Marraskuun pörssisähkön hinta 1-26.11 väliseltä ajalta 4,46s/kWh ei sis. sähköyhtiön marginaalia. Loppukuun pakkaset varmaan hieman nostaa hintaa eli lähelle 5 senttiä varmaan mennään.
Marraskuun hintakehitys
MMM
13178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei mistä muuten nykyään löytyy kätevimmin SPOT-hinnat? TekstiTV:n 172 ei ainakaan ole toiminut netin kautta enää aikoihin, oli mitä kätevin paikka tsekata tilanne ja pysytellä kärryillä.
http://www.nordpoolspot.com/Market-data1/Elspot/Area-Prices/SYS1/Daily/
Tuolta löytyy megawattituntihinnat, syötän nuo exeliin niin laskee kWh hinnan niin on helpompi vertailla.
Muista valita maa, FI, tuo linkki menee systemhintaan ensin.
Tässä kWh laskukaava:
Hinnan laskukaava
Esimerkki:
Nordpool Spotin tammikuun 2012 aluekeskihinta oli 38,82 €/MWh. Kun muutetaan yksiköksi snt/kWh, saadaan 3,882 snt/kWh.
Kun hintaan lisätään alv 23% ja tuotteen välityspalkkio 0,25 snt/kWh saadaan Pörssisopimuksen tammikuun 2012 hinnaksi 3,882 snt/kWh x 1,23 + 0,25 snt/kWh = 5,02 snt/kWh
Suomen hinta alueella (Nordpoolspot (FI)) keskihinnat tältä vuodelta:
2012
Jan 38,82
Feb 52,81
Mar 36,51
Apr 36,48
May 33,34
Jun 27,38
Jul 13,67
Aug 38,18
Sep 41,03
Oct 38,57
Nov -
Dec -
Kätevä ohje: siirrä pilkkua yksi vasempaan, niin näet kuukausikeskihintojen snt/kWh hinnat. Ko. hinnat laskeetaan tuntihinnoista, joten kuukausihinnat näyttävät nimen omaan keskiarvoa. Jos käytössäsi tuntimittari, niin tuo on se keskihinta, millä saat ostettua. Suomessa kun juuri kukaan ei vielä myy oikealla tuntisarjalla kotitalouksiin. Jos sähkön käyttösi olisi ollut koko vuoden joka kk saman verran, olisi keskihintasi ollut toistaiseksi 3,57 snt/kWh (alv 0%) eli 4,39 snt/kWh alvilla ja keskimääräisillä myyjien katteilla 4,74 snt/kWh.
Ja vielä: OLISI OLLUT. Spot hinnat osoittavat tällä tasolla vain sen, mitä olisi ollut. Jos pakkaset alkavat ja teollisuus lähtee käyntiin, hinnat ovat täysin toisella tasolla. Jos ei...
Mutta kun käyttö painottuu talvikuukausiin, niin kulutuksen mukaan painotettu hinta on lähmpänä vuoden huippuja kuin minimeitä.
Joku spot hinnoilla sähköä ostava voisi kertoa mitä on tullut maksamaan vuoden sähköt.
Oma vuoden alv-verollinen keskihinta energialle on tämän päivän hinnoilla yösähköllä 5,75 snt/kWh. Siirron, sähköveron ja kuukausimaksujen kanssa 10,3 snt/kWh
Eikö ole käynyt mielessä sellainen vaihtoehto, että käyttää SPOT-hintaista sopparia maaliskuulta lokakuulle ja ottaa vain talvikuukausille kiinteähintaisen sopparin?
No ei oikein, vieläkin kummittelee taustalla se että maksuttoman vaihdon on saanut tehdä vain kerran vuodessa.
Toistaiseksi voimassaoleviinkin soppareihin on alettu antamaan alennusta kesäkuukausille.
Sähkölaskujen mukaan tulisi kaikki maksut huomioiden pörssisähkön hinnaksi
tähän mennessä kymmeneltä kuukaudelta 11,7s/kWh kulutuksen ollessa 9724kWh. Perusmaksut 16,52€/kk Elenian yleissähkö.
Lasken vielä mitä se olis mulle tullu maksamaan tolla 5,75 hinnalla.
Nyt laskin sen mitä olisi sähkö tullut maksamaan tuolla 5,75 hinnalla minun käyttöpaikassa. Eli sama kulutus 9724kWh niin keskihinta olisi ollut 13s/kWh. Joten pörssisähkö on "tuottanut" 10kk:n aikana 118,05€.
Tämähän on mielenkiintoista matematiikkaa.
Paitsi että tuo on vain arvio, todellinen luku on kalliimpi, koska vertailukohteella on 2-aikainen mittaus, eli perusmaksu on kovempi, siirtohinnat eri, myös päiväkulutus on laskettava ja sitä on aika vaikeaa arvioida... tosiasiassa siis se kiinteähintainen 2-aikamittauksen soppari, jonka yöhinta on tuo 5,75, olisi tullut vieläkin kalliimmaksi.
Mulla on 1-tariffihinta, siirto Elenian verkossa 3,48s/kWh, vero 2,09469s/kWh, perusmaksu siirto 13,50 myynti 3,02.