskä kirjoitti:

    Voitaisi lopettaa kaikki kisat judosta.

    Eikös se kaveri ole jo saanut sanktion teostaan.

    Äänestä

  • eikös joo kirjoitti:

    Eikös se kaveri ole jo saanut sanktion teostaan.

    onhan tuo, lisäksi onhan koko tapaus jo ollutta ja mennyttä. Ehkä olisi syytä pohtia ennenminkin miten vastaavaa ei tulevaisuudessa kävisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


00000000000000000000 kirjoitti:

Viikonlopun NFJO:ssa tapahtui erittäin ikävä välikohtaus kilpailijan toimesta matolla 1, jossa kilpailija protestoi törkeällä käytöksellä tuomareiden päätöstä !!!

Kyseessä selkeä jalkaan tarttuminen ja sen seurauksena HMK. Kaiken kukkuraksi keskarin näyttäminen tuomareille, matolta ulos ryntäämisen jälkeen, oikein kruunasi tapahtuman !

Toivottavasti tämä aiheuttaa keskustelua, koska siellä oli muutama muukin tapaus, jossa protestoitiin tuomarien päätöstä, mutta se tapahtui fiksusti !

Tämä ei ollut samalta kaverilta edes ensimmäinen kerta, kun tämmöistä tapahtui. Perin ikävää ja typerää.

http://www.judoliitto.fi/@Bin/2793117/kriteerit_u17_mj_ 2012-13.pdf

Toivottavasti tämän tapaisia ikäviä juttuja ei näy jatkossa, koska tälle tasolle eivät nämä kuulu.

Häpeäisi edes ! (jos osaa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu